Çanakkale Savaşları Mobil Müze Tırı Ayvalık’ta
Tarih : 2021.06.18  18:13:25
Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen ‘Gezgin Kültür Festivali’ kapsamında Türkiye turunu sürdüren ‘Çanakkale Mobil Müze Tırı’ ziyarete açıldı.

İlk seferberlik emrinden zaferin kazanıldığı güne uzanan süreçte Çanakkale Savaşları’nda yaşananları günümüze aktaran savaş materyalleri, videolar, savaş objeleri, döneme ait açıklayıcı bilgi ve belgelerin sergilendiği tır, Ayvalıklılar tarafın yoğun ilgiyle karşılandı.

İlçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda ziyarete açılan tırda ki materyallere gençler kadar eğitim çağındaki çocuklar da yoğun ilgi gösterdi.

Mobil Müze Tır’ı çocuklarıyla birlikte ziyaret eden bazı anne ve babaların gördükleri karşısında duygulanarak gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

Çanakkale Savaşları’nın yapıldığı alanları ve o dönemi gezici bir müze ile Ayvalıklıların ayağına getiren Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı bünyesinde görev yapan güler yüzlü 5 kişilik ekibin koordinasyonundaki tırın 3 gün süresince ilçede ziyaret açık olacağı öğrenildi. 

MÜZEDE PANDEMİ ÖNLEMLERİ HAD SAFHADA

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı Çanakkale Mobil Müze Tırı Proje Koordinatörü İlker Ateş gazetecilere yaptığı açıklamada, ziyaretlerin 3 gün süresince 10.00 ile 18.00 saatleri arasında gerçekleşeceğini söyledi.

Müze tırın içerisinde 7 ayrı vitrin bulunduğunu kaydeden Ateş, “Bu vitrinlerde; savaş eserleri, belgeseller,  görseller eşliğinde Çanakkale Savaşları o günküymüş gibi, aynı hislerle anlatılmakta ve yaşatılmaya çalışılmaktadır.” dedi.

Müzede pandemi koşulları nedeniyle her türlü önlemlerin alındığına işaret eden İlker Ateş, “Bu kapsamda maske kontrollerimiz, ateş ölçümlerimiz, yerlerde ki sosyal mesafeyi belirten etiketlerimiz ve aynı zamanda da eldiven standımız bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

İKİNCİ TUR İÇİN YOLLARDA

Çanakkale Mobil Müze Tırı Projesi’nin hazırlanmasının amacının, destan yazılan Çanakkale’yi gidip görememiş vatandaşlarla, özellikle de gençlere Milli Mücadele ve Çanakkale Ruhu’nu tanıtmak, hatırlatmak olduğunu belirten İlker Ateş, “Müzemiz 2 Temmuz’da yola çıktı. Türkiye genelinde 81 ilimizi dolaşarak ilk turumuzu bitirmiş olduk. Şu anda ikinci turumuz için yollardayız. İkinci turumuz; Bursa, Bilecik, Kütahya, Afyon, Eskişehir, Ankara ve Balıkesir olmak üzere şu ana kadar 7 ile ulaşmış durumda. Ege Bölgesi’nden başlayarak, Akdeniz Bölgesi’ne doğru gideceğiz. Bu seyahatlerimiz sırasında hayatında ilk kez müze gezen insanlarımızın zaman zaman duygusal anlar yaşadıklarına tanık oluyoruz. Çanakkale ile alakalı hatıraları olan şehit yakınları, gazilerimiz ve onların yakınları gibi misafirlerimiz de oluyor. Gözyaşlarına hakim olamayabiliyorlar.  Bizim görevimiz bu gururu insanlarımıza hatırlatmak, bilmeyenlere de aşılayabilmek bizlerin görevidir.” diye konuştu. 

“İKİ YILDA 100 BİN ZİYARETÇİYE ULAŞMAKTI. AMA BU HEDEFİ BİZ ÇOKTAN GERİDE BIRAKTIK.”

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihî Alan Başkanlığı Çanakkale Mobil Müze Tırı Proje Koordinatörü İlker Ateş şöyle devam etti;

“Müzemiz 7’den 77’ye kadar her insanımıza ücretsiz olarak hizmet veriyor. Bu yıl pandemi nedeniyle beklediğimiz ilgi beklentilerimizin biraz altında kalıyor. Ama inşallah dünya genelindeki bu zor günler geride kalacaktır. Ondan sonra da müzemiz yeniden yoğun ilgi görmeye başlayacaktır. Bizim müzemizle seyahatlere başladığımızda hedefimiz iki yılda 100 bin ziyaretçiye ulaşmaktı. Ama bu hedefi biz çoktan geride bıraktık.”

260 kez okundu
Diðer Yerel Haberler Haberleri