Ege’nin iki yakası kitaplarda buluştu
Tarih : 2019.08.19  09:01:46
Edremit Belediyesi tarafından üçüncü kez düzenlenen Edremit Kitap Fuarı coşkulu bir törenle açıldı. Altınkum Edremit Belediye Tesislerinde başlayan ve 9 gün sürecek olan 3. Edremit Kitap Fuarı ilk günden büyük ilgi gördü. Edremit Belediyesi ile Yunanistan’nı Midilli Adası Batı Lesvos Belediyesi ortak payda kitaplarda bir araya geldi.

Çok büyük ilgi gören, bir çok televizyon kanalından canlı yayınlanan 3. Edremit Kitap Fuarı’nın açılışını, Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Midilli Belediye Başkanı Taxiarchis Verros, fuarın onur konuğu Ahmet Ümit, CHP Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Yıldırım Kaya, CHP Balıkesir Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin, Fikret Şahin birlikte yaptılar.

ARSLAN: KİTAP İKİ YAKAYI BİRLEŞTİRDİ

Sanatçı Sema Moritz’in Türkçe ve Rumca şarkıları eşliğinde coşkulu bir havada başlayan 3. Edremit Kitap Fuarı’nın açılışında Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan kitabın önemine dikkat çekerek, “birçok şeyi yok edebilirsiniz ama kitabı asla yok edemezsiniz, kitabı yok etmek hayatı yok etmektir” dedi. Arslan “Ölmez ağacın gölgesinde kitap, iki yakayı birleştiriyor, karşı komşumuz Midilli ile barış ve dostluk köprülerini güçlendiriyor, yok edilmek istenen Kaz Dağlarına sahip çıkıyor” dedi.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan “Karşı komşularımız da burada. Her akşam, denizin ötesinde ışıklarını gördüklerimizle, bugün kitapların ışığında buluştuk. Onlar ve biz, aslında bir kitap gibiyiz. Kitabın bir kapağında Edremit, bir kapağında Midilli’yiz. Kitabımızın sırtı sevdadır, sayfaları şu deryadır. Kitabımızda ayraç yoktur. Kardeşliğimizde hesap kitap yoktur. Midilli ve biz; İki dilli ama bir yüreğiz. Midilli belediye başkanım, yazarlarımız ve dostlarımıza merhaba” dedi. 
Daha sonra Yunanistan’nın Midilli (Lesvos) Adası Batı Lesvos Belediye Başkanı Taxiarchis Verros, “İki yıl önce Lesvos Belediye Başkan Yardımcısı olduğumda kardeş kent sürecine Edremit’te arkadaşlar ile başlamıştık. Kardeşlik sürecini de tamamladık ancak birkaç ay öncesinde Lesvos Belediyesi ikiye ayrıldı. Şimdi yeniden başlamaya hazırız. Belediyelerimizin yönetimleri arasında iş birliği olması çok önemli. Siyasal, ekonomik, ticari, kültürel ilişkilerimizi derinleştirmeliyiz. Bizler bunu yapabiliriz. Bizim Lesvos ve Edremit olarak birleştiren çok şey var. Özellikle turizm, ticaret alanlarında ortak çıkarlarımız var. Ancak her şeyden önce gücümüz insanlarımızdır. Problemlere rağmen hiçbir zaman halklar ilişkilerini kesmediler, kesmemeliler” diye konuştu. 

681 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri