Ayvalık Tabiat Platformu JES’ler için ayaklandı
Tarih : 2020.01.23  09:45:43
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Tabiat Platformu Yürütme Kurulu tarafından yapılan basın açıklamasıyla; Ayvalık başta olmak üzere Burhaniye, Edremit ve diğer ilçelerde 11 farklı alanda konuşlandırılmaya çalışılan jeotermal enerji santrallerine tepki gösterildi.

Ayvalık Tabiat Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Ayvalık, Burhaniye, Edremit ve diğer  ilçelerimizde 11  farklı alan  jeotermal amaçlı olarak Balıkesir Valiliği tarafından 21.01.2020 tarihinde ihale edilecektir. Bu alanlardan elde edilecek jeotermal kaynakların hangi amaçla kullanılacağına dair bir açıklama da yok. Bizler elde edilmesi planlanan bu kaynaklarla Bölgemizde jeotermal enerji santrallarının yapılmasından kaygı duyuyoruz. Çünkü sağlık turizmi için yapılmış ve halen müşteri bekleyen, yollarda arabalarımızın önünü keserek dönem satmaya çalışan bir sürü jeotermal tesis var” ifadeleri yer aldı.

Ayvalık'ta Türközünde jeotermal sondajı için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararının bu durumun en öneemli bir göstergesi olduğunun savunulduğu açıklamada, “Ayvalık Tabiat Platformu olarak dava ettiğimiz bu proje yargıda iptal aşamalarına gelmiştir. Rant ve daha fazla kar uğruna, turizmin göz bebeği Ayvalık ve Cunda Adası’nın, Adremitteion'un, Burhaniye'nin bereketli Çoruk Ovasının,   yoğun tarımın yapıldığı Edremit'in  Çıkrıkçı ve Bostancı Köylerinin jeotermal enerji santrallarına heba edileceğinden ve talan edileceğinden endişe  ediyoruz. Körfezimiz Dünya çapında ünlenmiş bir zeytin-zeytinyağı bölgesi. Zeytin dışında Burhaniye ovasında her türlü sebze ve meyve yetiştirilmekte.  Antandros, Astyra, Thebe, Adremitteion gibi önemli arkeolojik değerleri, Ayvalık -Cunda Adası gibi tarihsel ve kültürel varlıkları, Kazdağı, Madra Dağı gibi önemli tabiat varlıkları var. Tüm bu tarımsal, kültürel, doğal varlıklarımız altın yumurtlayan tavuğumuz. Bu değerler hiç bir gerekçe ile yok edilemez, zarar verilemez” denildi.

 Ayvalık Tabiat Platformu tarafından yapılan açıklamada, “Bir yandan Bölgemizde Karaayıt'ta, Madra'da, Kazdağı'nda altın- gümüş- demir vb metalikle mücadele ederken, diğer yandan da ülkemizde enerji üretimi fazlası varken ‘enerji ihtiyacı’ gerekçesiyle yapılan enerji yatırımları ile uğraşıyoruz. Ülkemizin kaynaklarını talan eden ve doğamızı kirleten, iklim krizine yol açan Çırpılar Termik Santralı gibi fosil yakıtlı termik santlları ile uğraşırken aynı zamanda talan boyutuna varan ve olmadık yerlere yapılmak istenen ve doğaya ve çevresine zarar verecek olan Eybek Dağı'na yapılmak istenen RES gibi, Ayvalık'a yapılmak istenen jeotermal arama gibi, Assos'un tepesinde yapılmak istenen JES'ler gibi  ‘Yenilenebilir Enerji’ sayılan enerji projelerine de karşı çıkmak durumunda kalıyoruz. Çünkü bu projelerin halkın yararı gözetilmeksizin, tarlalarına acele kamulaştırmalarla el konularak, evlerinin üzerinden, mezarlıklarından koca koca jeotermal boruları geçirilerek, meralarına türbinleri dikerek Karaburun’da, Aydın'da, Manisa'da yarattığı yıkımları görüyor, yaşıyoruz. Kızılcaköy'de, Başköy'de zeytinleri, bağları, incir bahçeleri kuruyan köylülerin feryadını duyuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

İhale kapsamında yer alan, Ayvalık’taki jeotermal kaynak alanı, Ayvalık Adaları Tabiat Parkını, Doğal Sit Alanlarını, Unesco Yönetim Alanında yer alan zeytinliklerin tarihsel, kentsel ve arkeolojik sit alanlarını kapsadığının vurgulandığı açıklamada, “Ayvalık halkının koruduğu bu değerlerinin yok edilmesini kabul edemiyoruz. Bu nedenlerle bizler, bölgemizde, körfezde jeotermal enerji santralı istemiyoruz. Biliyoruz ki, bölgemizde jeotermal enerji santralları kurulması durumunda: Halkın birinci derecede geçim kaynağı olan zeytinin verimi ve kalitesi düşecek ve kuruyacak, diğer tarım ürünleri etkilenecek. Jeotermal atık suları ile Edremit Çayı, Üyücek, Kadıncık, Karınca, Nikita Dereleri ve deniz kirlenecek ve Menderes gibi canlı yaşam yok olacak.  Jeotermal santrallarından ve bacalardan salına gazlar ile körfezin hava kalitesi bozulacak, vatandaşın sağlığı bozulacak. Aydın gibi Körfezi de çürük yumurta kokusu saracak. Turizm olumsuz etkilenecektir. 21.01.2020 tarihinde Balıkesir Valiliği tarafından yapılacak jeotermal alan ihalesi iptal edilmeli ve Bölgemizde jeotermal enerji santralları için arama ve işletme ruhsatları verilmemelidir. Biz Ayvalık ve Körfezde yaşayan vatandaşlar olarak hep birlikte, havamıza, suyumuza, toprağımıza sahip çıkmaya, yaşamı savunmaya devam edeceğiz” denildi.

546 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri