Uğur TARIMAN
TEL TEL - 25 EYLÜL 2019
Tarih : 2019.09.25  09:24:46

FOTOKOPİ GİBİ… Edremit yerel basını bir haberi aynı başlıkla verdi… ”BALIKESİR FUARIN GÖZBEBEĞİ OLDU” Eyi güzel… Bu haberin içerisinden başka başka başlıkla çıkarılamaz mıydı?  Neyse haberin içeriği bir fuar… EMİTT’e yıllardır İlçe ve il belediyeleri katılmaktalar. Gideri ve getiri ne oldu? Ambalaj yapmak kolay, şık şık kutular, şişeler yaparsın ama içindeki ürün önemli. Ürün ambalaj kadar çekici değilse verilen maddi ve manevi emek havaya gider… Bilmem anlatabildim mi?

********

GÜRÇAĞ VAKFI… Bu vakıf ALLAH razı olsun her yıl öğrencilere burs vermekte. Merkezi GÜRE’de olan bu vakıf aynı zamanda jeotermal işletmesinin de işletmecisi. Yani öğrencilere verilen bursun kaynağı yer altından gelmekte… Ancak  bu verilen burslardan neden GÜRE‘den bir öğrenci faydalanamıyor?

Bir iki yıl önce  yönetimde olan bir bayan üye dağıtılan bursların kimlere verildiğine dair bir liste istemişti, verilmedi. Neden? Bari TEL-TEL’e verinde yayınlayayım…

*******

EVROPA HAREKETLİLİK HAFTASI KUTLANDI… Ben bi şey anlamadım valla ya siz? Başlık aynen böyleydi gazetelerde. EVROPA  ve HAREKETLİLİK !  Evropa’da da kutlanan bir oluşum yani… Eee biz niye kutlamalara katılırız, işte ben bunu anlamadım. AB ülkeleri vize konusunda  TC vatandaşına konsolosluklarında acı çektiriyor. Acı var mı acı diyerek. Sosyal güvencen var mı diyor? Garantörün var mı diyor. Bankada paran var mı diyor. Neden geldin diye soruyor. Deveye hendeği daha kolay atlatırsın yani… Ama bir de madalyonun tersi var. Yani çuvaldız ve iğne… Biz bu soru ve hendekleri hak ediyor muyuz?   Bak aynaya ver yanıtını… Daha dün  komünist ülke olanlar bugün beyler gibi Avrupalı oldular… Bu Hristiyan ve Müslüman savaşıdır… Müslümanlığı yerin dibine sokan Arap dünyasının umurunda değil. Kadına araba kullandırtmaz ama EVROPA’ya rahat girer. Tek sebebi paradır…

Neyse, ben  Evropa’daki hareketlilik haftasına Edremit  NEDEN VE NASIL  bir gün ayırıp, günü harcadı onu merak ettim! Ülkenin en batısında olan Edremit, Batılaştı mı yoksa !!!

********

EDREMİT BELEDİYE YÖNETİMİ… Şahsi araçlarınızı çok az kullanın, bisiklete binin diyerek trafik sorununa çare bulmuş. Son yerel seçim öncesi  Hasan Başkan, Edremit’in trafiğini ben çözerim diye” açıklamalar yapıyordu. Çare buymuş demek ki!

Önce bütün cadde ve sokaklarda bisiklet yolu yapacaksın. Ağır vasıtaları şehre sokmayacaksın. Caddelerde vızır vızır trafik polislerini dolaştıracaksın. Bisiklet park yerleri yapacaksın. Kaldırım altı denilen yerlere, bakkal, çakkal mağaza gibi iş yerlerinin oturak, iskemle, flama motor koymalarını yasaklayacaksın gibi çareleri hayata geçireceksin ondan sonra halka ŞEYTAN ARABASINA  binin diyeceksin. At, eşek, pat pat, trafik canavarı motosikletler, 4 tekerlekli discolar. Eee anlat kızım Perihan hesabı…

********

ÇEVRECİ ÇOCUKLAR… Ayvalık’ta  İKLİM GREVİ  yaptılar. Çocuktan al haberi derler ya… Cumhurbaşkanı  Erdoğan da Birleşmiş Milletlerde, “İKLİM SINIR TANIMAZ “ şeklinde cümle kurmuş. Ama çocuklar erken davranıp uyardılar. Çocuklar  ültimatomu çektiler anlayana diyerek… İklim değişikliğinin zararlarını hafifletmek için doğayı koruyacaksın. Ağaçların önünde eğilip ona selam vereceksin. Ağaçların her bir dalını nazik bir şekilde okşayacaksın, yere basarken bir minik çiçeği bir minik yeşile basıyor muyum diye gözünü açıp yürüyeceksin…Eee biz ne yapıyoruz... Ağaçlara gölge etme başka ihsan istemem diyerek, baltalı vuruyoruz beline. Yerde bir yeşil  gördüğümüzde bu ne ya diyerek dozeri geçiriyoruz üzerinden. Yıllarca yazıyorum, DOĞANIN İNTİKAMI ACI OLACAK  diye… Türkiye’de bir doğa katliamı aldı başını gidiyor… Küçücük bir örnek ! TAKSİM MEYDANININ ESKİ FOTOSONU ve BUGÜNKÜ FOTOSUNU koyun masanın üzerine  ne göreceksiniz. Taksim de bir darağacı kurulmuş ve bir tek yeşil KALMAMIŞ.

AKP döneminde katli yapılmayan bir yeşil alan kalmadı. Fidan diktik milyonlarca diyorlar. Ama nereye?

ABD’de, Avrupa’da gökdelenler arasında yemyeşil parklar dolu… Ya bizde? İşte TAKSİM... Sonra GEZİ  olayları için ayaklanma dediler…

Böyle gelmiş böyle gidecek gibime geliyor. Ve doğa dişlerini bilemiş bize bakıyor…

*******

*ESAD, PKK ve YPG  teröristtir  DEDİ. Bu cümle bir anlamda bize elini uzatmak anlamına geliyor gibime geliyor. Kovboyla  oynaşacağımıza Esad’la  elim sende oynasak  diyorum.

Poker… Kovboylar çok iyi bilir bu kumar  oyununu. Biz bu konuda amatör sayılırız. Amerika’da oynanan pokerle Avrupa’da oynanan  poker farklı denmekte. Kural değişikliği varmış. Amerika rolans diyor Avrupa mesela pas. Avrupa pas diyor KOVBOY  SÜR diyor gibi… Blöf bu oyunun en kurnazlık isteyen, kısmı. Biz blöf  çekiyoruz, KOVBOY  gördüm diyor. Fırat’ın doğusu yeşillikse, kumar oynanan masada yeşil çuha kaplı. Bazı büyük oyunlar günlerce sürebilir diyor kumarbazlar. Poker masasında az konuşulur, göz göze bile gelinmez. Ne yazık ki biz bu kuralı çiğniyor ve çok konuşuyoruz.

Rahmetli ECEVİT, İNCİRLİK ÜSSÜ  demezdi. İNCİRLİK  TESİSİ  derdi. Eee o halde bir tesisi kapatmak çok daha kolay değil mi ya?

********

KATAR, İSKELEDEN BOK ATAR... Hem ülkemizin en güzel  yapılarını aldı. İşletmelerini aldı. Uçak hediye etti. Kaz gelecek yerden diyerek çakallıklar yaptı. Son olarak tank palet fabrikasını aldı.

Herifler gezen tavuk misali ! Eee sonra gitti Akdeniz de doğal gaz ve petrol arayan GÜNEY KIBRIS  ve ortaklarıyla aynı masaya oturdu. Bizden TIK yok. Arap  denince oturup bir yıl düşüneceksin. Peygamberimiz teee o asırda “BEN ARABIM AMA ARAP BENDEN DEĞİL” dememiş mi?

*******

BASININ SORUNLARI ANKARA’YA TAŞIMIŞLAR… Yahu bu kaçınca taşınma ki… Nakliye parası vermekten anamız ağladı be… Hem niye hep biz gidiyoruz? Halimizi hatırımızı sormayanlara gidip sandıkta oy vermiyor muyuz? İktidar haklı. Onlarca yandaşı varken bir iki karşı taraftan mevkutelerin sorunlarıyla mı uğraşacak? Yerel gazeteymiş yenir mi içilir mi diye soran onlar bizi hiçe sayan onlar, nasıl ayakta duruyoruz sormayan onlar. Seka  yeniden  üretime başladı daha ne istiyor diyen onlar. Amma kağıt fiyatlarından haberi yok… Dert bende derman sende şarkısını söylemeye bile gerek yok. Dertte bizde, derman da. Dermanımızın son damlasına kadar yani.

Hürriyet onca reklam almasına rağmen 150 kuruşa çıkarttı fiyatını. Hemi de arkasında  devletlüm olmasına rağmen…

*******

DOLARI BİZ Mİ BASIYORUZ… Vallahi bazı bazı düşünmüyor değilim.

-   Mısır’dan kot ithal ediyoruz (geçtiğimiz hafta bir zincir marketin reklamından)

-Çin malı don giyiyoruz

-Çin malı don lastiği getiriyoruz

-Çin malı, biberon, emzik getiriyoruz

-Çin malı, çakmak, gözlük,tarak getiriyoruz

-Çin malı, kalem, silgi, defter getiriyoruz

-Çin malı, çanta, cüzdan getiriyoruz

-Çin malı, prezervatif getiriyoruz

-Çin malı, telefon, bilgisayar tablet getiriyoruz

-Tee Kanada’dan fındık getiriyoruz

-Taaa  Afrika’dan muz getiriyoruz. UGANDA’da arazi alıp patates ekiyoruz

-Teee  Brezilya’dan kahve getiriyoruz

-Teee Amerika’dan mısır getiriyoruz

Binlerce kalem ürünü  ithal ediyoruz. Yukarıdaki liste ve devamındaki tüm  gıda ve diğer ürünlerin hepsi ülkemizde  yetişen ve imal edilen ürünler. Tarım ve küçük, orta ölçekli sanayimizi kendi elimizle boğazladık. Ekonomi çökmüş, ayakta durduğuna şükretmemiz gerekiyor. Devlet yönetimi beceri ve bilgi ister.  Hiç biri yok…

                                                                   ……

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Hastanede 6 saat kaldı”

By: GAZETE ve ajanslar

Bizden not:  Kim kaldı? Devlet bey. İki kalp ameliyatı olan

muhterem… Çekil kenara otur be kardeşim. Ne işin var

Siyasetin  çukurunda?

……………………

ÇÜŞ

Sanatçı Tatlıtuğ’un vergi mahkemesi varmış. Dün ne yazmıştım. Valla ABDALA malum oluyor derler ya…

…………………………….

BÜYÜTEÇ

Uedaş nedir ,LİMAK  nedir? Hangi sorunu  kime ileteceğiz?

………………………………….

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

At sahibine göre kişner

ATASÖZÜ

 

 

 

 

96 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları