TAKSİCİLERİN YENİ HAT TALEBİNE BAŞKANDAN TEK HAT ÖNERİSİ
Tarih : 2013.02.06  21:03:37
Ayvalık Garaj ve Meydan Taksi Durağı’nda çalışan taksiciler, inşaatı devam eden Ayvalık Şehirlerarası Terminali’ne yeni hat düzenlenmesi ve her iki hattan belirlenecek kişilerle yeni bir taksi dolmuş hattı oluşturulmasını istiyor.

Yeni hat düşüncesi olmadığını  belki yeni garajın devreye girmesiyle düşünülebileceğini kaydeden Başkan Türközen “Zaten iki hat var. En mantıklısı tek hat” önerisinde bulundu ancak öneri karlı olmayacağı gerekçesiyle ilgi görmedi.

Taksiciler,  yeni garajın hizmete girmesiyle yeni bir hat oluşturulması  konusunu Belediye Başkanı Hasan Bülent Türközen ile görüşmek için Cuma günü belediye binası önüne geldi. Yoğun programı nedeniyle Başkan Türközen ile görüşemeyip belediye binası önünde bekleyen Garaj Taksi ve Meydan Taksi sözcüleri,  her iki taksi hattında yoğunluk olduğunu ve yeni garajdan hat istediklerini söyledi. Taksiciler, “Bursa Garajında bile 19 taksi yok. Biz burada Ayvalık Garajı’nda şu an 19 taksiyiz” diyerek sıkıntılarını dile getirdi.  Görüşme için bekleyen taksicilere, Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yener Aktepe aracılık etti. Yeni garajda hat isteyen ve hat sözünün Başkan Türközen tarafından verildiğini ifade eden taksicilere açıklama yapan Oda Başkanı Aktepe, “Başkan yeni garajda hat sözü vermediğini söyledi. Önceki oda yönetimi zamanında güzergâhlar oraya kaydırıldığında ihtiyaç olursa Garaj Taksi öncelikli olmak üzere bir iki taksinin ilave edilebileceğini söylemiş” dedi.

“CİDDİ MORAL BOZUKLUĞU VAR”

Başkan Türközen Cuma günü görüşemediği gazetecilerle Pazartesi günü  bir araya geldi. İlçe Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yener Aktepe’nin de hazır bulunduğu görüşmede, Oda Başkanı Aktepe, “Arkadaşlarımızın sıkıntısı garaj yapıldığı zaman mevcut hatlar oraya mı kayacak, yeni bir hat mı oluşturulacak?” derken, Taksici Bülent Akın, “Garaj ve Meydan taksi olarak zor durumdayız. İyi bir yaz geçirmedik. Kışları zaten zor. Ciddi anlamda moral bozukluğumuz var. İki hattımız var, üçüncü hat çıkma durumu var mı?” diye sordu. 

“KASABADA DEDİKODU ÇOK OLUR”

Başkan Türközen, “Garaj Taksideki arkadaşlara sözüm var. Kim istiyorsa garaja gidecek. Burada kalmak isteyen olursa kalır. Taksi dolmuş konusunda bir hat çalışması yapmadık. Mart başında bir çalışma yapacağız. Çünkü sadece taksi dolmuş değil birlik minibüsleri de var. Büyükşehir oluyor. Biz bunları iyi ayarlayıp, dersimize iyi çalışmalıyız. Yeni hat konusunda bizim kimseye ne bir akdimiz ne de sözümüz var. Kasabada dedikodu çok olur. Dediğim gibi çalışma yapmak lazım. Muhtemelen bir hat açılabilir diye düşünüyorum ama nasıl çalışacak bir araştırma yapılmalı bu da 3-5 aylık mesele” dedi.

Taksiciler, konuyla ilgili bir komisyon kurup çalışma yapmayı ve bu çalışmayı meclise sunmayı önerdi. Başkan Türközen ise yapılacak çalışma sırasında taksicilerin hazır bulunmasının yeterli olacağını ifade etti.

“EN MANTIKLISI TEK HAT OLMASI”

Türközen, “Sadece garaja yönelik bir çalışma olabilir. Zaten iki hat var, yeni bir hat düşüncemiz yok. Ama garaj taşınacağı için oraya ulaşım konusunda bir çalışma olabilir. En mantıklısı  tek hat olması. Garaj da girecekse içine  tek hat daha iyi. Uzlaşı olup bir depolama yerinden çıkılır.  Herkes daha büyük hatta daha iyi kazanır” dedi. Ancak bu öneri taksicilerden rağbet görmedi.

“TAKSİ DOLMUŞLARDAN MEMNUN DEĞİLİM”

Taksi dolmuşlardan memnun olmadığını belirten Başkan Türközen, “Hiçbir şeyinden memnun değilim. Vatandaşa kaliteli seyahat konusunda taksi dolmuş verdik. 47 adet ve şimdi yine verilebilir  ama durakta durmuyorlar, valizli yolcu alıyorlar. Yolcu durarak beklenmez. Yolcuyu yolda alacaksın. Kanaatkar olacaksın, bir yolcuya arkadaşını, belediyeni, vatandaşı satmayacaksın. Bagaja yolcu koymayacaksın.  Ellidir rica ediyoruz. Şu Kaymakamlıktan sonra dikkat edin diyoruz. Onun dışında bir ricamız yok.  Ama kime anlatırsın. ‘Herkes diyor ki gel bana ceza yaz’ Biz uygulamaya geçersek farklı olacak. Belki birkaç kişi ruhsatından olacak” dedi.

EĞİTİM PLANLANIYOR

Oda Başkanı Yener Aktepe, duraklara ve kooperatif başkanlarına yazı gönderdiklerini, uyarıda bulunduklarını  belirtti. Aktepe, “1-2 ay içinde Kültür Merkezinde ticari araç sahiplerine yönelik bir eğitim toplantısı düşünüyoruz. Emniyet Müdürlüğü ve Belediye Başkanı olarak sizin de katılmanızı bekliyoruz” dedi.

Nilgün KAYA

1361 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri