Uğur TARIMAN
TEL TEL - 23 TEMMUZ 2019
Tarih : 2019.07.23  09:18:36

BU VİRÜS BULAŞICI MI? Usta köşe yazarı NECATİ  DOĞRU, Pazar günü  köşesine bir haber içeriğini almış ve “haber doğruysa diyerek” yazmış. İzmir’in Karaburun İlçe Belediye Başkanı, meclis kararıyla kendisini belediyenin şirketine MÜDÜR atamış. Başkanın maaşı  8 bin TL, Müdürlükten de 7 bin beş yüz gayme maaş alacakmış… ETTİ Mİ 15 BİN LİRA? Çarpın 12 ile eder size 180 bin lira. Eee hadi bunu da çarpın 5 yılla eder size 900 bin lira. Fena değil değil mi? Üç ay geçti aradan VİRÜS  bulaşıverdi demek ki… Aslına bakarsanız İSTANBUL  Büyük Şehir Belediyesi en büyük örnek, bir yasayla Belediyelerin ŞİRKET KURMALARI  yasaklanmalı… Her türlü melanet bu şirketlerden çıkmakta. Geçtiğimiz ay Edremit’te de fısıltı gazetesi şöyle bir haber geçmişti. Edremit Belediyesi ED-BEL ŞTİ’yi A.Ş’ne dönüştürecek ve Genel Müdür Hasan Arslan olacak şeklindeydi… CHP Genel merkezi, KARABURUN olayından haberi olmaması imkansız. CHP’li belediye yönetimleri için, LİYAKAT, KARİYER  falan gibi gazel atmaktaydı… Şayet belediye şirketleri konusunda  bu haber doğruysa nasıl dik duracak nasıl bir  görüş beyan edecek merak etmekteyim…Karaburun belediye başkanının mesleğini bilmiyorum ama, Hasan Arslan Mali Müşavir olduğuna göre şirket yönetebilir. Yönetebilir ama Ticari ilimler Akademisinde okurken rahmetli Muhasebe Prof Dr. CEVAT YÜCESOY hocamı anmadan geçemeyeceğim… “iktisat bir günde, bir yılda  falan öğrenilmez, ben size çay kaşığının ucuyla başlayacağım öğretmeye, herkes patron olur,  ama herkes yönetici olamaz” demişti…

Mesela, Amerika’nın DEV OTOMOTİV fabrikası  FORD’un  CEO’su markanın satışlarının düşüş göstermesi üzerine görevden alınmak üzere toplantıya çağrılmış ve ayrılık konuşması yapıldığında o CEO,  İACCOCO  o toplantıdan 6 ay izin verilmesini talep etmişti. Teklif kabul edilir ve  İACCOCO  kolları sıvar… Dünya gençliğinin spor  otomobillerine olan eğilimini dikkate alır ve Dünyaca ünlü  MUSTANG’i çizer. Üretime hemen geçilir ve marka yok satmaya başlar… Ne demek istediğimi anlatabildim herhalde…

Biz, düzenlenen şaşalı konuşmalarla “işte kendi otomobilimizi yapmaya başlıyoruz” diyerek kamuoyu uyutuldu. Ortada ne fol var, ne gezer tavuk…

Belediye şirketleri, adama iş değil, işe adam statüsü ile yönetilmelidir… Bu konuda sayfalar dolusu yorum yazabilirim… Sözün özü, CHP genel merkezi, laf üretiyor ama, ürettiğinin arkasında durmuyor. Yerel seçimlerde ve genel seçimlerde sadece genel merkeze akan paralar ön planda tutuluyor. İster bağış olsun ister aday adaylığı bahşişleri…!!!

*********

İSTANBULLU günlük yaşamının  70 dakikasını trafikte geçiriyormuş. Bu haberi okuyunca hemen alıma Bayram günleri AKÇAY  geldi. Kurban bayramında Akçay’da üşenmeyip, cep telefonumun kronometresini çalıştıracağım, bakalım rekoru egale edebilecek miyim?

********

YARGIYA GÜVEN… Cumhurbaşkanı Yardımcısı, OKTAY, “YARGIYA GÜVEN %38   civarında” diye açıklama yaptı… Güzel bir özeleştiri. Ancak, % 99 güven olması gereken bir unsur neden, kimler tarafından %38’lere geriledi… Esasen % 99 olsa, bugün EKONOMİ dünya ekonomisine meydan okurdu… Bu rakam sorgulanmalı. Hatalar zinciri ortaya çıkarılmalı. Yargı, kimseden talimat almamalı… Avukatlıktan hakimliğe  geçirilenler, ne  yazık ki iktidar partisine çok yakın olanlardan seçildi. Ayrıca çok genç hakim ve savcılar bu makama getirildiler. Rütbe hazım ister, rütbe olgunluk ister, rütbe mesleğe aşk ile bağlılık ister… Sn.OKTAY  bu özveriyi yürekli olarak açıklayabildiğine göre, bu konuda   Cumhurbaşkanı Erdoğan nasıl bir Adalet reformu yapacaktır merak ediyoruz.

*********

ÖZEL ÜNİVERSİTELER VE ÇARŞAFLAMA REKLAMLAR. En ucuzunun yıllık ücreti 80  PAPEL. Bu rakama, hiçbir diğer giderler dahil değil… Yani yılda 100/110 papeli gözden çıkaracak ana babalar. Özel lise açar gibi ÜNİVERSİTE  açılan bir ülkede, bu bir enflasyondur. Bazı Akademisyenler

artık üniversite açmayın diye bas bas bağırıyorlar” Ver parayı at kepleri havaya… Saldım çayıra mevlam kayıra... İş mi? O benim işim değil diyen özel para sayma makineleri…

*********

5 YILDIR YAZDIĞIM KONU VE BİLİP BİLMEDEN YAZIYORSUN DİYEN ARKADAŞ… Önce bu arkadaşa küçük bir önerim var. Ulusal  ve yerel gazeteleri iyi oku. Özellikle  ulusalların 3 no’lu sayfalarını.

Bu köşede boş geçilecek bir paragraf  24 yılda geçilmemiştir. Basında geçmek nedir onu da bilmezsin ya… Neyse, 5 yıldır, ŞİZOFRENİK  ülke olduk diye yazmaktayım... 19 Temmuz Hürriyet gazetesinde  bir haberi kendisine armağan ediyorum. Bilip bilmeden falan felan.

ŞİZOFRENİ ÇETESİ  yakalındı. Şizofreni hastası  bir çete kurmuş. Şizofrenik suç makinesi haline getirmiş. Yani bilip bilmeden yazdığım için 5 yıl öncesinden  bugünü görebilmişim. Bilip bilmeden yazmak değil, bilip bilmeden konuşmak olmuyor mu?

*********

EKONOMİ VE ENDİŞE… Hazineden sorumlu Bakan TÜNELİN sonunda parlak ışık var diyerek, stresimizi atmak istedi. Gerçek olan ışığı görebilseydik, antideprasan tiryakisi olmazdık. Madem ekonomimizde endişe edilecek bir şey yok, neden her gün iğneden ipliğe zam yapılmaktadır?

Benzini dünyada en yüksek ücretle tüketen ülkeyiz. Özal’ın çizgisinde giderek “benim vatandaşım işini bilir”  vecizesi ne kadar komikse, ekonomimiz iyi yolda demekte o kadar komiktir.

Halkın geçim sıkıntısında olduğunu bile bile, pembe gözlük ikram edileceği yerde, halka gerçekleri anlatmak, birlikte yürüyeceğiz bu sıkıntının üzerine demek daha asilce olmaz mıydı?

Bugün sadece EDREMİT’i baz alarak, 150 bin nüfuslu ilçede kaç satılık gayrimenkul vardır? Neden satılamıyor sorusunun yanıtını vermek yeterli olur. Edremit’te  kiralar aldı başını gidiyor. Metre karesi düşük, 2+1 eve, 1250 TL kira, bir kira  depozito bazıları kesin DOLAR  istemekteler. 1700 liraya  kiralık ev var.

Mesela, Edremit’in güçlü firmalarından olan MERTAŞ, KONKORDATO  istedi diye dedikodu yayıldı. Bizzat Mehmet ERTAŞ la konuştum “Bu çirkin bir iftira, çirkin bir çekememezlik, iğrenç bir dedikodu” dedikten sonra 265 milyar vergi ödeyen bir  firmanın başındayım. Dimdikte ayakta duracağım” dedi.

Günlerdir, EDREMİT’te kepenk kapatan kaç esnaf var? Kaç iflas var, kaç yüz işsiz var sorusuna yanıt verebilecek bir ODA , çıkmadı. Sadece  Şoförler Odası Başkanı Sevgili dostum Ahmet DUT “bu sorduklarının yanıtını ETO  vermelidir” dedi…

Serbest ekonomiye bir küçük misal. Bir restauranta gidiyorsunuz, meze tabakları geliyor, bir küçük tabak patlıcana 15 lira yazılıyor. Patlıcan pazarda 5 lira olsun, bir kilo patlıcanla kaç küçük tabak meze tabağı sunarsınız. İşte  serbest ekonomi…

********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Cumhurbaşkanlığı sistemi bir macera değil, mecburiyettir”

By. Teknesi su alan kaptanın yorumu.

Bizden not: Bize yorum yapmaya gerek kaldı mı?

…………………………..

ÇÜŞ

Lümpen… Sevseniz de sevmesiniz de, bu takım eyi takımdır.

Her bir masaya oturabilir, her bir konuda ahkam kesebilir.

………………………………..

BÜYÜTEÇ

Akçay, Cumhuriyet bulvarını ortada bölen o plastik babaların

isim babası kim?  Her kimse UZAY gemisinin kaptanı bilem olabilir.

……………………………………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Adaletsiz ülke mezbahadan beterdir

ÇİN ATASÖZÜ

 

511 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları