Uğur TARIMAN
TEL TEL - 24 TEMMUZ 2019
Tarih : 2019.07.24  09:56:10

AÇIK  KAPI… Birde eklemişler bir başka  anlamını “MİLLETİN KAPISI”… Esasen bütün kamu kurumları, belediye kapıları halka açık, halkın sorunları çözülsün diye icad edilmiş. Yani doğuştan bu yana  AÇIK  olması gereken kapı…

Mesela bu köşe: Son 3 yıldır kamu kurumlarının açıklık getirmesi gereken onlarca halkın sorunlarını dile getirdim. Bir tanesine aydınlatıcı ne bir bilgi verildi, ne de yazılan soruna çözüm. Açık kapıya demek ki bu köşe sponsor olmuş, ama sponsor olunan kişi ya da kişiler hep kulaklarının üzerine yatıyorlar. Açık kapı… Halk kuyruğa girer gari… Bu köşenin 24 yılı aşkın süredir ayakta durmasının tek nedeni,  sokaktaki insanların  sorunlarını dile getirmek olduğu içindir…

Sayın SIRMALI, göreve başladığı günden bu güne kadar, kendiliğinden telefon açıp, ya da yazıyla yazılan halkın sorunlarıyla ilgili hiçbir konuya açıklık getirmedi. 24 yılda kaç Kaymakam gelip geçtiğini yazmama gerek yok, bu tutum bizim alışık olmadığımız bir sistem. Biraz da alınıyoruz elbette… ”Kaymakam bizi neden  dikkate almıyor” diye. Amma biz görevimizi yapmaya devam ettik ve edeceğiz… Açık kapı, inşallah bazı sorunlara açık kapı ! bırakmaz

*******

OKULLAR HAYVAN BESLEYECEKMİŞ… ARŞİMET  gibi bürokratlarımız var, kutluyorum hepiciğini… Sadece hayvan beslemeyle kalmıyor bu icat. Bir veteriner gerekli, bir bakıcı gerekli, bir hayvan eğitmeni gerekli. Eee böyle olunca İŞSİZLİĞE  büyük oranda destek olunmuş oluyor…Kimin fikriyse, yılın bürokratı seçilmeli… Yalnız aklıma bir şey takıldı. Okullar tatil döneminde mi hayvan barındıracaklar, yoksa tam yıl mı?  Öğretim dönemindeyse ses izolasyonu yapılacak mı ? !

********

EDREMİT’TE İKİ DOST… Hemi de kuyumcu sektöründen. Biri Kemal kardeşim (yazdan yaza komşumdu) diğeri  Edremit’te iki mağazası olan  FUAT  kardeşim. İkisinin de dükkanın kapısından merhaba deseniz ne kadar yoğun olurlarsa olsunlar çay ikram etmeden bırakmazlar… Eee dostluğun altından daha değerli   olduğu ancak böyle anlaşılır… My GOLD FRİENDS…

********

BÜYÜKŞEHİR , AYY PARDON KÜÇÜK ŞEHİR… Tee 100 km. öteden bizim buralar için  rüyalarında görüp, bizim buralarla ilgili tatlı hayaller kurdukları oldu mu çok merak ediyorum. Öyle ya insan görüp, bir bardak çayını içtikleri yerleri rüyalarında görürlerde ! Acaba  görebildikleri rüya varsa bizimle paylaşır mı? Pek başarılı  B.KÜÇÜKŞEHİR  BAŞKANI.

********

BİR POZ VE İTALYAN SİNEMA  SEKTÖRÜ… 4 gün önce ulusala düşen bu  fotoğraf, belki de İtalyan Hollywood’unun dikkatini çekmiş olabilir… Otonun arka koltuğunda oturan ve  gözünde marka güneş gözlüğü, kolunda marka saat, Erzurum oltu taşından tesbih ve sert bir ifade. Eee bu poz ancak İTALYAN   MAFYA tarzı olabilir… İyi de prim yapar…

*******

F-35  Helikopter gibi de yere konabilen savaş uçağı. Bu uçağın fotolarını gördükçe, küçükken yaptığımız  kağıt uçaklar aklıma geliyor. Acaba bizim kağıt uçaklardan mı esinlendiler? Şayet öyleyse patenti bizde demektir. Ver len patent borcunu…!

********

HATTUŞA… Katar denilen sözde dostumuza satılıyor, satıldı, satılacak deniyordu. Son günlerde, “SATILDI”  felan söylentileri yine  fis kos olmaya başladı… Bu sözde dost Arap kaşımıza gözümüze değil, cebindeki dolarlara güvenip, bedavaya getirdiği topraklarımıza kondu. Tapu üstüne geçtiği andan itibaren mal onundur… Bir avuç bize kaldıysa ne mutlu bize, ama onu da satarız be kardeşim… Rahmetli ne diyordu? “BABALAR GİBİ SATARIM”.

*********

GÜRE BALIKÇI BARINAĞI… Hadi buradan AÇIK KAPI  yönetimine bir tiyo olsun, siftah yapsınlar. Bu barınağın yönetim sorumlusu, Büyükşehir Belediyesi’nde mi, yoksa Edremit Belediyesi’nde mi? Önce bununun yanıtı verilsin.

1-Her kimdeyse, bu barınak kim tarafından işletiliyordur? Neden pislik içinde, neden karanlıkta, bağlı teknelerin güvenliği sağlanmakta mıdır? Teknelerden yıllık ya da aylık bedel alınıyor mu? Tarifesi nedir?   Toz toprak içinde olan bu barınağın asfaltlanması ve barınak gibi barınak olmasını kim sağlayacaktır?

2- Akçay’dan  Çamlıbel  sahiline kadar barınak projesi vardı, ne oldu?

*******

TRAFİK… İstanbul’luların her gün 70 dakikası trafikte geçiyormuş diye yazmıştım. Bayramda karar verdim Akçay girişinden, Merkez camiinin önüne kadar kaç dakikada gelebileceğimi kronometre tutarak ölçeceğim.

Burada parantez açayım, halkın rahatlığını düşünüyorsanız, girişi başka yere yönlendirin. Benden söylemesi. Sıcak hava, insanların beyninde yumurta pişirdiği için, kötü şeyler olabilir.

Bu geçtiğimiz pazartesi günü saat, 16.30 da,  ALİ İLERİ caddesinden, UĞUR MUMCU caddesine 15 dakikada geçebildim. Ne bir trafik görevlisi var, ne trafik zabıtası. Saldım çayıra mevlam kayıra. Araç içinde foto çekerek ceza kesmekle bu iş çözülemez…

*********

KIBRIS ÇIKARTMASI… 45 YIL  geçmiş. 76 yaşımda olduğuma göre, 31 yaşımdaymışım. Bu 31 yıla 2 fakülte, yedek subaylık 2 evlat ve 2 büyük Holding de üst düzey yöneticilik, onlarca  sosyal hareketleri şahitliğim olmuş. Ömür takvim yaprakları gibi tek tek dökülmekte. Her bir  anımı dün gibi hatırlıyor ve yaşıyorum. Edremit’li bazı  fiskoscular, yaşları tutsa bile, şahitlikleri olmayanlar  hakkımda bazı ahkamlar kesmekteler. Tipi tipler kendilerini bir halt zannedip orta yerde, ben bir şeyim diyerek bir yerlerde yer bulabilmenin mutluluğunu yaşıyorlar… Zavallı lümpenler…

Neyse, CHP Genel başkanı Kemal bey “ KKTC tanınmalı” diye bir açıklama yaptı. 45 yıldır hatırımızı sormayan bugün neden sorsun ki… Tanınmalı derken önce İSLAM ÜLKELERİNE BİR BAKIVER. Sözde din kardeşiyiz bir tek İslam ülkesi tanımıyor. Katar, denilen bizimkilerin ağababası, doları bastırıp topraklarımızı alıyor ama Kıbrıs’ı tanımaya gelince, EL MAFİŞ… Her tarafları İslam olsalar ne yazar. İslam tanımıyorsa elin, Hıristiyan’ı neden tanısın ki?

*******

İNŞAAT SEKTÖRÜ…Can çekişiyor… Uzmanlara göre bu sektörün en büyük düşmanı,  MEVDUAT FAİZİ. Eee halkın gözü açıldı… Faizi cukkalarım, biraz daha para biriktirir ev alırım ama kenarda da biraz param olur diyerek, eve para bağlamıyorlar.

Eee peki hadi faizi düşürdüler, bu kez BANKALAR  bağırmaya başlayacaklar, batıyoruz falan hikayeleri. Peki  tehlike çanları çalan bankaları nasıl kurtaracaksın? İki ucu boklu değnek yani.

Akçay’da, Edremit’te kiralar uçtu. İki göz evi olan, paranın gözünü çıkarıyor. Serbest ekonomi.

Akçay’da geçen gün, 1700 lira kira var dendi, dondum kaldım. Yahu tapusunu da verecek mi diyesim elbet geldi dilimin ucuna…

******

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİV YER

“Bireysel silahsızlanma  eylemleri yapılıyor”

By. GAZETELER

BİZDEN NOT:   Kardeşim sen nasıl olurda devlete kafa tutarsın? Devlet ruhsatlı silahların hakkı olan 200 mermiyi

1000’e çıkartmadı mı?  Aaa ne ayıp valla!

…………………………………….

ÇÜŞ

Elimizde İncirlik var, yaptırım olursa yanıtımı olacaktır.

Bu cümle, ÇAVUŞOĞLU’nun… GOOD MORNİNG Mr.

…………………………………………..

BÜYÜTEÇ

Akçay Belediye  hoparlörleri elden geçirilmedi. Söylenenler anlaşılmıyor. Bazılarında düdük  çınlatıyor. Ayrıca konuşmacı da işin acemisi galiba.

………………………………

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Bütün dinler adalette birleşirler.

CON  WAY

 

438 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları