EDREMİT’TE GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU
Tarih : 2019.04.11  09:32:02
Millî kültürümüzün önemli bir bölümünü teşkil eden çocuk oyunlarının korunması ve gelecek nesillere taşınması amacıyla, Edremit İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde 2015 yılından beri ilçemizde yürütülen “Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği”nin ödül töreni, saat 12.00’de Edremit Kapalı Spor Salonu’nda düzenlendi. Törene Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç ve Edremit İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Fethi Bilge, okul müdürleri, öğretmenler öğrenciler ve çok sayıda veli katıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü işbirliği ile öğrencilerin; oyunlarla liderlik, kurallara uyma, paylaşmayı bilme, zamanı verimli kullanma, zihinsel ve bedensel beceriler kazanma ve kendi kültürünü tanıma gibi kazanımlara sahip olmaları amacıyla 2015 yılından bu yana Türkiye çapında düzenlenen Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği, 5 yıldır olduğu gibi bu yıl da Edremit’te renkli görüntülere sahne oldu.  Geleneksel Çocuk Oyunları’nın yerini bilgisayar oyunlarının aldığı, hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme ile obez çocukların sayısının hızla arttığı günümüzde, öğrencilerin oyunla başlayan spor alışkanlıklarını bir yaşam biçimi hâline dönüştürmeleri hedefleniyor.

Edremit’te bu yıl 12-27 Mart tarihlerinde düzenlenen yarışmalar Edremit Kapalı Spor Salonunda ve Edremit Stadyumunun suni çim sahasında yapıldı. 1. sınıf öğrencileri fiziksel etkinlik parkuru, 2. sınıf öğrencileri yağ satarım bal satarım oyunu, 3. sınıf öğrencileri mendil kapmaca, 4. sınıf öğrencileri kaleli yakan topu oyunları ile yarıştılar. Edremit’teki 28 okuldan 112 takımın karşılaştığı yarışmaya 1404 öğrenci katıldı.

“Geleneksel Çocuk Oyunları” ilçe müsabakalarında dereceye giren okullar ve takımlar şu şekilde:

378 öğrencinin katıldığı 1. sınıflar arası Fiziksel Etkinlik Parkuru Oyunu Yarışması:

Birinci Mimar Sinan İlkokulu 1-A Sınıfı, İkinci Özel Uğur İlkokulu 1-A Sınıfı, Üçüncü Yunus Emre İlkokulu 1-C Sınıfı, Dördüncü Mithat Fethi Büyükdalgıç İlkokulu 1-E Sınıfı;

324 öğrencinin katıldığı 2. sınıflar arası Yağ Satarım - Bal Satarım Oyunu Yarışması:

Birinci Salih Korkut Budaras İlkokulu 2-C Sınıfı, İkinci Şehit Öğretmenler İlkokulu 2-A Sınıfı, Üçüncü Nihat Tansoy İlkokulu 2-B Sınıfı, Dördüncü İstiklal İlkokulu 2-D Sınıfı;

378 öğrencinin katıldığı 3. sınıflar arası Mendil Kapmaca Oyunu Yarışması:

Birinci Salih Korkut Budaras İlkokulu 3-C Sınıfı, İkinci Cumhuriyet İlkokulu 3-C Sınıfı, Üçüncü Şehit Kadir Altınöz İlkokulu 3-A Sınıfı, Dördüncü Mimar Sinan İlkokulu 3-A Sınıfı;

324 öğrencinin katıldığı 4. sınıflar arası Kaleli Yakan Topu Oyunu Yarışması:

Birinci İstiklal İlkokulu 4-A Sınıfı, İkinci Şehit Hamdibey İlkokulu 4-D Sınıfı, Üçüncü Yunus Emre İlkokulu 4-C Sınıfı, Dördüncü Mimar Sinan İlkokulu 4-A Sınıfı.

Törende dereceye giren okulların öğrencilerine madalya ve kupaları verildi ve topluca hatıra fotoğrafı çektirildi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, yarışmaya katılan öğrencileri tebrik ederek şenliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç: “Geleneksel Çocuk Oyunları, bizim millî bir mirasımız, kültürümüzdür. Kentsel yaşamın getirdiği olumsuzluklar nedeniyle çocuklar evlerde yalnız kalıyor, bireysel oyunlar olan bilgisayar oyunlarına yöneliyorlar.  Bu tarz oyunların çocuklarımızın zihinsel ve fiziksel gelişimine yaptığı olumsuz etkiler hepimizin malûmu. Geleceğimizin tek teminatı olan çocuklarımızı daha sosyal, daha sağlıklı; içerisinde sporu, yardımlaşmayı, paylaşmayı, arkadaşlığı, sevgiyi ve saygıyı barındıran Geleneksel Çocuk Oyunlarına yönlendirmemiz çok önemli. Centilmence yarışarak ilçemizde güzel bir oyun atmosferi oluşturan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Bu güzel şenliğin organizasyonunda görev alan Beden Eğitimi Öğretmenleri Naci Yıldırım, Muharrem Türkdal, Mustafa İmrence, Turan Gökhan Koçak, Can Atasavun, Türker Özcan, Fatih Ünal’a emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.  

2, 3, ve 4. sınıf ilçe birincileri, 29 Nisan- 2 Mayıs arasında ilde düzenlenecek olan final yarışmasına katılacaklar.

3540 kez okundu
Diðer Spor Haberleri