Uğur TARIMAN
TEL TEL - 20 Kasım 2019 Pazartesi
Tarih : 2019.11.20  15:53:35

TRUMP’IN BİZE BORCU VAR…

Ülkesinde Başkan olmadan önce  sadece reklam sektörü tanıyordu… Sayemizde dünya genelinde tanınır oldu. Yani reklamını biz yaptık. Hey  çoban ver bakalım reklam  paramızı. Hemi kameraman, hemi de metin yazarlarımızın hakları yeme. Bi de bu reklamı dünyaya satan pazarlama şirketimizin hakkını da yabana atma. Ver len borcunu…

*********

DİJİTAL TARIM İÇİN

VODAFON   marka iletişim şirketiyle İş Bankası el ele vermiş, çiftçilerimize dijital tarım yaptıracaklarmış.

Çiftçiyi tavlamak için, “tarlanı uzaktan  takip edeceksin” diye not düşmüşler.

Çiftçimiz,  son dönemlerini yaşıyor. Traktörü bilem icralık… Bedava mı verilecek bu  dijitallik? Anadolu çiftçimizin sosyal durumları yani eğitim oranları nedir?  Kaç kişi okur yazar?

Trilyonluk borcu olan müteahhitin borcu silinirken, hangi çiftçinin borcu silindi?  Kendi toprağımızın tohumunu bile İsrail’den alıyoruz, Bir çuval tohumu kaça alıyor bu  çiftçimiz? Bundan 3/5 yıl öncesine kadar kendi tohum ürünlerimizi yerken şimdi ne idüğü belirsiz tohumlardan çıkan ürünleri yediriyorlar… Eee şimdi kalkmışlar çitçimize DİJİTAL tarım yaptıracağız… Geç bi kalem geç.

**********

YASAK… Bir zamanlar “yassah hemşerim, yassah dedik ya” sözü pek muteberdi… İçkilere taammüden getirilen büyük zamlar, bazı şehirlerde içki yasağı falan derken, insanlar kendi içkilerini kendileri yapmaya başladılar. Demokrasilerde çare tükenmez…

Geçtiğimiz gün yazılı ve görsel basında bir haber bu demokrasinin ne kadar önemli olduğunun kanıtıydı.

Adana’da “SÜT SAĞMA MAKİNESİYLE  DAMITMA  İŞLEMİ YAPMIŞLAR” Aha da demokrasi ve çare. Eee biz bu mucidleri polis kanalıyla yakalayıp gözaltına alıyoruz. Oysa  bu bir icattır ve ödüllendirilmelidir denmesi gerekmez mi?  Alkole  devasa zamları taammüden getiren sen. Başının çaresine bak diyen sen. Eee başının çaresine bakanları neden gözaltına alıyorsun ki? Bunun adı demokrasi. Kafayı çalıştırmış süt sağım makinesiyle damıtma yapılacağını kanıtlamış bir adama” gel buraya” diyorsun…

*********

ŞEHİR HASTANELERİ. Sağlık Bakanı azar mı işitti acaba? U dönüşü yaptı… Sayın Bakan  “bırakalım kestaneyi mestaneyi kavuralım kuzu kestaneyi” hesabı bizim Devlet hastane inşaatımız ne olacak? Mevcut hastanemizde hastalar üst üste, doktorlarımızın evlerine gidecek halleri kalmadı. Yapacak mısın, yapmayacak mısın?

Ayrıca bir çift sözümde Balıkesir vekillerine. İktidar rozetle ve de muhalif rozetli olanlar. Bu konuyu neden Meclise taşımıyorsunuz? Net  bir yanıt alana kadar neden uğraşmıyorsunuz? Nüfusu 160 bine dayanan, yaz sezonunda 1 milyona vuran  Körfez’e ihtiyaç yok mu diyorsunuz? Sünnet kadar kolay olan bir Anjiyo için ya Balıkesir’e ya Özele ya İzmir’e gidiyoruz. Ayıptır be kardeşim! Şayet hastane yapılmayacaksa mevcut hastaneye bir anjiyo ünitesi yaptırın o da mı zor? Eee  biz sizi neden seçtik teee Ankara’ya gönderdik? Yanıt?  IIIHH !!

*********

EDREMİT VE AFET… Bu konuda bir toplantı yapılmış. Somut bir bulgu yok… Cek-cak… Defalarca yazdım olası bir şiddetli depreme hazır mıyız diye? Tok yok. Bu konuda  Kaymakamlıktan da bilgi akışı gelmedi. Sağa sola  toplanma alanı diye minik tabelalar asıldı. Hatta bir tanesini  fotoğrafladım. Naylon poşet içine konmuş bir uyarı. Gösterdiği yer saçma sapan bir alan, alan demeye de 1000 şahit gerekir.

İlk yardım açısından gerekli malzemeler hazır mıdır? Kaç çadırın var? Sağlık ekibin yeterli midir?  Falan felan tık yok. Eee toplantı yapılmış  AFET DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILMIŞ… Tebrikler.

 CEK’İ, CAK’A  taşıyana kadar geçmiş olsun.

*******

BABANA BİLE YUVENME… İstanbul’da lise ve üniversite çağlarımızda çok Musevi arkadaşlarım vardı. Bazı  iddialarda çok iyi kıvırırlar, sonra da “babana bile yuvenme “ derlerdi. Pazartesi akşamı ANAHABER bülteninde bir haber, kimin kime güveneceğinin kanıtı gibiydi. Rus subayı YPG TERÖR  örgütünün sözde ileri gelen bir adamıyla birbirlerine bayrak (biri paçavra) teatisinde bulundular.

Hem bizimle devriye geziyor, hem teröristle aynı yatağa giriyor. Bir taraftan silah satıp bizden para kazanıyor, hem sırtımızı sıvazlıyor arkamızı dönünce hançer. Yeter artık kandırıldığımız.

Kes bütün israfı, şatafatı, yandaşları  zengin etmeyi kuruşuna kadar silah sanayini kur. Tank-palet fabrikası vardı sizlere ömür. Allah sonumuzu hayır etsin. AMİN.

*****

EĞLENCE VERGİSİ…Yılbaşlarında canlı müzik yapan RESTAURANT  gibi mekanlarda, işletmeden kişi başına 50 Lira Belediye para alıyor. 200 kişi x 50= 10.000 lira. 100 kişi X 50= 5000 lira.

Peki be kardeşim işletme bir gecede kazandığını sana niye versin?  Hiçbir uğraşın yok, hiçbir katkın yok havadan  gelsin paracıklar. Bu paranın gerçek rakamı kasaya giriyor mu girmiyor mu? Malum değil.

Akçay’da, bu yılbaşı  önde gelen iki işletme canlı müzik yapmayacaklarını açıkladılar…

Eee o halde cenazesi olanlardan da kaç kişilik cemaat varsa, kişi başına yol ve kaldırım işgali diye gözyaşı avantası al bizde rahatlayalım. İşletmem yok ama  insafım var be kardeşim… Bu işletmeler esasen vergiye tabi işletmeler. Ayrıca EĞLENCE VERGİSİ NE ola ki…

*******

EMEKLİ MAAŞLARI YETERLİ… Bu cümle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ağzından dökülen cümle. Acaba yapılan ve  yaşam için şart olan  ihtiyaç maddelerine zamlar kendisine aktarılmıyor mu? Mesela elektrik, doğalgaz, akaryakıt zamları v.s gibi… 1000 lira alan kaç bin emekli var? 2000 lira alan emeklinin evi yoksa, üniversitede okuyan yavrusu varsa. Bi zahmet  hazineden pek sorumlu Bakan bey bu yaşam tarzını  kağıda döküp takdim etse. Yeterli mi yetersiz mi o zaman yurttaş olarak konuşsak diyorum…Tok açın halinden anlamaz değil mi ya?

******

BİR ELİNDE CIMBIZ BİR  ELİNDE BANKNOT..” Kıbrıs çıkartması” başlığıyla yayınlanan bir haber. Hadise kızımız, Seda Sayan teyzemiz ve  Ayşe Hatun  yeni yetmemiz Kıbrıs’a BANKNOT cukkalamak için gidiyorlarmış. Haberin başlığını magazin sayfasında okurken, Aaa Ayşe yine tatile mi çıkıyor” diye ikilem yaşadım.

*******

EDREMİT NARKOTİK…Fırtına gibi bir emniyet  ekibi… Zaman zaman kelle koltukta  görev  yapıyorlar. Bir de bu  devlet memurlarına  3600 felan  diye derece ayarlaması yapılacaktı. Seçim vaadiydi… ALLAH YARDIMCINIZ OLSUN… Allah kazadan beladan korusun.

*******

DON’T WORY BE  HAPPY… Üzülme mutlu ol. Birleşmiş Milletler en mutlu ülkeler listesini yayınladı.

1-      FİNLANDİYA

2-      DANİMARKA

3-      NORVEÇ

4-      İSVEÇ

Biz mi çok mutluyuz, etliye suluya karışmadan 79.’cu sırada keyfimize bakıyoruz….Hani  bu ülkeler batan mallarını yiyorlardı?

                                                              …….

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Kademeli güç kullandık”

By: Ulusal yayın

Bizden not: İstanbul’da Rabia Naz için sokak eylemi yapan

3 liseli öğrenciye polis şiddet uygulamış. Kademeli güç kullandık demiş Polis kardeşler. Kademeli ne demekse. Ellerinde sadece pankart olanlara kademe. Sevsinler

…………………………………..

ÇÜŞ

Etek ölçen hakim, birkaç ay sonra başka yere talin edilmiş.

Ödül yani…

……………………….

BÜYÜTEÇ

BBB’nin Edremit’te görevli sadece birkaç zabıtası var. Bırak yakamızı be tebessümlü başkan, bırak

………………………………….

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Tipi bozuktan değil, sütü bozuktan uzak dur

SOKAK JARGONU

 

104 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları