Uğur TARIMAN
TEL TEL - 7 Ekim 2019
Tarih : 2019.10.07  09:26:57

YALAN, DOLAN VE…

GEL BOYNUMA DOLAN… Enflasyon rakamları açıklandı ya. Uzak gözlüğüm belki pusludur diye kalkıp ekranın içine girer misali yaklaştım. Hayır gözlerim hala sağlammış.

Enflasyonumuz birden, 9.26’ya inmiş.

Ayy ne kadar mutlu oldum,  oh be diyecektim ki aa bi baktım bir mukayese geldi ekrana, Elektriğe, doğalgaza, akaryakıta, pazara çarşıya gelen zam rakamları. Rakam manyağı olduk.

Ne sihirdir ne keramat el çabukluğu marifet misali tek  haneli, yani benzetmek gibi olmasın ama tek göz bir ev sahibi olmuş gibi yayıldım koltuğa…

Ticari  İlimlerde okurken istatistik dersimize rahmetli Prf.DR.HALUK CİLLOV  girerdi. Hem istatistik  profu hem kendi branşı için “İstatistik yalandan sonra ilk gelen iktisat bilimidir” derdi.

Yalan dolan gel boynuma dolan…

Halk elini cebine attığı zaman cebinden para çıkartabiliyorsa enflasyon tek haneye inmiş demektir. Emme velakin cepte para yok ki  elime para yapışsın. Yersen diyorlar. Ne yersen ye?

*********

YAK… Yüksek Alimler KURULU  toplanmış… Bu kurulun üyeleri madem Akil insanlardan oluşuyor o halde sokaktaki insanların sorunları o oval masaya yatırmaları gerekmiyor mu?  YAK  sadece bir partinin içişleri için mi oluşturuldu?

Bu kurulun üyelerine bu halk maaş veriyor, AKP vermiyor. Benim, senin, onun sorunlarıyla  içli dışlı olmayacaklarsa ben niye para vereyim…

Halkın sırtına bindirilen vergiler, hayat  pahalılığı, Elektrik, gaz, su, akaryakıt zamları  sokaktaki  her bireyin sırtına yüklenmiş taşıyamayacağı bir ağırlıktayken siz, iki üç yüksek maaş alarak o kutlukta oturmanız abesle iştigaldir… Evet sayın YAK  üyeleri benim sorunlarımı çözmek için ne gibi öneriler getirdiniz bir tek şey söyleyebilir misiniz?

********

PEYGAMBER DEVESİ…

Perşembe günü Hürriyet gazetesinde bir haber dikkatimi çekti. Bursa İnegöl’de, tırtıllar bütün bitkileri yiyip bitiriyormuş. Binlerce hektarlık   yeşil alan ölüm döşeğindeymiş.

Çözüm olarak, Laboratuvarda  PREDATÖR   böcekler kullanılacakmış.

Peygamber devesi diye bir böcek çeşidi var. Avusturya bu böcekleri yetiştirip, doğaya salıyorlar. Sivrisinek dahil bir tane böcek bırakmayan, bitkilere zarar vermeyen bir böcek. Kolu kopsa bile kendi kolunu yeniden yaratan bir cins.

Hatta ben bunu Edremit’te sivrisinekle mücadelede önermiştim…

*********

HANİ O VERDİĞİN SÖZLER felan. Poşet yasağı balon gibi söndü. Ortalık naylon kaynıyor… Cek, cak. Cek cakta aman da ne cak… Naylon. Su bardağımız bile naylon. Çatal bıçak bilem naylon plastik. Çaylarımız, derelerimiz naylon üretme merkezi.

Şimdi gündemde araç içinde cigara yasağı. Sevsinler. Araç kullanırken telefonda kullanmakta yasaklanmıştı. Ne uygulayan var, ne uygulatan. Yayalara da getir  yürürken telefonla konuşma yasağını… Yasak fabrikası olsak köşeyi dönmüştük. Ama ne sallayan var, ne sallatan…

********

SON KULLANMA TARİHİ… Market zincirlerinin rafları  denetleniyor mu bilemem. Bu çok önemli bir  konu ama, neyse. Bu son kullanma tarihi geçmiş olan  yiyecekleri fakir fukaraya dağıtanlar  vardı ama son kullanma tarihi geçmiş ilaç verenleri ilk kez duyuyorum. Normaldir Türkiye de insanlar tesadüfen yaşıyorlar ya… Bu olay BATIDA olsa, yeddi cedlerinin  ocağına incir dikenler biz ödül veririz…

********

NÖBETÇİ BAKAN İHDAS EDİLECEKMİŞ… Onca Bakan var ama isimleriyle anılıyorlar. Bana bir tanesi kendi inisiyatifleriyle karar verebildiklerini söyleyebilirler mi?  İşinin ehli tam yetkili bir BAKAN  var mı? Nöbetçi BAKAN  ne iş yapacak? Olanlara Milletvekilleri ulaşamıyor, yazılı sorularına yanıt alamıyorlar, dostlar alışverişte görsün hesabı nöbetçi BAKAN’a ne gerek var. Bu sistem yü-rü-mü-yor..NOKTA..

Devletin tümünü ilgilendiren, sınır ötesi kaynaklı sorunlar bile Mecliste tüm partilerin katılımıyla  bilgilendirilmiyor…

*********

İL VE İLÇE SAĞLIK MÜDÜRLÜKLERİ… Lütfen bana birisi çıkıp bu müdürlerin yetki ve sorumluluklarını listelerse çok sevineceğim. CAHALLIĞIMA VERSİNLER ÖĞRENMEK adına soruyorum…

Edremit Devlet hastanesi. Bu hastanenin ek binası içler acısı. Yılların binası. Ha yıkıldım ha yıkılacağım… İnsanlar randevu almak için sabahın köründe teee eski yıllardaki gibi. Telefonla randevu almak için 15/20 günü gözden çıkaracaksınız… Doktorların öz verileri olmasa çoktan dükkan kapanacak halde… Eksik branşlar var mı yok mu? Çocuk pedagogu yok. Millet marsta disco açıyor biz 150 bin nüfuslu Edremit’te anjiyo yaptırmak için ya özele, ya şehir dışına gidiyoruz.

Allaha emanet yaşıyoruz yani…

Her gün bir başka prosedür uygulanıyor. Bakıyorsunuz,  sıra almak için doktorun hemşiresi veriyor bakıyorsunuz normal sıra bankosuna. Doktordan sıra alıyorsanız 15 kişi. Yaşlı hakları var, ama yok. 65 yaş üstü dokunulmazlık var denmekte yani sırada öncelikli… Vaa mı? Yok. Son günlerde birde siyaset yapıldığı söylentileri var.

*********

HAYAT SEN NE GÜZELSİN… Market zincirleri dolarları fazla gemli olacak ki raflarına  VİETNAM malı spor ayakkabı, Mısır malı KOT  pantolon… Çakma ürünler yerli olsa tam destek vereceğim ama çakmaları bile ÇİN malı… Küçük ve orta ölçekli sanayimi kendi elimizle idam ettik.

DOLARLARIMIZ  neden bilinçsizce harcanıyor diye soran bir Maliyeden ve Hazineden sorumlu Bakan neden  böyle bir tedbir almıyor, alamıyor. Eee elbette kuzu gibi millet varken neden elini çamura sürsün ki. Vur abalıya…

*********

MUHTEŞEM SÜLEYMAN VE  SADRAZAMI… Osmanlı diyoruz ama, Muhteşem Süleyman’ın sadramı bile, SOKULLU PAŞA. Asıl zürriyeti SIRP BOSNALI, SOKOLOVİÇ. Sonradan SOKULLU Mehmed Paşa adını almış.

Zürriyeti haksan olan padişah bir tane denmekte…

*********

İYİ PARTİ... Tüp bebek gibi… Millet ittifakı falan. Bu partinin  Genel Başkan yardımcısı CHP’ye verdi veriştirdi. Yahu ne çabuk unuttunuz be kardeşim. CHP’nin eli değmeseydi siz bugün MECLİSTE OLABİLİR MİYDİNİZ? Tüp bebek hesabı… Önce aynaya bak sonra kelam et..    

*********

KALBİNİZİN DOSTU… Yaygın basında her gün bir hastalık için çeşitli öneriler yazılıp çizilmekte. Önerileri yerine getirmek için  bir eliniz yağ da bir eliniz anzer balında olması gerekir. Onu yeme, bunu yeme, en güzeli bak şunu ye, yan gel yat misali…Yesem  ne olacak. İnsanların beyinleri rahat mı onu sorgulasana ey prof.lar…

******

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Kızı okusun diye borçla yol yaptırdı”

BY: HÜRRİYET  GAZETESİ

Bizden not: Valla bu Hürriyet gazetesine bir haller oldu. Bu tür

Haberler yayınlamıyordu… Acaba “bak ben yandaş değilim” falan

demek mi istiyor?

………………………

ÇÜŞ

Zam mı? Gam mı? Hangisi eyi? Valla ikisini de bir tavaya koysan, bir garibanı doyurmaz…

………………………………..

BÜYÜTEÇ

KENT KONSEYİMİZ GÜÇLÜ ÇALIŞIYOR. Ama  belediye bünyesinde köstek olmak  eyleminde olanlar var gibime geliyor. Altınoluk kütüphanesinin çehresini düzeltmek bu STK ya verildi ama yine birileri çomak soktu. BEKLİYORUZ. HODRİ MEYDAN.

……………………………………………………

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Bu arabada, fare zehri var

Bir arka cam sözü

……………………………………….                                                                                 

 

129 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları