Uğur TARIMAN
TEL TEL - 24 EYLÜL 2019
Tarih : 2019.09.24  09:25:36

*YİNE BİR MÜFTÜ… Bu sözde din adamları her nedense Atatürk’e kancayı taktılar ya da taktarıldılar. Çankaya’da gaziler için verilen yemekte edilen dua çerçevesinde Müftü denilen muhterem  ATATÜRK’ü ağzına almamış. Aslında artık bu konulara değinmek istemiyorum, değindikçe kendilerini bir HALT  zannediyorlar. Kimden bu cesareti aldıkları da bilinen bir konu… Nankörlüğün dinimizdeki yerini de  herhalde Atatürk  DÜŞMANLIĞI KADAR BİLİYORLARDIR AMA,  “bu devir bizim devrimiz” diyerek günahı da bir kenara bırakıyorlar… Her başlangıcın bir sonu vardır…

********

BALIKESİR ‘e tee Mardin’den  Emniyet müdürü  geldi. Hasan  Okur… Çoğunlukla kendi ekibiyle çalışmak isterler, haklıdırlar. Bakalım İlçe Emniyet Müdürlerinde bir değişiklik olacak mı?

********

ARAÇ KULLANIRKEN CİGARA İÇENLERE PARA CEZASI… Biz bu yasak parametresini çok duyduk. Araç kullanırken  cep telefonuyla konuşmak da yasaklanmıştı. Uygulama var mı?

Ayrıca bu TELEFONLA konuşurken  yürüyen  yayalara da yasak  getirilmeli. Karşıdan karşıyla geçerken sağına soluna değil elindeki  telefonunun ekranına bakanlara, hatta bisiklet kullanırken  kulağında kulaklık gözü ekranda olanlara bu ceza neden uygulanmaz merak ediyorum. Hem devletin kasasına üç beş kuruş akmasa damlar misali hem kaza belaya önlem. Yasayı çıkarttım demek kolay. Ama uygulama yok. Takan yok ama taktıran yoksa takan neden olsun değil mi ya ?

********

SEN KENDİ KARİYERİNLE TANIN BE ADAM. Bir  AKP’li belediye başkanı, yeni araç almış, eskisini garaja koymuş. Gelen  CHP’li başkan “ben kendi aracımı kullanacağım, makam aracını satıyorum demiş. Aynı belediye de İl genel meclis üyesi satılığa çıkartılan aracın plakası AKP  marka olduğundan 82 milyonu bastırıp satın almış. Bunu VEFA  borcuyla izah etmiş. Plakaya sığınma be Meclis üyesi beyzade. Kariyerin var mı sen ondandan bahset, ona sığın. Sen orayı İstanbul’daki VEFA semtiyle karıştırdın zannedersem. O vefa ki  neredeyse asırlık olacak hala dimdik ayakta. Sen bugün varsın yarın Allah’a emanet…

*******

BİR ULUSAL YAYINININ MANŞETİ… “AKP ABONDONE oldu sallanıyor” Aklıma hemen, Muhammed Ali geldi. Ne diyordu rahmetli? “Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım”.  Burada bir fark var. Rahmetli çok kuvvetli rakiplerini  ringe dar etmişti. Amma velakin AKP tek başına ringe çıktı,  ısınma turu atan boksörler gibi yumruklarını havaya salladı göğsüne vurdu. Yani AKP, kendi topuğuna sıktı. Ve ne yazık ki işte başlıktaki tanımı kendine yafta olarak taktırdı. Hala tavır ve tarz değiştirmiyor… Kabin değişikliği falan bu sistem yürümüyor. Dünyanın HİT  olmuş yöneticilerini getirsen yetki vermediğin sürece bu gemİ yürümez. Geminin yürümesi için  kaptan ekibiyle anlaşırsa  yürür. Kaptan vura der ekibi tornistan derse o gemi yerinde sayar…

********

YOKSUL DURUMA DÜŞEN FİLM  VE GÖRSEL  SANATÇILARA SIĞINMA EVİ YAPILACAKMIŞ… Tatlı tatlı  yemenin acı acı……..ları olur… İçeriği tam açıklanmadı ama acaba arsayı devlet verecekte aralarında para mı toplayacaklar? Bölüm başına aldığı parayla hem arazisini hem binasını  alacak kadar para alanlar var (bölüm başına evet bölüm başına 200 milyar eski parayla)  Burak Özçivit’in Orhan dizisinden alacağı parayı  konu bile etmiyorum… Bunlar kaç para vergi vermekteler? Amerikan vergi kanunlarını irdelemeyen bizim devlet yönetimimiz, sadece bordrolarının  sırtına binmekte… Yani bir başka devletin sistemini irdelemek, o devletin kullarından bir şeyler kapmak komplekstir bizim ülkemizde… İyi güzel de kendin yarat vergi adaletini getir görelim be kardeşim. Bordrolu ülkemizde sıkılmış limondur… Muhammed Ali  boks hayatında sadece bir maçını Amerika hudutlarında yaptı neden? Daha ringe çıkmadan vergi peşin alınır maçtan sonra hesaplaşılır.

********

BU KARİKATÜR BUGÜN ÇİZİLEBİLİR Mİ?  Çizilir ama hem yayınlandığı  basın organı, hem çizerin uğrayacağı ceza nedir?  Karikatürde SÜLEYMAN DEMİREL  ve ERBAKAN  var. Bu ikilinin aralarındaki diyalog resmedilmiş…

********

MORALMANINIZI YÜKSELTMEK İSTİYORSANIZ AMİRAL GEMİSİ ÜNVANLI GAZETEYİ OKUYUN.

İç sayfaları misler gibi paralı haber kokuyor. Yatırım üstüne yatırım yapan özel sektör haberleriyle dolu. İştihanız açılır, valla obez olursunuz. Ahh o gemide ben de olsaydım şarkısını yine  ortaya atar kadirşinaslık yapmış olursunuz. Ya bu gemi dev bir gemi, ya muhalefetin söylediği gibi Haliç’teki yolcu vapuru. Gel de çık işin içinden…

AKP’li  masmavi gökyüzü diyor, muhalefet hayır yağmur bulutları kapıda tedbirinizi alın diye uyarıda bulunuyor. Hangisinin hava raporu doğru. Bilirkişi diyeceğim ama ülkemizde bilirkişiye de güven kalmadı. Bilirkişi böyle bir konuda talimatla görevini yapmak zorunda..!!

********

ÇÖP… Sadece İstanbul’da bir günde 60 ton çöp toplanmış. Ve biz ÇÖP İTHAL EDEN bir ülkeyiz. Çöpe bile döviz veriyoruz yani… Vay benim ülkem vay. Çöpten para kazanan ithalatçılarımız, sokağa çöp atanlara ne kadar kızıyorlardır kimbilir. “Atmayın len ben EVROPADAN getiriyom” diye yırtınıyordur.

EDREMİT  çayları dereleri, katı çöp atık merkezi. Edremit’te de bir çöp toplama kampanyası açılsa diyorum. İMAMOĞLU bile çöp toplamış halkla beraber…

*********

*EDREMİT BELEDİYE YÖNETİMİ… İlk 6 ay dolunca, halkın belediyesi olmak hasebiyle, halkına bir bilanço sunacak mı? GİREN, ÇIKAN  gibi… Öyle ya halkın belediyesi, halktan aldığı paranın hesabını vermek zorunda… Yoksa halk parayla MALİ MÜŞVİR Mİ tutacak?

*******

BBB. Edremit temsilciliğine verdiğim bir dilekçe vardı. 1 ay oldu neredeyse bir yanıt alamadım. BBB Ulaştırma dairesini aradım .Yetkili yoktu not bıraktım. Bir gün sonra bir yetkiyi aradı ve hemen incelemeye alacak ve size döneceğim dendi. Dönen yok, benim bayım döndü. Dilekçe  şahsi bir istek kuhteviyatı değil. İKİZÇAY  mahallesinde bir tek  durak yok. Okullar açıldı, rüzgar, yağmur kapıda. Yani halk için istedim, Halk adına gidip dilekçe verdim. Ses yok. BBB  olmak ya da olmamak!!

*********

*( çerçeveli) MİLLİ PİYANGO... Demirören grubu, Hürriyet gazetesini Ziraat Bankası’ndan kredi alarak sahip oldu… Şimdi keş para kumbarası Milli Piyango ve tüm ŞANS  oyunlarını da aldı.

Yani MİLLİ PİYANGO da satıldı… Eeee O HALDE, MİLLİ  kelimesi artık kalkmalı. Yani o artık benim, senin, onun değil, sadece bir grubun malı oldu… Yılların TEYYARE piyangosu artık, yere çakıldı.

Ayrıca bu satışın da, satış şartları açıklanmadı. Garantörü var mıdır? Kaça satıldı? Ödeme koşulları nelerdir?  Demirören grubu  iddiayı alır almaz bayilerin paylarını düşürdü. Bismillah kar hanesine girdi. Ne ala o bayilerin kiraları var. Vergileri var. Elektriği  var, personel maaş var. Eee onlar borç harç tepinecekler sen parsayı toplayacaksın. Ne ala memleket… Ben bu bayilere çağrıda bulundum. İptal edin bayiliğinizi limon, ıspanak satın hiç olmazsa hesap soran olmaz, sömüren olmaz diye…

********

HALKIN  BAŞKANINDAN RİCAMIZ VAR… Halk soruyor valla ben değil. Edremit‘in  somut bir proje ile  çehresini değiştirecek  ne gibi girişiminiz var mı?  Varsa ufak tefekte olsa tüyo verebilir misiniz?

********

*EDREMİT’in trafik sorunu için,  Belediye yetkilileri, Emniyet teşkilatı, Minibüs Koop. Başkanlarından

oluşan bir heyet masaya yatırsa, oval masa da olabilir, nasıl olur acaba? Sezon bitti yine de bisiklet koyacak yer yok. Kaldırım altı trafik teşkilatının sorumluluğunda ama el süren yok. Masa, sandalye, oturak, motor, flama koyanlar halkın  hakları gasp edilmekte oralı olan yok. Yıllardan beri yazıyorum oralı olan yok… Yahu akşam yastığa başınızı nasıl rahat koyuyorsunuz merak ediyorum.

                                      …..

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“ Doğu yakasının hikayesi”

BY: Ajanslar

Bizden not: Fırat’ın doğusu falan felan. Erdoğan ABD’ye gidiyor. Coni  T.I.R’lar dolusu mühimmatı yine aynı gün sevk edilyor. Niye bu herifin ayağına gidiyoruz ki.

……………………………..

ÇÜŞ

Kapat gitsin ABD  üslerini olsun bitsin bu kadar neden aciz oluyoruz ki?

Pardon yani ÜS değil tesislerini (Ecevit TESİS derdi)

………………………………

BÜYÜTEÇ

BBB, Yücel  YILMAZ, GÜLÜMSEMEYE DEVAM EDİYOR.

…………………………….

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Sağır duymaz uydurur

ATASÖZÜ

………………………………………….

 

 

134 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları