Uğur TARIMAN
20 Şubat 2020 Perşembe
Tarih : 2020.02.20  09:32:25

HER HANENÄ°N GELÄ°RÄ° 3 KAT ARTTI…

Bu cümle devlet hazinesinin hesap kitabından sorumlu Bakanın. Bu söylemi okuduktan sonra elimi cebime attım ve şöyle bir çalkaladım… Birkaç tane 25 kuruşluk eşliğinde 3 tanede 1 liralık olduğunu görünce yahu bende para olması gerekiyordu, cebim mi delindi falan diye cebimi dışarı çıkarıp ters yüz ettim. Sapasağlam ne delik var, ne yırtık… Eee o zaman acaba dedim evde falan mı unuttum. Evi aradım, Nuran ben sağa sola bakayım seni ararım dedi. Bir müddet sonra telefonum çaldı “aloo para falan yok evde, düşürmüş olabilirsin” dedi telefonu kapattı… Kredi kartı da kullanmıyorum. Kaldık mı  cıbıldak.

Parasızlık değildi çaresizlik insana yeni yeni icadlar bulmaya yöneltiyor. Hemen aklıma bir çare geldi ama bunu Hazineden sorumlu Bakanımıza iletebilme sorunum var. Neydi biliyor musunuz? “emeklilere maaşlarından kesilmek üzere avans verilmesi” Eeee şirketler bunu yapabiliyorsa devletlüm neden yapamasın ki?  Kredi kartına sarılıp bankalara para kazandırmaktansa devletim 2/3 kuruş fark koyarak maaştan kesebilir değil mi ya?

Haneme giren para  3 kat artmış… Hep kağıt üzerinde Ali Cengiz oyunu… Acaba Öküz çiftliği falan mı kursam? Öye ya elin veledi kurdu, yaban ellerde hayatını paşalar gibi yaşıyor… Çiftliği kurmak için sermayeye gerek yok. Feysbok ta kur bir site, “Dünyanın en kaliteli öküzleri çiftliğimizde, gel sende ortak ol, öküz gibi ye iç yan yat” sloganı yeter, Para oluk gibi aktı değil mi? Kafaları ticarete eren binlerce cin gibi ahali varken, Öküzler aç kalır mı?

                                                                                       **

KUMAR

Bu konuyu defalarca yazdım… Türkiye de  kumar makinesiyle kumar oynatan  Oteller hem kendileri kazanıyordu hem devlete yüklü vergi ödüyorlardı… Devletlüm yasakladı. Kumar günahtır dedi. KKTC  bizim bir vilayetimiz, orada serbest ve Ana topraklardan KKTC’ye uçan yolcuların yarıdan fazlası Kumar oynamaya giden  Kumarbazlar… Para  benim, günah benim diye koşa koşa gidiyorlar. Hatta KKTC’deki oteller kampanya  bilem yapıp uçak gidiş dönüş ya da bir günlük oda parasını almıyorlar…

Bu kumarhaneyi günah diye kapatan devletlüm sanki ülkede kumarı tamamen ortadan kaldırdı..! Hayat bir kumar, Ticaret bir kumar. Siyaset bir kumar.

Dünkü Sözcü gazetesinde  neredeyse yarım sayfayı işgal eden bir haber yayınlandı. Hemi de kocaman fotolu… SUUDÄ°’ler, kadınlı erkekli birlikte KUMAR PARTÄ°LERÄ°NÄ°  serbest bırakmış. Kazanın 3.2 milyon TL Kazanıyormuş… Bilmem belki SUUDÄ°’ler din felan mı  değiştirdiler? Olur yaa ! 

Kumarın büyüğü küçüğü olmaz…Mesela; sadece Akçay, Altınkum arasında herhalde 100 civarında kıraathane yani kahvehane var. Bütün emekliler sabah gelip akşam yemeği saatinde evlerine dönüyorlar… Çay, kahve parasına oynasalar bilem üç kuruş beş kuruş kaybediyor ya da kazanıyorlar. Bunun adı KUMAR değil mi? 

Günah yasak olduğu için ızdırap vermez. Izdırap verici olduğu için yasaktırHalktan bağış toplayarak hedefine gönderilmeyen yardımlar, kumarın verdiği azaptan daha büyük haramdır

**

SANAT VE ANTÄ°KA

Bu isimde bir fuar Ä°stanbul da açılıyor… Fuarcılığı yıllardan beri Edremit yönetimine gelenlere önerdim ama, hiç birisi bu konuda bir araştırma dahi yapmaya gerek görmediler. Sanayisi yok, Turizm  Allaha emanet… Zeytin ağaçlarının belin, beline vura vura, taşa çevrilen Edremit’te ZEYTÄ°NCÄ°LÄ°KTE  felç durumunda… Bayilikten başka bir şey yok… Fuarcılık, toprağını kirala anlaş büyük bir fuarcılık şirketiyle, Edremit’in adı, yaygın basında ve cam da GÖZÜKSÜN… Yaygın basının ekleri var hafta sonları, adımız bile anılmıyor… Oysa bu Ä°lçe bir Ä°TALYAN, bir FRANSIZ  yönetiminin elinde olsa vallahide billahi de para basar, dünya da isim sahibi olur… Gaz tenekesi derler ya hatta TIN TIN  diye de  magazinsel tanımı vardır…

**

BÄ°R DELEGE VE SÄ°YASET

Ankara il Kongresinde bir delege kürsüye çıkıp, “Siyasetin işine, kışın güneşine, kadının işvesine güven olmaz” dedi… Bizler de bunun adına SÄ°YASET DÄ°YORUZ… Siyaset kim, bu sözleri sarf eden kim. Siyaset zaten Türkiye’de ayağa düşen bir tanım hale geldi, getirildi… Eee bana sorarsanız ben siyasetçinin Allah bir dediğine inanmam. O hale geldi yani… Kadının bir tebessümü odunsuz sobaya bile sıcaklık verdirir. -10 derece kış gününde  insana samur KÜRK giydiren bir kadın tebessümüne güvenin yoksa senin kendine ve yakın çevrene de güvenin yok demektir… Get işine be… Delegeymiş. Hep haklı çıkıyorum, biz bir karton MALBUŞA  oyunu satanları da biliyoruz. Neymiş? Siyasetçiymiş get işine birader get…

**

KAŞE

Kitap fuarında kitap imza günü... Bildiğiniz gibi kitap yazarları, bu fuarlarda kitaplarını imzalarlar. Böyle bir günde imza yerine  kaşe yaptıran Polisiye roman yazarı Ahmet ÜMÄ°T, eleştirilmiş.Yeni bir konu çıkmış ortaya. Ä°mza mı, kaşe mi? Efendim imza  sıcak  OLURMUŞ, ondan kelli makbulmüş… Eee peki seçim günlerinde,  zarfı attıktan sonra, listele BARNAK  basanların Barnakları  GEÇERLÄ° DEĞİL MÄ° YAHU? Yahu insanların ya işleri güçleri yok, ya da BARNAKLARI!

**

DEPREM…

Salı akşamı yine yoklama çekti… Edremit’te 5.2’yle, iyi hissettirdi kendini. Sorup duruyoruz ama kimsenin umurunda değil. Edremit’te tehlike arz eden kaç bina var diye soruyoruz ama, kurdele kesmeye ev ziyaretleri felan yapmakla günümüzü gün ediyoruz. Cımbız ve ayna…

**

EKREM UMUTLU

AK Parti Edremit Ä°lçe başkanı, hassas bir konuyla, sesini duyurmaya başladı. Kendisiyle yaptığımız söyleşide, içeriğini açıklamadı ama dağarcığında  ses getirecek konular olduğunu sezinledim.

AKP, ülke genelinde ama Edremit’te muhalefet sekmeninde. Muhalefet olmazsa demokrasi olmaz değil mi ya? Umutlu ya bismillah dedi. Hadi hayırlısı diyelim…

**

EV ALACAKLAR

Salı günü yaygın basında tam sayfa bir araştırma haberi yayınlandı. Ev alacaklara uyarı başlığıyla geçildi… Ev alma komşu al derler ama Türkiye’de ev almada da bazı bazı kandırmacalar olmakta. Uyarı mahiyetindeki bu araştırma yazısı aslında KAMU SPOTU olarak ta verilebilir… Amerika’da en geçerli mesleklerin başında EMLAK SATICILIĞI. Yani bugünkü tanımıyla GAYRÄ°MENKÜL DANIŞMANLIĞI. Ben bu sektörde bir değişiklik önereyim dedim. Yeminle MALÄ° MÜŞAVÄ°R OLUYOR DA yeminli GAYRÄ°MENKUL DANIŞMANLIĞI neden olmasın değil mi ya?

**

DÜŞÜNCENÄ°N BÄ°TTİĞİ YER

“Hala hiç kimse gelip hatırımı sormadı, çadırlarda donuyoruz”

By: Elazığ’lı depremzede

Bizden not:  Halk sorunca, ya da basın dile getirince suçlu olunuyor.

Oysa sorulan soru son derece kolay yanıt bulacak soru. -Toplanan trilyonlar nerede?-

…………………………………………..

ÇÜŞ

Kavala’ya beraat ama darbe girişiminden tekrar tutuklama. Yaz boz tahtası… Konu tamamıyla beraat alıyor. Eee o halde Kavala neden nasıl darbeci oluyor? Halk şimdi bunu sorgulamakta.

…………………………………………….

BÜYÜTEÇ

AKÇAY, RUHÄ° SU Caddesi, sakinleri acı çekiyorlar. Acı…

…………………………………………

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Mizah, şakanın arkasına saklanmış ciddiyettir.

J.WEÄ°SS

……………………………………………..

 

 

 

 

 

154 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları