Tm Yazarlar
"SAHİP OLMAK YA DA OLMAK"

"SAHİP OLMAK YA DA OLMAK"  

 Yıllar önce Kazdağları eteklerinde arkadaşlarla piknik yaptığımız bir hafta sonu, gözüme kendi doğal ortamlarında neş'e içinde açmış rengârenk Anemon Çiçekleri yani Dağ Lâleleri takıldı.

Jest olsun diye kalktım bir demet onlardan topladım ve kız arkadaşıma sundum.

O, bu jestime karşılık olarak kafasını bile  kaldırmadan, benimle göz teması kurmadan buruk ve donuk bir tebessümle teşekkür etti.

Beğenmedin mi? diye sorunca;

"Beğendim, hem de çok beğendim, hadi şimdi git onları kopardığın yere götür ve hepsini bir bir yerlerine tak" diye karşılık verdi.

Ne söylediğini, bana nasıl bir ders verdiğini çok iyi anlamıştım. Utancımdan yerin dibine girdim. 

Elimde topladığım Anemonlara öylece bakakaldım. Sonra fark ettim ki, Anemonların hepsi birden gözlerini bana dikmiş "Neden bizi kopardın, neden bize sahip olmak adına bizi öldürüyorsun, buna hakkın var mı?" diye benden hesap soruyorlardı.

Yan tarafta akan derenin yanına usulca gittim, onlardan sessizce özür diledim. Bir daha böyle salakça, alçakça, bencilce şeyler yapmayacağına, her canlının yaşam hakkına saygı duyacağıma dair söz verip, onları Kazdağları'nın buz gibi sularına büyük bir vicdan azabıyla bırakıverdim.

 

Sonraları Erich Fromm'un "Sahip Olmak ya da Olmak" kitabını okuduğumda, hemen yaşadığım bu üzücü olay aklıma geldi. Öz olarak hemen hemen aynı şeyleri anlatıyordu Erich Fromm.

Varoluş biçiminin erdemini bu kitapta çok iyi tanımlıyordu yazar.

O günden sonra yaşam şeklimi, düşünce biçimimi tekrar gözden geçirip, tüm canlılara ve doğaya karşı tutum ve davranışlarımda daha duyarlı olmaya çalıştım.

Kendi yaşamımda da şunu gördüm ki;

Bir şeye sahip olmaktan ziyade, o şeyin güzelliğine, varlığına sevinmek, ona değer vermek ve yaşatmak, herkesin eşit şekilde fayda görebilmesini sağlayabilmek, paylaşabilmek, evrensel değerlere, adalete, vicdana inanmak ve saygı duymak, o kişiyi daha çok "İnsan" yapıyor ve mutlu ediyor.

Sonuçta; insanların savaşlarla birbirlerini yok etmedikleri, gelecek kaygılarının olmadığı, ekonomik, kültürel ve sosyal olarak dünya nimetlerinin doğaya zarar vermeden eşitçe paylaşıldığı, her canlının yaşam hakkına saygı duyup, hiçbir canlının şiddete maruz kalmadan özgürce, kardeşçe, dostça, sevgi dolu bir "Dünya"da yaşaması, herkesin esas beklentisi olmalıdır diye düşünüyorum...

 

27 Eylül 2023 Çarşamba

ARAZİYE İHTİYACIM VAR (VAKIF MÜLKÜ TERCİHİMDİR)

Her ne kadar hiçbir partiye   kayıtlı  değilsem de, ne akrabam, ne bir yakınım da siyasi  oluşum içinde değiller. Hepsi kendi hallerinde  yaşamaya çalışıyorlar aynı benim gibi yani Ama minik bir araziye ihtiyacım var. Belki kulübe yaparım, belki üç beş hıyar, kabak eker nafakamı çıkartırım. Bir gecekondu yapmak için de kimsenin önünde eğilmem, düğme iliklemem, sahte gülücükler yapmam. Garip bir TÜRKİYE Cumhuriyeti vatandaşıyım.

İMDİİ… Edremit’te Devlet hastanesi yapılmak üzere karar verilen, sonradan ALTINDA  fay hattı var felan diye vazgeçilen  VAKIF   ZEYTİNLİĞİ   ÖZEL bir ihaleyle  kime verildi. Rakam nedir? Bu rakamı öğrendiğinizde dilinizi yutmayın. Vakıfların dokunulmazlığı var, isterse bedava verir öyle mi..?

İYİ GÜZEL, BU ZEYTİNLİĞİ ALAN, bu araziyi bir başkasına satarsa, altında FAY HATTI  olan araziye hangi belediye ruhsat ve İMAR İZNİ VERECEK, fay HATTINI ORADAN ALIP BAŞKA YERE Mİ  TAŞIYACAK?

VAKIF  benim gençliğimde hayır işleri yapardı ama günümüzde hayır değil, hayra aykırı işler yapan kuruma dönüştü. Yukarıda değindiğim gibi  illaki  bir yerlere yalakalık yapacak, ondan yana olduğunu  yalan dolan da olsa icra edeceksin…

*************

SOYLU

Hatırlarsınız zannediyorum, Soylu  görevinden istifa etmiş ama kabul edilmemişti. Ben o tarihte SOYLU, MHP’ye kayacak gibi DİYE YAZMIŞTIM.

Son seçim sonrası İÇİŞLERİ Bakanlığından alındı ve sadece vekil olarak AKP çatısı altında dolaşıyor. Ancak son  MAFYA olaylarında adının sıkça geçmesi ve AKP  bünyesinde de neredeyse istenmeyen adam olarak muamele görmesi, Emniyet teşkilatında kendisine yakın olanların diskalifiye edilir olması, ve de BAHÇELİ’nin geçtiğimiz gün büyük bir aşkla  arka çıkması  bana yine o eski günleri hatırlattı. Her an MHP’ye kayabilir ve DEVLET BEYİN VELİAHTI  olarak bu partinin başına geçmesi ışığı yakılmış gibi, ben öyle görüyorum. Hal böyle olursa MHP’nin AKP’nin kanatları altından çıkması demektir… Siyaset bu, ne gün, nerede, ne yapacağı belli olmayan bir bataklık…

**************

BLOKLAMA…

Kılıçdaroğlu BLOK LİSTEYELE kurultaya gidiyor ya. Bloklama yapıyor. Pazartesi akşamı FATİH PORTAKAL  ana haber bülteninde bu blok listeden bazı isimler okudu. O bunun, şu onun, falanca ,felancanın kaynı, eniştesi, torunu torbası. Yani AİLE ŞİRKETİ GİBİ BİR TORBA liste. Yani antidemokratik BİR TAKTİK… DEMOKRASİYİ  ağzınıza almayın birader. Almayın ve CHPyi sizden önceki ayarlarına terk edin… Kemal bey hala BIRAKMAM ABİ diyor. Ha ÖZEL BAŞARILI OLABİLİR Mİ? O  konuda da endişeler var elbette.

CHP topyekün şeffaf tam anlamıyla demokrasiye sadık bir yapıya dönmedikten sonra başa kim gezerse geçsin ŞENGÜL hamamından öteye geçmez. Yani eski tas eski hamam…

Yakasındaki rozete saygıyı öğrenmedikten sonra bu kaos devam edecektir.

Yerel seçimler,  KURULTAYDAN ÖNCE YAPILACAK. Bu nedenle  ATAMA İLE ÖN SEÇİM  sevdasını taşıyanlar  rozeti değil kişisel menfaatlerini ön plana çıkaracakları için şimdi SESSİZ davranıyorlar. Kim kimi öpüyor belli değil yani.

Son BALIKESİR KONGRESİNDE, TEŞKİLATLARDAN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI AHMET AKIN,  ÖZEL’in telgrafının okunmasına  karşı çıkmış. AL SANA BİR antidemokratik bir davranış, daha… Ne köy olur, ne kasaba hesabı… ATAMA  ile belediye başkanı olmak için kesenin ağzını açacaksın. Al sana bir ANTİDEMOKRATİK  bulgu daha. Daha ne yazayım… K.K. SİYASETİ BIRAKMADIĞI SÜRECE  CHP’de sular durulmayacak…

****************

KAMUDA TASARRUFA GİDECEĞİZ

Kim demişti,  SAKA  pardon  ŞİMŞEK… Duyda inanma. Alabildiğince israf devam etmekte. Pazartesi günü ulusal yayında geçilen haber son örneklerinden biri. Bursa’nın YILDIRIM Belediyesi, 5 bin lise öğrencisi ve 2 bin personeli İSTANBUL’A GEZMEYE GÖTÜRECEKMİŞ.

Harcanacak bu parayla  5 BİN ÖĞRENCİ ARASINDA, GELMEKTE OLAN  kış için ayaklarına bota, üzerlerine ANOROKAK ihtiyacı olanlar tesbit edilse bu parayla çocuklar donatılsa olmaz mı? İŞLERİ GÜÇLERİ ŞOV. Hani tasarruf? Tasarruf nedir diye sorsanız yenir mi içilir mi diye yanıt verirler.

*****************

BASIN KANUNU

Bu  kanunda, yayın  stratejisi tek tek belirtilmiştir. Yazılı basında ve görsel yayında hangi olaylarda kimlerin yüzleri buzlanır, kimlerin isimlerinin baş harfleri ile verilir yazar… Geçtiğimiz gün  tesettürlü kadınların bir törende yüzlerinin buzlanarak verilmesi gündeme oturmuştu. Müftü, “kadınların kendi talepleri” diye yanıt verdi. O zaman o hanımefendiler neden kamera karşısında poz verdiler? Sor çok yiyen yok…

***********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“CİNSEL SUÇ MAĞDURU  ÇOCUK SAYISI 9 YILDA

% 287  arttı.

BY: GAZETELER

Bizden not;  Sebep olanlar nasıl can verecekler?

Bu bir.

Voleybolcu kızlarımızın bacaklarına göz diken sözde imam

Efendinin bu konuyu diyeceği var mı acaba? Bu iki…

Diyanet bu suçlar konusunda neden iki çift söz söylemiyor

Bu  üççç….!!

………………………………………………

BÜYÜTEÇ

AKÇAY ÇUMHURİYET BULVARI.

Belediyenin bu konuyla ilgili birimi  herhalde okur yazarlık hasarı mı var. Bulvar demeye bin şahit lazım. Devamlı yazıyorum, TIK YOK

…………………………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

BİR KERE İTİRAF ET, DİŞİMİ KIRAYIM

ARGO JARGONU

…………………………………………

FOTO FİNİŞ

Fotoğrafçılık bir sanattır. Öğrenmek isteyenlere EDREMİT’TE KURS AÇAN ARTADAYIMIZ DA VAR. Bu işin üstadı, İbrahim  ELMAN  da TUZKER’DE HER AN ULAŞABİLİRSİNİZ, SORUP ÖĞRENELEBİLİRSİNİZ. FOTO FİNİŞ. Fotoğraf çekmek sanat. Ama gerçekleri canlandırmak, bir deklanşöre basarak çok şey anlatmaktır… Kimi kamu kurumlarında halkı bilet kesmek için cep telefonu kullanmaktalar… Ya bir ustaya rast gelirde cep teflonuyla  poz yakalayanı başka bir mecrada kare içine alırsa…

*************

AKP YENİ BİR DÖNEM

Sözcü gazetesinin haberine göre, AKP’de belediye başkanı ve meclis üyelerinin  3 dönem yasağı uygulamasına başlanıyormuş… Bu kurula takılanlar artık seçilemeyecekler. Çok yerinde bir karar.

***************

MHP

Edremit  MHP ilçe başkanı görevine başladı. Hayırlı uğurlu olsun…

****************

EDREMİT

SOKAKLARINDAKİ PATIRTI, GÜRÜLTÜYÜ KESEN  HER KİM OLURSA OLSUN HEYKELİ DİKİLMELİ. Ama öyle bir   aday yok. Motor patırtıları, tekerlekli discolar. Egsozu patlak  araçlar. PAT PATLAR.

Akçay ve ALTINKUM BÖLGESİNDE HOPÖRLERİ  BOZUK ESKİCİLER. Çatırtı için ne  varsa. İşte  patırtıları kesecek her kim olursa olsun heykeli dikilmeli. Kanayan yara.