Uğur TARIMAN
8 Şubat 2020 Cumartesi
Tarih : 2020.02.09  15:39:06

 ARKA SOKAKLAR…

Türk  TV sektöründe devamlılık rekoru kıran bir dizinin adı. Rıza baba ve KOMİSERLERİDEN  oluşan ekip, sokakların melanetini temizleye temizleye bitiremediler ya. Ben olsam KADINA ŞİDDET, ÇOCUKLARA TECAVÜZ, HORTUM, SOYGUN, DOĞAYI TALAN  suçlularının peşine bu ekibi takarım, ama yayıncının  bu ekip gibi korkusuz olması koşuluyla. Bak bakalım  temizlik işleri nasıl oluyor göstersinler… Valla  vakıf, amca oğlu, teyze kızı falan felan dinlemeden dalarlar… MESUT KOMİSERİMİN   havası ve de gürlemesi yeter. Yeter ama RIZA baba gibi dalış izni veren, Yapımcı Türker İnanoğlu gibi atışı serbest bırakan bir  özgürlükçü lider olsun bak bakalım ne oluyor?

**

NEREDE GÖRÜLDÜLER

Magazin yayıncılığın yeni trendi. Yahu bu paparazziler var ya  valla onları da biraz gevşek tutulan  ipleri olsa, kim kaç kez kenefe gittiğini bilem yazarlar.

Kim, kimle nereye gitmiş? Kim kimin manitasını araklamış. Kim ne giymiş, ne markaymış, ayağında TOMAN  var mı, yok mu gibilerinden ama bu kadarıyla yetinmek zorundalar.

Bizim körfezde acaba böyle paparazzi yayını olsa para kazanır mı kazanmaz mı? FAHRİ KARAKURT’umuz var ama o da böyle işlere girmez… Fahri’nin bilgisayar gibi hafızası vardır bir gördüğü adamı 5 yıl sonra görse adını ve mesleğini şakkadan söyler. Bulanık işlere girmez… Aslına bakarsanız  paparazziliği iyi yapar ama, işte aması var… Hem bizim buralarda, paparazzi olmasa bile yerin kulağı var misali tedbirli davrananlar çoğunlukta. Ondan kelli pek Akçay, Altınoluk, Güre, Ören gibi yerlerde kaçamak yapmazlar yapamazlar. İş seyahatleri olur ara sıra iki üç günlük önemli toplantı falan !!! Yani  bizim buralarda kaçamak yapanları yakalamak beceri ister… Ara sıra eline yüzüne bulaştıranlar olmuyo değil. Siyaset cenahında bazı bazı paparazzilik fısıltılar olmuyor değil. İş kapmak uğruna birilerine göz kırpanlar, malum masa kapmanın bir bedeli olur derler ya. Bu tür uygulamayı  üstün beceri ! olarak yapan yok değil. Erkek olsun hanımefendi ! olsun yani. Fark etmez yeter ki masa ve maaş sağlam olsun… Bizde bazı konular pazara kadar değil mezara kadardır. Kimler geldi kimler geçiyor  biliyoruz ama sakın ola enayi yerine konmayak…

Bir Nasreddin Hoca fıkrası vardır, bileniniz elbette vardır ama ben yine yazayım

Hoca’nın karısı ölmüş, cenaze kaldırılırken imam

-Ey cemaat  öleni nassul bilüsüz

Gelenek gereği, hep bir ağızdan

-Eyi  bilürük demişler

Hoca başını sallamış, kimi kimden soruyor bu imam onu bana sorsunlar.

**

AVANTA LEVANTA İŞLER

Hiç zahmetsiz para kazanmanın tadı kim bilir ne tatlı şeydir, hep merak eder dururum. Tv’lerde, Yazılı basında duyup okudukça ayıptır ağzımın suyu akar ama bir türlü bu beceriye aklım yakmaz. Mesala son günlerde KIZILAY  olayı. Valla şeytanın aklına bilem gelmez be birader ne beceridir, ne ustalıktır. Teşkilat-ı mahsusİye öyle bir organize olmuş ki bir elin şaklaması olmayacağı misali ekip işi.

Eskiden milyon denirdi şimdi en ufak para trilyon oldu. Hala bu senkronize işlerin ortaya çıkmasın rağmen ekranlara çıkıp, ağzından bal damlarcasına arka çıkan konuşmacıları görünce “acaba bu muhteremde işin içinde mi?”  sorusunu sormadan edemiyor insan. Basamak basamak uygulanan bir sistem.

Nasreddin Hoca bağına giderken, yolda iki çocuğun kavga ettiğini görmüş

-neden kavga ediyorsunuz?

Çocuklardan biri

-Arkadaşım omzuma basıp şu kargayı yakaladı. Ben omzuma bastırmasaydım onu tutmayacaktı. Karga benim hakkım demiş

Öteki çocuk

-Onun omzuna basmasam başka bir yol bulup yakalardım. Onu ürkütüp kaçırmadan yakaladım. Karga benimdir.

Hoca

-Boşuna tartışmayın çocuklar. Karga sizin hiçbir işinize yaramaz. Size birer akçe vereyim gidip şeker alın. Kargayı bana verin…

Yani bu iş  basamak basamak yürütülen bir iş… Derebeylik zamanında,  marabasının sırtına binerek beygirin eğerine çıkan ve inen acımasızlar gibidir bu iş. Para, para, para. Napolyon var ya büyük adammış valla, parrra parrra, parrra  demiş ya…

**

BİR HABER BAŞLIĞI

Cuma günü Hürriyet gazetesinin baş sayfasında yayınlandı. Fulya SOYBAŞ  yazmış. Başlık aynen şöyleydi;

“BU KADAR FELAKET NEYİN İŞARETİ”

A be bacım bu kadar azmak olursa daha ne olsun ki. Azmanın sonu. Hani bir beddua vardır… ”Çok azma kendi başına gelir” diye. Demek ki artık azma bireysel olmaktan çıktı. Bu köşeden hep yazıyorum. Doğayla  oynaşmayın, doğanın  intikamı acı olur diye. Amma hala ders almıyorlar… Gerçek Müslüman, bir çiçeği koparırken bile içi titrer. Bizimkiler  Orman bırakmadılar. Urfa’nın meşhur bir kuşu vardır ya KELAYNAK. Dağlarımızı bu hayvanın başı gibi kel hale getirdiler. Göllere bile göz diktiler göl kalmadı… Doğa sessiz ve derinden izledi. Ben bunun hesabını sormaz mıyım dedi ve yerin teee 7/8 km. ötesinden tepiklemeye başladı. Hala uslanmıyorlar, hala nereyi ranta canisine teslim ederiz diye arayış içindeler…

**

EE ETME BULMA DÜNYASI

Ekrem gardaş Elazığ’a gitti oradan kayak yapmaya gitti ya. Gündeme oturdu. Haa gitmeseydi eyi mi olurdu. Eyi olurdu. Amma yine de gitmeden önce gitti ve depremzedelere karşı görevini yaptı. İktidar kanadı koydu tepsiye oynattı. CHP  kanadı da özeleştiride bulundu. Olması gerekenler yapıldı yani.

Amma velakin üç gün sonra  VAN’daki  ÇIĞ olayı...

Erdoğan, Bir mitinge katıldı. VAN’da ölenleri anıp, mitinge devam etti. Mitingi yarıda kesebilirdi. Ama AKP kanadından bir tek kelimelik bir eleştiri gelmedi. Sol yazarların yaptığını yapamadılar. Hani bir söz vardır. “Bugün bana yarın sana.”

**

UÇAK KAZASI VE MARKA

İniş esnasında pistten çıkıp üçe bölünen  uçakta 3 kişi hayatını kaybetti ve  180 yaralı… Çok yakın zamana kadar bir şehirlerarası otobüs kaza yapsa  firma markası buzlanarak yayınlanırdı. Hatta bu yüzden bizim gazete de mahkemelik olmuştu, yıllar önce. Bu uçak kazasında firma markası çarşaf çarşaf yayınlandı… Marka  ikinci darbeyi yedi yani… Karayollarında meydana gelen kazalarda otobüs firmasının ismini buzlayan hala yayın organı göze çarpıyor… Bu kazada büyük bir ihtimalle PLOTAJ hatası ortaya çıkacaktır. İkaz edilmiş ama ikazı takmamış pilotlar.

**

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“Esad  yine rahat durmadı”

By Gazete haberi

Bizden not: Alışmış kudurmuştan beterdir.

…………………….

BÜYÜTEÇ

Edremit ve ÇARŞAMBA. İHA kaynaklı haberde,  yağmurun Çarşamba pazarını ne hale getirdiğini bizim Yazı İşleri Müdürümüz Ceren hanım, esprili ve güzel bir başlıkla servis etti “Çarşambayı sel aldı” diye. Kutluyorum. Çarşamba pazarında ortaya çıkan bu durum başka bir başlıkla bu kadar güzel ifade edilemezdi.

……………………………………………..

ÇÜŞ

Gerçek enflasyon %30 muş. Açlık %’de felan tanımaz gardaşım. Midenin sesine kulak ver DESİBELİ öğren.

…………………………………

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Tok açın halinden anlamaz

ATASÖZÜ

124 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları