BAĞIMLILIKLA MÜCADELE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI-
Tarih : 2020.01.23  09:48:26
Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı Başkanlığında; Bağımlılıkla Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısı yapıldı. Toplantıya; Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Cumhuriyet Başsavcısı Çetin Güzel, 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı Adına Garnizon Komutan V. Rizvan Çiper, Edremit Belediye Başkan V. Tayfun Gerkuş, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Fethi Bilge, İlçe yazı İşleri Müdürü Nurşen Salman, İlçe Müftüsü Ahmet Yayla, Sosyal Hizmetler İlçe Müdürü Zabit Durmuş, İlçe Milli Eğitim Müdürü V Fehmi Altun, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can, Edremit Tarım ve Orman Müdürü Recep Özbudak katıldı.

Toplantıda İlçe Sağlık Müdürü Dr. İbrahim Burak Can tarafından bir sunum gerçekleştirilerek bağımlılıkla mücadelede konusunda ilçe istatistikleri aktarıldı.

         Toplantıda açıklama yapan Kaymakam Sırmalı; “İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla 16 Ocak 2020 tarihinde tüm illerde eş zamanlı gerçekleştirilen Uyuşturucu/Bağımlılıkla mücadele toplantısı ilimizde Sayın Valimiz Ersin Yazıcı’nın başkanlığında gerçekleştirildi. Yine bakanlığımızın talimatlarıyla ilçelerde 22 Ocak 2020 tarihinde eş zamanlı gerçekleştirilen toplantıyı bugün Edremit ilçemizde gerçekleştirmekteyiz. Bakanlığımız bağımlıkla mücadele konusunda çok ciddi tedbirler almaktadır. Bizler de aynı doğrultuda bu tedbirleri ilçemizde uygulama gayreti içindeyiz. Bağımlılık yapıcı maddeler ve bağımlılık yapıcı eylemlerle toplumumuzun hem bugününü hem de geleceğini tehdit eden, geleceğimizin teminatı olan gençleri hedef alan son derece önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu nedenlerle bağımlılıkla mücadeleyi Devlet ve Millet olarak topyekün yapmamız gerekiyor.

İlçemiz genelinde bu konuya gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve bu kapsamda kurumlarımız arası koordinasyonun sağlanması büyük önem arz etmektedir.

       Bu kapsamda bugün gerçekleştirilen  toplantımızda; Bağımlılıkla Mücadele Teknik Çalışma Gruplarınca hazırlanan dosyalar değerlendirilmiştir. Özellikle konu ile ilgili kurumlar arası koordinasyonun sağlanarak; uyuşturucu bağımlılarının, İlçemizde bağımlılık yapıcı maddeleri kullanabilecekleri terkedilmiş binalar ya da inşaat halindeki binalara Kolluk Kuvvetleri tarafından denetimlerin yapılması ve belediye tarafından da yıkım işlerinin yapılması, gençlerin yoğun olarak dolaştığı internet cafeler ve toplantı yerlerinin denetlenmesi, konu ile ilgili hassasiyetin İlçe Müftülüğünce Cuma vaazlarında işlenmesi, tüm mahallelerimizde güvenlik kamera sisteminin yaygınlaştırılması, park alanlarının ışıklandırılması, özellikle okullarda, okul aile birliklerine ve askeri birliklerde eğitimlerin yapılmasına, alkol ve madde bağımlısı olan kişilerin bağımlılık tedavisi sonrası işgücü hizmetlerinden yararlanabilmesi için Çalışma ve İş-Kur İlçe Müdürlüğü tarafından Meslek Edindirme Kurslarının açılması, okulların çevre güvenliğinin sağlanması, okullarda görevli rehber öğretmenlerin bağımlılığı önleyecek koruyucu ve önleyici çalışmalarda bulunulması, idareci, öğretmen ve velilere yönelik bilgilendirme eğitimlerinin yapılması, Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kuruluna gerekli hallerde Kurum, Kuruluş veya STK’lardan üyeler dahil edilmesi kararları alınmıştır” dedi

476 kez okundu
Diğer Yerel Haberler Haberleri