Deniz Baykal: Getirilmek istenen bu anayasa modelini dünyada uygulayan bir başka ülke yok
Tarih : 2017.03.13  09:54:27
CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Getirilmek istenen bu anayasa modelini dünyada uygulayan bir başka ülke yok" dedi.

CHP Antalya Milletvekili Baykal, CHP Keçiören İlçe Başkanlığının düzenlediği anayasa değişikliğine 'hayır' mitingine katıldı. Mitinge Baykal'ın yanısıra CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, CHP Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, eski milletvekilleri ve ilçe teşkilatları katıldı.

Burada konuşan Baykal, Almanya'nın tutumuna ilişkin, "İzin almıştık bir sorun yoktu. Ama ben Türkiye’nin benden farklı düşünen, benim çalışmamın karşısında çalışma yapan bakanlara izin verilmiyorsa ben gidip düşüncemi söylemem dedim. İktidar sahiplerinin konuşmadığı bir yerde konuşmayı reddetmiş bir ülke olarak, eğer biz iktidar sahibi olsaydık bizi istemeselerdi, şunu bilin ki ben kesinlikle gitmezdim. Bizim bakanlarımızın hukuken sağlam temeli olmayan ve istenmediğimiz bir ülkede yer tutma konusunda ısrar etmenin manası yoktur. Bu meydan okumayla, hamaset söylemiyle çözülecek bir konu değildir. Ciddi bir konudur. Ya bunun hukukunu oluşturur, anlaşmalara bağlarız. O ülkelerin bizimle bir düzen içine girmelerini sağlarız, ayağımızı sağlam basarak hukukla, sağlam bir duruşla gider konuşmamızı yaparız. Burada bir mağduriyet üreterek bunu bir siyasi malzeme yapmak kabul edilebilir değildir. Türkiye’nin böyle bir noktaya getirilmiş olmasından büyük üzüntü duyuyorum, bunun acısını yaşıyorum. Hakkımızı alamazsak bunu kabul edemeyiz, hesabını sorarız. Türkiye Cumhuriyeti'nde ilk kez bir bakan sınır dışı edilmiştir, bir bakanının uçağının inmesine izin verilmemiştir" ifadelerini kullandı.

35337 kez okundu
Diðer Politika Haberleri