Uğur TARIMAN
TEL TEL - 26 Eylül 2019 Perşembe
Tarih : 2019.09.26  10:02:54

EDREMİT’TE TEFECİ OPERASYONU… Tefe, mefe alan razı veren razı… Yakalanmışlar… Cezası ne? Bunlar gayri resmi olarak faizle borç para veren, yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren  illegal bir sektör!

Mesela son model tefeci  TOMBALAK  vardı. Paraları cukkaladı ve  naşladı. Bu tombalak bunu tek başına yapmadı. Yapamaz. O bir maşaydı. Ortakları var… Hem de sıkı ortaklar ! Şu anda legal olarak hiçbir ceza almadı hiç birisi… Daha niceleri var. Kumar yasak deniyor, kumarın kralı gözler önünde oynanıyor… Kulüp, mulüp adı altında, al papazı ver kozu… Tefeciliğin bir de legal olanları var. Bankacılık sektörü yasal birer tefeci değiller midir?  Banker furyasında, gazetelere her gün çarşaf çarşaf banker ilanları vardı. Bunların yasal belgeleri var mıydı? Hayır devletin gözü önünde dans ediyorlardı. Ne zaman batmalar başladı o zaman, devlet uyan babaya geldi.

Yalan dolan gel boynuma dolan…

Denize düşen yılana sarılır derler ya, tefecinin aguşuna düşenler  bu yüzden yani. Şimdilerde KAR PAYI  olarak tanımlanmakta ve  tefecilikten sıyrılmaktalar… Konu uzun… LEGAL VE İLLEGAL  olarak sınıflandır gitsin… Aslına bakarsanız adımlarımızın her birinde faiz var.

*********

HAYAT BOYU ÖĞRENME TOPLANTISI İCRA EDİLDİ… Öğrenmenin toplantısı. Vay bee… Öğrenmenin yaşı yok demişler  ve eyi etmişler… Adam öğrenmiş  prof. olmuş, tutmuş şeyini kopartmış zır cahilin demediklerini kamu önünde ifade edebiliyor. Demek ki bu prof. Ünvanlı beyzade o yaşa kadar bi şey öğrenmemiş. Akıl yaşta değil, baştadır demişler… Okuduğundan bi şey anlamadan prof.olmuş, komplekse girmiş,  en iyisi abuk sabuk ucube bi şeyler ortala atayım da prof.luğum  kanıtlansın. FELAN falan… Hayat boyu öğrenme toplantısı icra edildi…

Daha  iki gün önce resmen ve alenen açıklanan bir konu tüyler ürperticiydi. Öğrencilerin % 40’ı  okuduğunu anlamıyormuş. Türkçe olarak eğitim gören çocuk, okuduğunu anlamıyor ama sen bu çocuğa kalkmışsın bir de ARAPÇA  öğretmeye kalkıyorsun. Elalem şeyi ile güler birader. Dan dana duba leyli. Bam bumda da gümbüleydi… Sonra ATATÜRK  bu ülkeyi gençliğe emanet etmiş ve dünyada halen tek,  GENÇLİK  BAYRAMINI BIRAKMIŞ. Bundan kelli  ATATÜRK’e düşmanlar… Elalem MARSA gider biz HAMAMA!

*********

NEREDEN BULDUN?  Artık ülkemizde böyle bir soru sözlüğümüzden felan çıktı. Sana ne nereden bulduysam buldum hesabına döndü. Bizim buralarda bile daha bir yıl öncesine kadar karnını bir kaşarlı tostla doyuran bugün 1 trilyona cafe bar sahibi oluyor. Eee hadi sor balım nereden bildin diye.

Daha iki yıl önce MOBİLETE  binen bugün MERSO ya biniyor. Hadi sor bakalım nereden buldun diye?

Nereden buldun?  Tee eskilerde bunun yasası bilem vardı… Devletlüm sorardı resmen ve alenen nereden buldun? Sorma geç… Vergi mi ? nedir o yenir mi içilir mi? 

*********

İDDİANAMESİ YOK AMA MAPUSTA... Suçu sabit olmayan, suçlu değildir diye yasalarımızda madde var. Ama Türkiye’de iki, üç yıl iddianamesi yazılmayan insan mapusta… Neyle suçlanıyor bilinmediği halde mapusta. Neymiş yeni  YARGI REFORMU yazılmış…Kağıt üzerinde yazılanı uygula o zaman reform mu? Yoksa  blöf mü anlayalım…

**********

TURİZM LİSELERİ ÇOĞALTILACAKMIŞ. Bundan üç beş ay öncede bu konuda  bir Bakanın açıklaması vardı. Turizm liselerini  OTELCİLERE  devredeceğiz  demişti. Yani  Otelcilik okuyan çocuklarda özelleştirilecekti… Neyi özele devredeceklerini şaşırdılar. Bu yeni kararda, otelcilik sektörüne istihdam yaratılacakmış…

Bunu yapacağına bi zahmet  Türkiye’de özellikle İstanbul’daki, İTALYAN, İNGİLİZ, AMERİKAN, AVUSTURYA ve  ALMAN  liselerinin eğitim nasıl verilir irdele. Hepsinin birinci sınıf öncesi HAZIRLIK sınıfları var… Bir yılda, birinci sınıftaki tüm derslerini o eğitim aldıkları, dilleriyle öğreniyorlar. Lise bittiği zaman, ana dili gibi lisan bilerek mezun oluyorlar… ELALEM  hız rekoru kıran  tren misali eğitim veriyor biz teee 49 yıl öncesinin tramvayına bindiriyoruz çocukları. Sen önce bu sorunu çöz istihdam hemen arkasından gelir. Ana okullarını KULÜPE  çeviren zihniyet devlet okullarında İngilizce  öğreteceğim diyor ama ekliyor AYRICA KUR’AN  dersi de koyduk, aydı 450 papel  verecek analar, babalar diye öğünüyorlar…

AKP eğitim konusunda çok yanlış yolda. Ülke hep geri viteste giden araba gibi… Türk gençliğine yazık ediliyor… Açıklar mısınız İNGİLİZ FİLOLOJİSİNDEN  kaç öğrenci İNİGİLİZCE EĞİTİM VERMEK ÜZERE mezun olup, istihdam ediliyor?

********

AY-EM-EF… Davetsiz misafir olarak mı geldi ülkemiz? Bu daveti ev sahibi yapar. Ev sahibi  kim? MUHALEFET  bu adamlarla gizli kapaklı ne konuşmuş-muş? Nasıl konurmuş-muş? Yani bu AY-EM-EF’in yaptığına bak, “bayram değil, seyran değil neden gelip beni mıncıkladı” hesabına döndü... Yani eskiden olsaydı, Dümbüllü tiyatrosu-Olacak o kadar tiyatrosu-Muammer Karaca  tiyatrosunda sahnelenen oyunlar sanacaktık.

Aynı gün AMİRAL BATTI GEMİSİNDEN  bir ses, ekonomi sayfasında yayınlandı… ”AY-EM-EF bu yıl ekonomide daralma beklenmiyor” başlıklı bir haber… Yersen…

*******

AKÇAY YAŞİNLER PETROL… 15 yılını doldurdu gibime geliyor. İlk günkü hizmet, güler yüz, hal hatır sormak devam etmekte. Kendi adıma söyleyeyim. Depomda tortu kalsa bile o güler yüz hatırına yakıtımı  AKÇAY BP, Yaşinler’den alıyorum… Tatlı söz yılanı deliğinden çıkarır derler ya…

*********

DOĞA için,  bugünlerde  EVROPA  ve Amerika dan bile  sözle de olsa katkıda bulunanlar, doğayı korumla adına  neler, neler söylüyorlar. Ama icraata gelince ne mi oluyor? Dün ULUSALDA  bir haber başlığı yeter zannediyorum.

SAPANCA’da  TELEFERİK İÇİN 3 BİN AĞAÇ KESİLECEK”  yetti mi?  Yetmez, ee o halde, bu üç bin ağaca ilave olarak Anadolu topraklarında, hatta dünyanın incisi olan İstanbul boğazının iki yakasında kesilenleri gidip görün… Güney sahillerimizi süsleyen o güzel dağ silsilelerinin halini görün. Sonra gidin yeni dünyada ve EVROPA’da, nutuk atın… Çevre Bakanlığı var… Çev-re !!

********

BİR GENÇ KIZ VE HAYAT…Yaşamak güzel son damlasına kadar..Pırıl pırıl bir genç kızımız KANSER denilen illetle yaşam aşkı sayesinde yıllarca mücadele verdi ve yenildi… Öldü. Ölenin arkasından bile konuşma şerefsizliğini gösteren tipler nedense son 5 yıldır tavan yaptı. Ağızları lağım kokan bu iblisler bu genç kız için bile neler söylediler? Bu tip sözde insanlara tek bir bedduam var.

İNŞALLAH ÖLDÜĞÜNÜZDE TABUTUNUZU SIRTLAYACAK  CEMAAT BULAMAZSINIZ”

********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Anayasa Mahkemesi kararlarına uyun”

By. Avrupa konseyi

Bizden not:  Aaaa ne ayıp be birader. Anayasa mahkemesi

denilince biz sus, pus oluruz ama bildiğimizi okuruz.

*********

ÇÜŞ

Sınıfta kalan öğrenciyi meslek eğitimi verilecekmiş. Son günlerde

M.E.Bakanlığı  iyiden iyiye atağa kalktı. Ama hepsi şaka gibi. Hee

de geç…

……………………………………

BÜYÜTEÇ

Edremit Belediyesi ile yazdığımı bir tek konuya  ne yapıcı ne

eleştiriyel bir yanıt alamıyorum. Acaba Belediyede yerel gazete

Okuma yasağı mı var?

……………………………………….

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Kaz gelecek yerden gezer tavuk esirgenir mi?

ATASÖZÜ

……………………………………………

EDREMİT BELEDİYESİ ARAÇ PARKI. Merak ettim belediyede  kiralık oto var mı? Yok mu?

127 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları