Uğur TARIMAN
18 Şubat 2020 Salı
Tarih : 2020.02.18  09:46:17

BUGÜN TEL-TEL FORMATINDA  KENDÄ° MÄ°NÄ°K AMA Ä°ÇERİĞİ BÜYÜK BÄ°R FORMATLA SUNMAK Ä°HTÄ°YACINI DUYDUM…

Yıllar boyunca Edremit’in eski beldesi, yeni mahallesi ZEYTÄ°NLÄ°‘de ÇAY BOYUNCA, kara suratlı terk edilmiş kaç daire olduğunu bilmediğim ve halk tarafından KARA BÄ°NALAR olarak nitelendirilen  sözde bir sitenin, çirkinlik abidesi olduğu kadar HAYATÄ°  TEHLÄ°KE boyutlarına varan  ve bazı blokların yıkılma aşamasında olduğunu  FOTOĞRAFIYLA  sizlere sunmak istedim. Bu fotoğraflar,  16 şubat 2020 Pazar günü tarafımdan çekilmiştir…

Bu karede gördüğünüz blok , Zeytinli Ahmet YESEVÄ°  camiinin 10 metre yanında, önünden ve arkasından insanların, araçların geçtiği hareketli bir  mahaldir… Pazar günü camiden çıkan bir iki mahalle sakinleriyle konuştum…”Hergün tepemize yıkılacakmış gibi endişe duyuyoruz, mahkemelik falan olduğu söylenmekte. Mahkeme bu aşamada bizi ilgilendirmez, bizi ilgilendiren topluma zarar vermemesi için gerekli önlemlerin alınmamasıdır” dediler. Konuştuğum bir diğer mahalle sakini ise elindeki ulusal bir gazete küpürünü göstererek “Haydarpaşa Numune hastanesi de tehlike arz ettiği için çevreye karşı önlem alınmış ve “binaya yaklaşmak tehlikeli ve yasaktır, levhası konmuş”  Neden Edremit BELEDÄ°YESÄ°  ve  KAYMAKAMLIK  bu tür bir önlem almıyor?”  diye haklı bir serzenişte bulundu… Bir başka vatandaş, “bu binalara bir dönem sağlam raporu verildi denmişti, bir başka söylemde yıkılması konusunda” hangisi doğrudur. Sağlam raporu verildiyse hangi tarihte hangi teknik heyet tarafından verilmiştir? Yıkım kararı verildiyse aynı soruların sorulması gerekir” ÅŸeklinde.

Şimdi, ben buradan soruyorum… Bu karelerde görülen ve yıkılma tehlikesi olan bu binaların çevresinde neden tedbir alınmıyor? Vatandaşın dediği gibi mahkemelik bir durum dahi olsa, her türlü tedbirin alınması gerekmiyor mu? Olası bir kazada kimin /kimlerin fotoğrafı çıkacaktır?

Konunun bir iki  yüzü daha var

1-  Yüzlerce metruk bir dairenin içinde fare gibi zararlı hayvanlar var mıdır?

2- Bu metruk binalar içinde evsiz barksız bazı kimseler  sığınmakta mıdırlar?

3-  Zeytinli  çayının o güzelim manzarasının sergilendiği TUALE  darbe fırçası atılmış olmuyor mu?

 

160 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları