Tm Yazarlar
SAĞDIÇLAR EVİNİN TAPU KAYDI, EDREMİT BELEDİYESİ ADINA TESCİL EDİLDİ

 

SAĞDIÇLAR EVİNİN TAPU KAYDI, EDREMİT BELEDİYESİ ADINA TESCİL EDİLDİ

 

Mirasçıları tarafından Edremitli'lere bağışlanan ve Edremit kent hafızasında önemli bir yeri olan "SAĞDIÇLAR EVİ"nin tapu kaydı, Edremit Belediyesi adına tescil edildi.

 

2019 yılında Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan ARSLAN'ın girişimleri neticesinde gerçekleşen ve geçen aylarda varisleri Ozan SAĞDIÇ, Sencar SAĞDIÇ, Sibel SAĞDIÇ GÜRELİ, Alev KATIRCIOĞLU tarafından Edremit Belediyesi’ne bağışlanan ve protokolü imzalanan, Hekimzade Mahallesi Kurşunlu Cad.No: 69 EDREMİT adresinde bulunan evin tapu kaydı Edremit Belediyesi adına tescil edildi.

 

BAĞIŞLANAN EVİN EDREMİT İÇİN ÖNEMİ NEDİR?

 

Söz konusu evi 1905 yılında Rum ustalara yaptıran Naci Kasım Efendi, 1878 Osmanlı Devleti ile Rusya arasındaki savaşta Plevne Müdafaası sırasında "Sağ Kolağası" rütbesi ile Gazi Osman Paşa’nın yanında bulunmuş, Osmanlı liyakat nişanı ile taltif edilmiş, daha sonra 93 Muhacırları namıyla göçe mecbur edilenler arasında bulunmuş, göçmen olduğu sırada "Sadaret" tarafından Bursa ile Balıkesir arasındaki arazide Rumeli ve Kafkasya göçmenleri için iskȃn yerleri seçimi ve buraların kadastro haritaların çıkarılması işine memur edilmiş, ünlü Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa’nın maiyetine girmiş, ondan sonra da geniş Hüdavendigar (Bursa) vilayetinin beş ayrı vilayete ayrılması sırasında Karesi vilayetinin sınırlarını çizmek ve teşkilatını kurma işini üstlenmiş ve tamamlamıştır.

Balıkesir Vilayeti'nin kurucusu sayılan, sivil hayata geçince de şirin bulduğu Edremit’e yerleşen ve burada dava vekilliği yapan, İttihat Terakki Cemiyeti kurulduğunda Edremit temsilciliğine seçilen, şairliği de bulunan Naci Kasım Efendi’nin, burada yurt edindiği yer olarak yüzyılın başlarında, (1905) karşısında okul binası yapılırken (Edremit İstiklâl İlkokulu), aynı ustalara ileride yetişecek oğlu "Ruhi Naci Sağdıç" için, yer odalı, eski ev elemanları arasında bodrumu da kullanılabilen, üç katlı bir bina olarak, yapısıyla mimari özelliği de bulunan daha çağdaş bir ev yaptırmıştır.

Bu ev; 

Kaymakam Hamdi Bey’in Edremit maarif kalkınmasında bizzat kendisi gibi öğretmen olarak atadığı, Kurtuluş Savaşı sırasında harekȃtın “Edremit ve Havalisi Kȃtibi Umumisi” seçilen ve cephe gerisi ikmâl, asayiş, gönüllü bulma ve cepheye sevk işlerini organize eden Kuvayı Milliye kahramanı olduğu kadar, karşıdaki okulun köşesindeki sokak fenerinin altında kitap okumaya çalışan 9 yaşındaki SABAHATTİN ALİ'yi, daha sonra çok genç yaşta MUSTAFA SEYİT SUTÜVEN'i de keşfedip eğitimleriyle meşgul olan Şair "RUHİ NACİ SAĞDIÇ"ın evidir.

Bu ev;

2’inci Balıkesir Kongresi kararıyla Ayvalık Cephesi komutanı seçilen, 1923’ten 1946’ya kadar 23 yıl  sürekli Balıkesir milletvekili olan MEHMET CAVİT EMİR BEY'İN ’in kızı, Edremit halkının “Rukiye Teyze” diye bağrına bastığı "RUKİYE HANIM"ın 1930’dan vefat tarihi olan 2003 yılına kadar 70 yılı aşkın ev sahipliği ettiği, yaşadığı evdir.

Bu ev;

Yıllarca yerel Edremit Gazetesi sahibi ve birkaç İstanbul gazetesinin ve Anadolu Ajansı muhabiri olarak Edremit’e basın alanında hizmette bulunmuş EMRAH SAĞDIÇ ile, ilk eserlerini Edremit ve civarında vermiş, başta birer aile magazini olan Hayat ve Ses dergileri olmak üzere, foto muhabirliği konusunda zirveye oturmuş, Cumhurbaşkanlığı onayı ile verilen Devlet Sanatçısı ünvanının fotoğraf dalındaki ilk ve tek sahibi olan, yaklaşık 25 yıldır kültür ve sanat alanında her yıl başka bir dalda verilen Aydın Doğan ödülünün sahibi, sıra  fotoğraf sanatına geldiğinde ödüllendirilen tek kişisi, yurt içinde ve yurt dışında 50’den fazla sergi açmış, çeşitli etkinliklerin onur konuğu olmuş, halen hem foto muhabirliği hem sanat fotoğrafçılığı alanlarında duayen konumunda olan, Fotoğraf Dernekleri Federasyonu tarafından 2020 - 21 yılının “Ozan Sağdıç Yılı” olarak ilȃn edilen, aktüel olarak da her zaman ön planda olan OZAN SAĞDIÇ’ın büyüdüğü evdir.

Söz konusu evin Edremit  Belediyesi tarafından  "SAĞDIÇLAR ANI EVİ" olarak restorasyonu  tamamlandığında, Sağdıç ailesinin elindeki mevcut ve toplanabildiği kadar hatıra değeri olan eşya vs. ayrıca bu eve bağışlanılacaktır. Fotoğraf sanatçısı Ozan Sağdıç’ın çok zengin fotoğraf arşiv ve koleksiyonlarından da yararlanılacaktır. 

 

27 Ocak 2021 Çarşamba

İSTİFA

Son derece onurlu bir davranış.

Pazartesi günü ulusal gazetelerde bir haber. Olay TEE İspanya’dan. Genelkurmay Başkanı corona aşısını sırasını beklemeden olduğu için halktan ve basından tepki gelince, anında görevinden istifa etti. Aynı gün yine bizim ulusal yayında manşet hemi de yarım sayfa manşet olan Vali yardımcısının sabıka kayıtları ve mal varlığı tek tek dökümü… Ve bu vali muavini masasında oturuyor ve sırtararak poz veriyor. Hadi onda  istifa kelimesi yok, onu o makamda bir saat bile oturtan bağlı bakanlığı neden bir girişimde bulunmuyor? Japonya’da bu valinin dosyası gibi dosya orta yere saçıldığı gün adamlar bırakın istifayı hemen harakiri yaparak intihar ediyor. Haysiyet budur…

Bu ve benzeri olayların üzerine gidilmedikçe bizim ülkemizde gençliğe dürüstlük aşılayamayız. Kul hakkı yemenin  acısı kendisinden çıkmasa  bile çoluğundan çocuğundan çıkıyor, çıkanları bile görmemezlikten gelen ahlaksızlıklar aldı başını gidiyor. Böyle gelmiş böyle gidecek zannediyorlar, her yolun bir son durağı vardır…

*********

FRANSA VE TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI

Son günlerde  pandemiden ötürü  her gün yeni bir buluş ortaya atılmakta. Son buluş Fransa’dan geldi. Toplu taşıma araçlarında konuşmak yasaklansın deniyor.

Keşke bizde de uygulansa. Hem goronadan, hem sarımsak kokusundan kurtulmuş oluruz. Sakız çiğneme kültürü bilem olmayan bir toplumun ağzını kapatmanın çok yararlı olacağı kanısını taşımaktayım… Bir de konuşulan ipe sapa gelse hadi amenna   diyeceğim ama…

*********

TEKRAREN YAZMAKTA  ZARAR GÖRMÜYORUM

Edremit’te  meslek ODALARI  var. Kaç tane var sayısını bilenler açıklasın. Pandemi nedeniyle iflaslar var. Gırtlağa kadar borca bakanlar var… Yüzlerce işsiz kalanlar var. Her ne kadar Hükümet kanadı yok öyle kepenk kapatmak falan dese de biz yaşadığımızı görürüz, biliriz.

Demem o ki, EDREMİT’te kaç  ODA varsa, bu odalara bağlı  iflas eden, iflasın eşiğinde olan, borç batağına saplanmışlar varken, yüzlerce işsiz kalanlar varken, bu ODA başkanları nasıl koltuklarında rahat oturabiliyorlar bilemiyorum… Lokantacılar Oda Başkanı devletin göndereceği 1000 lirayı yaraya merhem olacak gibilerinden sosyal medyada duyum yapıyor. Aykut Dürüst  arkadaşımızdır. Severim ama dostluk başka alışveriş  başka gazete okuma alışkanlığı yok. Kendisinin işi iyi olmalı ki orada burada gezip soslu medyada sunmakta… Bu  Oda başkanları arasında Kahveciler ve Otelciler Odası Başkanını ayrı kefeye koyuyorum. Cumhurbaşkanını kadar mektup yazdı. Yanıt alamasa da girişimde bulundu. Ya ötekiler… Oda başkanları herhangi bir partinin ARKA BAHÇESİ  olamazlar. MUHTARLAR da aynı sınıftan. Bu yazıya da yanıt vermezlerse klavyenin ayarının  taammüden bozacağım. Benden günah gitti .

********

ERKEN SEÇİM

Falan felan, muhalif kanadı tutturdu erken seçim, erken seçim… Konuya fazla dalmayacağım. Kişisel görüşümü takdim edeyim efendim.!  2023 normal takviminde bile seçim yapılacağına ihtimal vermiyorum. Dört beş aydır bu köşede “2023’e DİKKAT” ŞEKLİNDE TEK KELİMELİK BİR SATIR  yazmaktayım. Evet tekrar yazıyorum 2023’e dikkat. Belki, üç, dört ay öncesi de bahse konu olabilir.

Neyse gelelim seçim meçim geçim meselesine. AKP  Genel Başkanı, Kemal bey aşağı, Kemal bey yukarı diye söylemlerine başlıyor ve devam ediyor. Aslında bu söylem Kemal beyin işine yarıyor gibime gelmekte. Kemal bey çuvalla para harcasa bu denli REKLAMINI yaptıramaz.

Günümüzde,  ittifak mittifak deniyor ama bal gibi KOALİSYON ile işler yürütülmekte. Türkiye bu KOALİSYON denilen siyaset  uygulamasından çok çekti. Hiçbir KOALİSYON  uzun yaşamadı. Uzun yaşatan ülkeler var bari onlardan örnek alınsın o da yok. Barış  Manço’nun “ben bilirim, ben bilirim” şarkısı gibi her şeyi bilen misali… Bugün  iktidar ayakta zor durmakta. Kol kırılır yen içinde kalır  düsturunu iyi yürütmese çoktan dükkanı kapatırlardı. İçin için kaynıyor aslında iktidarın çatısı.

CHP ise, Kemal beyin tabanına hakim olamayışı nedeniyle  İnce-Sarıgül   gibi  partide bir zamanlar adından en çok  söz edilen isimlerle yollarını ayırdı. Öztürk YILMAZ da yeni bir parti kurdu. İnce eli kulağında partisinin adını ve  yapısını açıklayacak…

CHP’yi, dışarıdan görüldüğü gibi salt Kemal bey değil üç dört kurmayı yönetiyor gibime geliyor. Mesela Son mahalli seçimlerde, KAMİL  SAKA’yı, Mansur YAVAŞ  ile tanıştırırken “Edremit  belediye başkan adayımız” diye takdim etti,  ama aradan bir saat geçtikten sonra SAKA’nın adı çizildi. Büyükşehir Belediyelerini hep alışık olduğumuz gibi rozet değil isimler kazandı…

Kemal bey TEŞKİLATLARDAN  sorumlu  genel başkan yardımcısını da gözetim altında tutmazsa…..!

Seçim bana göre biraz uzak ihtimal ama şayet olursa, CHP’nin işi yine zor. Seçim olursa  İYİ parti büyük bir atak yapabilir…

**********

DEMOKRASİ

Çölde susuzluktan dudakları, çorak toprak gibi çatlayan insan misali susamışlığımız demokrasi özlemi.

Mesela, Adalet Bakanı “Anayasa Mahkeme kararları tartışılmaz” diyor ama yerel mahkeme ANAYASA mahkemesini takmıyor… ÇİVİT  ! atanın mapusa girdiği bir ülkede, haram zıkkım yiyenler gek gek geyiriyorsa… Anamıza küfür eden vergi affı ile ödüllendiriliyorsa… Soslu mesafeyi sadece kıraathane lokanta kapatmakla tarif ediliyor, mitingler serbest bırakılıyorsa, hak aramak için üç beş kişi bir araya gelip derdini anlatamıyorsa… Demokrasinin aga babasını yaşıyoruz demektir…

*********

ADAMIN DERDİNE BAK

Bir prof. çıkıyor meydane ve diyor ki “futbol karın doyuruyor mu” diye söylemde bulunuyor. ÖZGÜR DEMİRTAŞ  hoca. Sen şu saptamana, dizileri de eklesen, saçma sapan yarışma programlarını dahil etsen, yandaş diye tabir edilen gazete ve kanalların yazdıklarını da önemsesen. Bunların hangisi karın doyuruyor? Mesela yemekteyiz programını ele alsan, olan var olmayan var diye eleştirsen nasıl olur?

Mesela, Cübbeli gibi, sahte dincilerin TV kanallarındaki konuşmalarının karın doyurup doyurmadığı bilimsel olarak açıklasan falan felan… Sözün kısası, sadece FUTBOL  değil be pek sayın Hoca , TÜRKİYE ÇOK güzel ve yerinde uyutma  projesi içinde…

**********

HAYVANAT BAHÇESİ

Böyle güzel bir projeye  gerek yok. Akçay’da açık hava hayvanat bahçemiz var. Hemi de seyyar. Biraz İKİZÇAY da, biraz ALTINKUM’da biraz DALYAN’da seyyar  hayvanat bahçemizi ücretsiz olarak izleyebilirsiniz… NO PROBLEMA.!

********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“EDREMİT VERGİ REKORTLENLERİ KİMLER?”

By: Edremit’li okurlarım

Bizden not: Birinci sırada benim, 79 yıldır vergi veriyom, ödülümü istiyom…

………………………………………….

ÇÜŞ

Rastgele yaşıyoruz. Bu cümle Sözcü Gazetesi köşe yazarı Deniz Zeyrek’in  iki gün önceki yazısının başlığı. Ben kaç yıldır ne yazıyordum? “Elalem tesadüfen ölür, biz tesadüfen yaşıyoruz”.

……………………………………….

BÜYÜTEÇ

Akçay’ın ünlü ÇAMLI YOLU. Bu ağaçların periyodik bakımlarını Belediye mi, Orman Müdürlüğü mü yapmakta?  Sakın ola kesip biçmeyin.

Başına taş yağdırırım…

………………………………………..

KULAĞGINIZDA KÜPE OLSUN

Susma, sustukça sıra sana gelecek

Halk sözü

………………………………………..

ASTROLOJİ

Günümüzde en geçerli meslekler arasında başa güreşiyormuş. Eyvaaahh… Bakla falı açan bacılar hemen gidin çakma da olsa diploma alın ya da sertifika. Meslek elden gidiyor benden söylemesi!!!