İBRAHİM ELMAN
Tarih : 2017.05.02  10:09:02

İBRAHİM ELMAN

‘’IŞIĞIN PEŞİNDE 108 ÜLKE’’

 

Bazı kişileri anlatabilmek için  gerçekten zorlanır, O'nunla ilgili bir şeyi gözden kaçırmaktan çekinirsiniz.  İşte böyle kişilerden biridir İbrahim ELMAN.

1951 de  Edremit’te  doğdu. Alemizade İlkokulunu bitirdi, 1970 yılında Edremit Lise’sinden mezun oldu. İdeali, Doktor, Eczacı veya Diş hekimi olmak ve  özellikle doğu İllerinde görev yapmaktı. Ancak, Atatürk Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümünü kazanınca yüksek öğrenimi bıraktı ve  baba mesleği olan  ‘’Kerestecilik’’ işine devam etmeye karar verdi.

 

İbrahim ELMAN, Edremit Körfezi’nde herkesin tanıdığı ünlü bir firma olan ''Tuz - Ker '' in kurucusu, Körfeze İlk vakumlu emprenye kereste imalatının yapıldığı, onlarca İşçi’nin çalıştığı, Mutfak, Banyo yapım ve montaj fabrikasının sahibidir. Özellikle yurt dışına ihracat yapan titiz bir işletme. Oğulları Ahmet ve Yiğit ile birlikte uyum içinde çalışılan başarılı bir yönetimle faaliyetlerine devam etmektedirler.

 

Gelelim İbrahim ELMAN’ın Fotoğraf sanatı ve tutkusuna ;

Fotoğraf’ın sihirli dünyası ve bu sevda uğruna 108 Ülke  dolaşmak, gezmek, binlerce İnsan, yüzlerce Kültür, Yaşam, Açlık, Yokluk, Sefalet, Varlık, Acı, Sevinç, Güzellik, Özgürlük, Esaret görmek ve bunlara bizzat şahit olmak, gerçekten çok özel bir duygu.

 

Size göre ''Fotoğraf Nedir?'' İbrahim ağabey diye kendisine sorduğumda,

O alçakgönüllü ve neşeli bir haliyle başladı anlatmaya ;

‘’Aslında birçok hayat, birçok koşullar sizleri olağan davranışlar altında bırakabilir. İşte fotoğrafta bunun gibidir. Ortam ne olursa olsun her şey aslında olağandır. Ama siz öyle bir açıdan yaklaşacaksınız ki o olağanlık, olağan dışına çıksın, gizemine tanıklık etsin. Fotoğraf ; şüphesiz insan hayatım da birçok yaşanılan olayı, güzellikleri sonsuza tek tek bir tuşla ölümsüzleştirir. Hayatınızda yakaladığınız birçok kare yaşadığınız o çevrenin güzelliğini ve sırrını ortaya sunar. Onların o güzelliğine tanık olmak insanoğlunun keşfetmesidir.’’

Binlerce anı, binlerce öykü, yaşamı her alanda ve anlamda fark etmeye çalışarak yaşayan başarılı bir aktörden de ancak böyle bir cevap beklenirdi zaten.

 

Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu Kurucu Üyesi olan ve üst üste iki dönem Denetim Kurulu Başkanlığı görevinde bulunan, Yurt içinde yapılan Fotoğraf yarışmalarında Jüri üyeliği yapan, Edremit’imizin ‘’Fotoğraf Sanatçısı’’ İbrahim ELMAN’a sağlıklı ve mutlu nice yıllar diliyorum. 

 

 ''Işığın bol olsun'' İbrahim ağabey..!

2480 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları