Uğur TARIMAN
3 Ağustos 2019 Tel Tel
Tarih : 2019.08.04  09:51:04

CUMARTESİ  GELDİ ÇATTI… 657’liler pek severler Cumartesi gününü… Öyle ya  bütün hafta kulaklarından ter damlaya damlaya çalışıyorlar. Eee valla bizde severiz cumartesi günlerini. Yerel basın mensupları Pazar günü çalışmaya mecburdurlar… Hafta başına insanlara birkaç cümle sunmak adına, pazarı feda ederiz…

Neyse işte bugün yine o günlerden… Zaten gazete okuyan azaldı. Basının baş belası dünyaya geldi ya herkes ona takılıyor. GOGIL amca falan…Kamu çalışanlar dahil, iş adamları bile,  üç kuruş verip yerel gazete almıyorlar. Kahve kültürü de eklenince, ceplerinde akrep olan iş dünyası kulaktan dolma haberlerle yetiniyorlar. Gazete okumanın keyfini, hazzını tatmadılar zorla tattıramazsınız.

Neyse: Bugün makara kukara günü… Ulusal yayın Cumartesi Pazar günleri ek çıkarıyorlar ya o eklerde moralmanlarınız hemen  düzeliverir.

Sanatçı ! bir bayan paparazzi muhabiriyle  sohbet ediyor.

Ayy şekerim valla  bu evi yeni aldım, ama kendi zevkime göre bazı tamiratlar yaptırıyorum (tadilat diyecek ama) evin bulunduğu yer termal sulu  ben küvet sevmiyorum, temizliği zor oluyor, söktürdüm  DUŞA KABİN  yaptırıyorum. Termal mermal valla uğraşamam. Ayakta yıkanırım. Ayy gülme ayol çok yoğunum, yoruluyorum küvet müvetMutfakta da, pahalı mermerler var. Ben biraz sallapatiyim hızlı hareket ederim, kırar dökerim diye üzerlerine ucuz Fayans döşetiyorum. Eee  sonra “ha sahi birde banyonun pencereleri büyük, renkli camlı ama renkli menkli neme lazım karşı evden ront falan çekerler, belli mi olur, kumandalı panjur sipariş ettim. En büyük derdim sitede 9/10  müdür varmış. Yahu hangisine muhatap olacağım kardeşim. Menajerimi aradım “abla sen merak etme muhatap olma ben senin işlerini hallederim“ dedi… Ayy yani şekerim parayı sokakta toplamıyorum. Valla şekerim bugün  fotoğraf kamera falan kullanma evi  halledeyim ben seni ararım, hadi çüüüzz”      

********

DENİZLİ B.BELEDİYE BAŞKANI “Termal turizmi için 3 milyon hedefliyoruz” demiş… Termal… Bu tür doğanın hediyesi olan tesislerin suları kaynaktan gelir şifalıdır. Çeşitli hastalıklara göre tesis doktoru, dakika verir, kuvvette yatmak için. Şayet düşünce özürlü hasta gelirse DUŞKABİN  önerir…     

*********

DOĞAL GAZ GELİYOR DİYE, 9X8lik oynayanlar  var bizim buralarda. Yerel seçim öncesi, İstanbul  adayı BİNALİ  efendi, %10 indireceğim demişti. AK Genel Başkanı Erdoğan %14 indirim yapacağız demişti. Aaa  bi de ne görek  Çarşamba akşamı şakadan ! % 15 zam geldi… Sevinin sevinin,  sobayı çok ararsınız. Sobaları hazırlayın boruları döşeyin. Demedi demeyin.

********

HÜRRİYET GAZETESİ KELEBEK yazarı SEMERCİOĞLU “Okul servis işletmecilerinin 12 yaş üstü araç çalıştırma taleplerini reddeden 4 Bakanlığı kutluyorum” diye yazmış… Zaten mevcutları adam gibi denetlemekten aciz yerel yönetimler birde  son kullanma tarihi geçmiş araçlarla nasıl baş edeceklerdi. İstiab haddinden fazla çocuk alanlarıyla başa çıkamayanlar  Bu kararı  alkışlamaya ne gerek var. Eee o halde klasik minibüsleri de servise koysunlar. Yandaş ol ama göz göre göre dizyemi aşma be kardeşim…

********

 HOŞ SOSYETE... Ülkemizdeki sosyete kavramıyla, batıdaki kavram arasında benzerlik bilem yoktur. Haydarpaşa Lisesinde okurken, Milli Savunma dersimize gelen Allah rahmet eylesin binbaşı hocamız “Aşağı tabakanın bitlenmiş zihinli insanları” diye tarif etmişti, Türk sosyetesini... Paranın şımarttığı sonradan görme dediğimiz bir evde 4 otonun olması, sabah kahvaltıyı  Londra’da, öğlen yemeğini pizza yemek için Venedik’te yemeyi SOSYETE  olmakla tanımlayanlar bizde SOSYETE sınıfında kendilerini gösterirler. Hem böyle yaşarlar hem, sık sık muhasebecilerine “kaç para vergi göstereceğiz” diye uyarıda bulunurlar.

Hoş sosyete “Şişli’de bir apartman” opereti bunlar için yazılmış gibidir…!

Devam edersek, geçen gün bu sosyete sınıfı paparazzilere poz vererek üstlerindeki başlarındaki ürünleri teşhir edip fiyatlarını bile deklare ederler.

Mesela:  Kim olduklarını ne iş yaptıklarını bilmediğim  bazı isimlerin don gömlek ! fiyatları şöyle yayınlandı.

-Doğuş  Çabakor… Spor ayakkabısı  4815 TL. Balenciaga marka.

-Bade  İşçil çantası 1400 Tl.Zaif& Voltaire marka

-Aslıhan  KARALAR  Çanta  3490 Tl. PRADA marka

-Hazal Küçükköse ayakkabı 4050 Tl. Aleksander McQeen marka

-Akasya Asıl Türkmen  gözlük  1650 Tl. Paul Simith marka

Eee valla demedi demeyin yakında kıçlarındaki donların markalarını teşhir ederek gösterirler. Ne de olsa onlar sosyetedirler.

Bunlara asgari ücret kaç para diye sorarsan “aa o da nedir, yenir mi, içilir mi?” diye yanıt alırsın.

********

MİRAS… Evet miras yedi denilen kesim de vardır. Ama  hep para mülk değildir miras tanrımı. Türkiye’mizde belediyecilik sektörü  vardır… Hasbel kader seçim katılır ve hasbel kazanır… Sudan çıkmış balık gibi bakınır. Bir bakar kapıda makam otosu. Kapıyı şoför açar, oturur, şoför eğitime başlar, aaa bi bakar öğreneceği çok şey var, hep şoförüne  sorar öğrenmek istediklerini. Bir kaç ay geçer ve  tereciye tere satmaya başlar. Öğrenmenin yaşı yoktur ama öğrenmesi gereken şey, nereden geldiğini unutmamasıdır. Ama ne yazık ki !!Miras bir önceki başkandan kalan boş kasadır. Dolu kasa bırakan olursa, kıskanır, bu konulara değinmez. Ne de olsa ustalaşmıştır.

Biz, biz biliriz. Biz ……. lıyız……..!

*********

AYDIN’DA DEVE BORSASI  Açılmış. Deve fiyatlarının açılışı 15 bin liradan  olmuş. Çık yukarı, çık, çık  ÇÜŞ DEVE…IHHH !

********

HAVA LİMAN. Hani şu dillere destan olan, dünyanın en büyüğü diye deklare edilen İstanbul havalimanı için, Ulaştırma Bakanı müşkül itirafta bulunmuş.

Kötü hava şartlarında aşırı rüzgar nedeniyle uçaklar PASS geçmek zorunda kalıyorlar DEMİŞ. Yahu  limanı yaparken mühendisler İŞARET PARMAKLARINI AĞIZLARINA SOKARAK RÜZGARIN NEREDEN ESTİĞİNİ BULAMAMIŞLARSA SEVERİM ÖYLE MÜHENDİSLERİ… Nokta…

*********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Ekonomi tünelinde ışık göründü” dedi

By:  Kim dedi. Hazineden sorumlu Bakan bey

Bizden not: Madem eyi, o halde, en önemli tüketim ürünleri

Doğal gaza neden %15 geçirdiniz…

…………………………..

ÇÜŞ

Faiz düştü. Hadi keyfiniz gıcır, koşun koşun ev alın..

Yahu sanki, köşe başında HAYIR LOKMASI  dağıtılıyor.

Maçan yiyorsa denir argo jargonunda git bankaya  elin

kıçında zor kaçarsın. Faiz düşmüşmüş…..!

…………………………………

BÜYÜTEÇ

Edremit’te kaç dernek var bilemem ama bi şeyi daha

Bilemiyom. Hayvanları sevenler derneği var mı?

……………………………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Sakla samanı, gelir zamanı

ATASÖZÜ.

……………………………………….

KİRACISINI MARABA OLARAK GÖREN…Bu konuda bir not düşeceğim. Üç kuruş mirasla kendini para babası zannedenin öyküsü… Zavallı bir kesimin hikayesi. Maraba olarak gördüğü o  MARABA  insanlık dersi verdi 5 yıldır. Azz sonra.

357 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları