Uğur TARIMAN
TEL TEL - 5 Ağustos 2019
Tarih : 2019.08.05  10:01:45

BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR… Adı büyük ama…Balıkesir ve bağlı bölgelerin yerel gazeteleri, sosyal medya yazarları sorup duruyorlar.Başkan hep tebessüm eden bir fotoğraf veriyor. Kaç para borç devir aldın, şu an itibariyle Büyükşehir’in toplam borcu ne kadardır? Tık yok.Gırtlağa kadar borç olduğu biliniyor ama, net rakamı herhalde Başkan da bilmiyor olmalı ki, yanıt veremiyor. Baski… Bu  şirketin borcu ne kadardır?  Akçay’da toplanan atık su bedellerinin toplamı ne kadardır? Kaçak ne boyuttadır? Tık yok.

Hal böyle olunca, Edremit’li olarak,  körfezimize ne gibi yatırım düşünüyorsunuz diye sormamız abesle iştigaldir…

Marka şehir olma hayalimiz, bugün itibariyle kursağımızda kalan bir taş gibi. Büyükşehir Edremit Körfezine yani,  eski kıyı beldelerine çivi çakacak halde değildir…

150 bin nüfuslu, Edremit’te, halkın muhatap olacağı bir  yetkili bile yok. Kafaoğlu, bir büroyu tantanayla açmıştı ama oturttuğu beyzadeyi bir kere olsun göremedik.Halk neyi, kime soracağını bilemez durumda… Bu halk kuruşuna kadar vergilerini ödemekte. Haklı olarak ödediği vergilerin hizmet olarak geri dönmesini beklemek hakkına sahiptir…

Güre’nin, kanalizasyona bağlanması bir başka bahara kaldıysa sorun yok  gelecek büyükşehir başkanına rica ederiz… Sayın YÜCEL, lütfen basına fotoğraf verirken  gülümsemeyin. Alay ediyormuşsunuz gibi geliyor bize… Güre balakçı barınağı herhalde Büyükşehir’in zimmetinde, pislik içinde bakımsız, kimin eli kimin cebinde belli değil… Akçay-Çamlıbel arasında bir barınak projesi vardı bu durum çerçevesinde gırtlağa kadar borçlu bir yönetimden  soramayız. Anlayış  gösteriyoruz.

Akçay’ın tee eskiden kalan  bir gümrük kapısı vardı,  kapıyı, tokmağını, kilidini bilen kalmadı gari.

Sayın Yücel, Edremit körfezi, Balıkesir’in iki denize kıyısı olan bir penceresidir. Bunun bilincinde olunmasını istemek hakkımızdır…

Sayın, Yücel bizi gözden çıkardığınızı alenen söyleyin, Edremit’liler çaresini bulur. Şayet böyleyse

Edremit Belediyesi’nin elinden aldığı tüm cadde ve sokakları iade edin. El koyulan gayrimenkulleri serbest bırakın. Akçay şehir suyu şebekesi yapacağız diye, yeri göğü kazan Edip ağanın verdiği zararı bize ödetmeye hakkınız yok. Bu proje için bugüne kadar kaç para harcanmıştır, açıklayın.

AKP olarak zaten, doğru dürüst bir ilçe başkanlığı teşkilatı aylarca yok  babında tabela partisi hüviyetine büründü. Yok satan esnaf misali…

Evet sayın Yücel, Edremit’te yaşayan,Edremit’te para kazanan bazı kişilerin, sadece şirin gözükmek adına, sizinle fotoğraf çektirmelerine de içerlemiyor değilim…

Marka şehir falan gibi sözleri de geri alın. Marka değil,  tee eski yıllardaki kartpostallara  fotoğraf olan

Akçay’a bari el sürmeyin…

Sayın Yücel, Balıkesir de, basınla aranız nasıl bilemem, AMA bizim buralarda yazılan çizilenleri göz ardı ederseniz bizde sizi göz ardı ederiz. Kafaoğlu döneminde de onca yazdıklarımıza yanıt alamayınca bıçak kemiğe dayandığında şu cümleye kurmuştum. “Beni adam yerine koymayanı ben niye adam yerine koyayım” evet aynen böyle yazmıştım… Lütfen KÖRFEZE YAZIK ETMEYİN. Ya elinizi eteğinizi çekin ya da bir kanka gibi davranıp, halimizi hatırımızı sorun.

*******

KILIÇDAROĞLU… Başkan şu akraba aile tanımlarının yanına lütfen ilk başta eklediğiniz liyakat ve kariyer kelimelerini eklemeden  dile getirmeyin. Sadece Akrabayla  felan değil, beceriksiz sadece seçim öncesi adayın arkasında şakşakçılık yapanların nerelere getirildiği halkın gözü önünde olan bir tarz haline gelmiştir… Türkiye hep, kariyersiz personelin acısını çekti, çekmekte. Belediyecilik bir şirket gibidir. En azından bu şirketleri baz alınıp, nereden, nereye,  nasıl getirildiği araştırılırsa başarı belediyelere gelir. Belediyeler şirket kurabildiklerine göre,  bu şirketlerin başına gerekirse  ülke içinde araştırma yapılarak,  şirketin  oluşumu, amacına yönelik BAŞ  getirilmesi kaçınılmazdır… Konuyla hiçbir ilgisi olmayan, diploması bile yeterli olmayanları sadece  alkış kankası olduğu için masaya oturtulursa iflas kaçınılmazdır.

CHP, çok iyi bir trend yakalamışken, rakibe tüyo vermenin hiç alemi yoktu. İktidar partisinin belediyelerindeki yıllarca yapılanlar dile getirilmez ama, iddialı olarak seçimden çıkan CHP’nin bir yanlışı bugün olduğu gibi manşetlere taşınır.

Evet sayın Kılıçdaroğlu, Akraba tanımının yanına lütfen üstüne basa basa LİYAKAT VE  KARİYERİ  koymayı ihmal etmeyin… Seçim öncesi adayların, tee liseden başlayarak CV’si irdelenmeliydi.Aile yapısı iki göbek irdelenmeleydi… Bu yılın sonunda  bu sorunlar kökünden çözülemezse, bir çok CHP belediyesi iflas bayrağını açar…

********

TARLA VE GALOŞ… Geçtiğimiz hafta, Cumhurbaşkanı bir çiftçinin tarlasına girerek dert dinlemesi olayı çok etik bir fotoğraftı. Ama ne yazık ki sayın Erdoğan’ın yakınında bulunlar, hata üstüne hata yapmaktalar. Cumhurbaşkanına  galoş  verip ayakkabısına takmasını  öneren bu fotoğrafa gölge düşürdü… Ayakkabı ne kadar kaliteli olursa olsun,  Cumhurbaşkanı  tarlaya girmeyi göze almışsa, sana ne galoştan, maloştan… Sayın Erdoğan böyle abuk sabukluk yapanları etrafından uzaklaştırmak zorundadır. Fayda değil zarar veriyorlar.

********

MANSUR YAVAŞ’IN FENDİ, AHMET HAKAN’I YENDİ… Ahmet Hakan, “bırak bu kıldan tüyden işleri” diye bir yazı yazmıştı.  Yavaş’ın basın yayın koordinatörü yapıştırmış yanıtı “sakal yasağını sadece can kurtarmaya giden itfaiye erlerine getirdik”  diye yapıştırdı… Eee bu durum hepimizin başına geliyor ama, YAVAŞ’ın basın koordinatörünün kibar ve etik düzeyde verdiği tarz bizi imrendirdi. Bizde  telefon açma zahmetini gösteren “ya bilip bilmeden yazıyorsun” diyerek söze başlarlar. Bir yerde bizi daha da tahrik edici bir unsur yaratmış oluyorlar…Tekzip,düzeltme’nin bir adabı var değil mi ya?

********

EDREMİT SİYLASET AÇISINDAN NE KADAR SAKİN. 24 yıldır bu köşeyi yazmaktayım.Hiç bu kadar siyasi sakinlik görmedim. Çıt yok… MHP ve AKP partilerinin ilçe başkanları OFF… Geriyle ne kaldı? AKP devlet yönetiminde iktidarda ama, Edremit’te muhalefette. Elbette kağıt üzerinde muhalefette adı var sanı yok… Sanki sıkı yönetim havası. Çıt yok valla ohh be tam tatil ilçesi…

*********

BAYRAM GELMİŞ NEYİME, ne güzel bir türküdür değil mi? Neyse aha da bur soruyu tekrar soruyorum inanın yine kimseden tık çıkmayacak.

Nedir bu soru? Dedim  ki ey atanmışlar, ey seçilmişler, Bayram için Akçay’da nasıl bir trafik düzenleme tedbiri aldınız? Daha bayram gelmeden her gün bir nevi terör yaşanan Akçay’da bayram günleri için ne yapacaksınız? Kimseden yanıt  gelmedi. Halk bilmek zorunda. Bana değil vereceğiniz yanıt halkadır… Halka hesap vermek birinci görevinizdir… Seçilmiş ya da atanmış. Paçal olmuş bir tedbir zincirinin parçalarısınız… Artık bu sessizlik yeter?  Bu köşe 24 yıldır halkın sorunlarını dile getirmektedir. Vereceğiniz yanıt bana değil bir daha söylüyorum halkadır. Yoksa BİMER’e mi soralım?

*******

KALDIRAMAYACAĞIN YÜKÜN ALTINA GİRME… Bu yönlü bir söz vardır… Yerel seçim öncesi, pek muhterem ve  saygın vatandaşları kandırmanın kolay olduğunu birinci görev olarak gören İKTİDAR adayı  BİNALİ bey,  Ballandıra ballandıra, “DOĞAL GAZ TARİFESİNİ %10 İNDİRECEĞİM” demişti.

Aradan birkaç gün geçti AKP Genel başkanı “Doğal gazı % 14 indireceğiz” dedi. Halk ohh be diyerek saf saf bayram etti. Ama ne inen var ortada, ne indireceğim diyen.  İki gün önce müjde geldi. Doğal gaza %15 zam haşırt diye  ilan edildi. Perhiz-Lahana…

                                                …..

DÜŞÜNCENİNİ BİTİTĞİ YER

“faiz düştü vade uzadı”

By. GAZETELER

Bizden not:  ŞEYİ ŞEYE DEĞİŞİM, ŞEYİN SUÇU NE !

………………………………….

ÇÜŞ..

Mahkeme komşuya selamı yasakladı. Gazete  haberinin başlığı. Eee hani ev alma komşu al demişlerdi?

……………………………………………..

BÜYÜTEÇ

Geçtiğimiz Cuma günü, daha sabah 8.30 da Akçay’da trafik karmaşası başlamıştı. Saatler ilerleyince Allah kerim, vur patlasın çal oynasın.

…………………………………….

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Meydanı boş buldun at koşturuyorsun.

ATASÖZÜ

 

348 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları