Balıkesir Valisi korona virüs rakamlarını açıkladı
Tarih : 2020.05.12  09:00:42
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Trafik Haftası ile ilgili katıldığı etkinlikte Covid-19 salgınıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Balıkesir’de vaka ve ölüm sayılarında düşüş olduğunu belirten Yazıcı, hastalığın tam olarak geçmediğini ifade ederek, vatandaşların belirlenen kurallara sıkı sıkıya uymasını istedi.

Vali Ersin Yazıcı Covid-10 pandemisi sonrasında Balıkesir’de gerçekleşen vaka ve ölüm sayıları hakkında bilgiler verdi. Vali Yazıcı şu an itibariyle Balıkesir’de 800 civarında korona virüs vakasının bulunduğunu ifade ederek, hayatını kaybedenlerin de 56 olduğunu bildirdi. Covid-19 nedeniyle 68 kişinin hastanede yattığını ifade eden Vali Ersin Yazıcı 17 kişinin yoğun bakımda olduğunu ve bunların da 4’ünün entübe olduğunu kaydetti.

Balıkesir’de 800 vaka, 56 can kaybı var”
Vali Yazıcı, Balıkesir’deki korona virüs vaka ve ölüm sayısıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Balıkesir’de pozitif vakamız 800 civarında, ne yazık ki kaybımız da 56. Bir sorunumuz yok şu an. Covid-19’la ilgili yatan hasta sayımız sadece 68 kişiydi dün. Bugün de henüz rakamları almadığım için bilmiyorum. Yoğun bakımda sadece 7 tane hastamız var, 4 tane de entübe var. Dolayısıyla yoğun bakım ünitelerimizde ve hastane koşullarında herhangi bir problemimiz yok. 800 vakamızın 670-680 tanesi tedavi oldu ya da ayakta tedavisi devam ediyor. Dediğim gibi sadece 68 kişi hastanemizde yatıyor. Dolayısıyla Balıkesir olarak özellikle son 10 gündür günde 3-5 vaka, maksimum 10 vakayla adeta yatay bir seyir noktasına geldik. İnşallah böyle devam ederiz” diye konuştu.

“Lütfen kurallara uyalım”
Vatandaşları sosyal izolasyona uymaları konusunda uyaran Vali Ersin Yazıcı, “Benim vatandaşlardan ricam; lütfen sosyal izolasyona uyalım. Lütfen kurallara uyalım. Sokağa çıkma mecburiyetimiz yoksa lütfen sokağa çıkmayalım. Ama tabi ki hayat devam ediyor; iş ve işlemlerimiz için zorunluluk hallerinde sokağa çıkıyoruz, çıktığımızda da işimiz hangi noktadaysa orada işimizi sosyal izolasyon kurallarına uyarak tamamlayıp, ardından lütfen evimize dönelim. Çünkü kalabalıklar bu vakanın artmasına sebebiyet verebiliyor. Balıkesir halkı genellikle kararlara uydu. Şimdi hafta sonunda da yine sokağa çıkma yasağımız var. Onlara uyacaklarını biliyorum bundan önceki haftalarda olduğu gibi. İnşallah yaz yaklaşıyor, bayram sonrasında daha güzel günler olacak, daha iyi günlerde buluşacağız" dedi.

9186 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri