U├░ur TARIMAN
25 Ocak 2021 Pazartesi
Tarih : 2021.01.24  15:33:54

PAÇAMIZDAN KÜLTÜR AKIYOR

Bugün 25 Ocak 2021 Pazartesi… Geçti─čimiz Per┼čembe günü Amiral gemisi !! lakapl─▒ gazetede TÜRK─░YE BUNU KONU┼×UYOR  tan─▒ml─▒   kö┼če yazan  bayan gazeteci  geçti─čimiz Per┼čembe günü  “ Cansu Dere 10 ya┼č─▒ndaki k─▒z─▒n─▒n REGL olmas─▒n─▒ kutlayacak” diye  fotolu bir yaz─▒ yazm─▒┼čt─▒.

Küçük bir k─▒z─▒n ilk REGL olmas─▒ kutlan─▒r kutlanmaz o  ailenin bilece─či i┼č… Erkek çocuk sünnet oldu─čunda davul zurna e┼čli─činde “Yumurtan─▒n sar─▒s─▒, gitti çükün yar─▒s─▒! Diye horon tepiliyorsa, 10 ya┼č─▒ndaki k─▒z çocu─čunun da ilk regl günü kutlanabilir. Tercih ve görü┼č meselesi.

Benim tak─▒ld─▒─č─▒m konu ba┼čka.

Amiral Gemisi  takma ve çakma bir tan─▒mla orta yerde gezinen gazetenin kö┼če yazar─▒, bu konuyu “TÜRK─░YE BUNU KONU┼×UYOR”  ─░S─░ML─░ kö┼česinde yazmas─▒.Türkiye de halk açl─▒kla güre┼č tutuyor, Türkiye  s─▒n─▒r ötesi sorunlar ya┼č─▒yor, Türkiye CORONA belas─▒ ile halvete giriyor, Türkiye  FETÖ  belas─▒yla hala  mücadele veriyor Türkiye, Türkiye ve Türkiye… Sen kalkm─▒┼čs─▒n bir sanatç─▒ kad─▒n─▒n 10 ya┼č─▒ndaki k─▒z─▒n─▒n ilk regl olmas─▒ olay─▒n─▒ TÜRK─░YE BUNU KONU┼×UYOR  isimli kö┼čende büyük puntolarla kaleme al─▒yorsun. Amiral  BATTI  oyunu budur i┼čte… Ba┼č sayfan─▒n en tepesinde her gün bir kad─▒n dizi oyuncusu, bir manken her ne ise onun fotolu haberi geçenlerde bir  dizi oyuncusunun bacaklar─▒n─▒n fotosu ile “bacaklar─▒ma güveniyorum” söylemi vard─▒. O haberin alt─▒nda ülke sorunlar─▒ ile ilgili de─čil illaki yanda┼čl─▒k kokan bir haber Man┼čet… Yanda┼člar aras─▒nda  kepenk indirmeye ba┼člayanlar var deniyor. Halk yemiyor yani. Para musluklar─▒ da büyük┼čehirlerin el de─či┼čtirmesiyle kapan─▒nca, ya─čmursuzluktan çorak araziye dönen topraklara döndüler. Elbette kepenk kapat─▒rlar. Bunlar aras─▒nda bir tek SABAH kalacak gibime geliyor. Onun da torpili büyük ondan öte…

**********

SÖZDE VE DE ÖZDE

AB… Girece─čiz, giriyoruz, girmek üzereyiz ee ne zaman girdik dersek o gün girmi┼čizdir. Bulgaristan, Romanya, Güney KIBRIS bilem bu AB denilen derne─če üye oldular, her türlü imkanlara kavu┼čtular. 83 milyonluk Türkiye hala AB derne─činin kap─▒s─▒nda nöbet tutuyor.

Asl─▒na bakarsan─▒z biz AB denilen derne─če girdik. Ama bunu Avrupa kendine yediremiyor. Mesela; Sporda AVRUPA kupalar─▒nda oynuyoruz. Amatör sporlarda kürsüye ç─▒k─▒p AVRUPA ┼čampiyonu olan onlarca sporcumuz var. Nobel alan B─░L─░M ADAMLARIMIZ var. AZ─░Z SANCAR mesela. Edebiyatta ORHAN PAMUK, ─░D─░L B─░RET─░M─░Z  vard─▒, SUNA KAN’─▒m─▒z vard─▒. Leyla Gencer’imiz vard─▒. FAZIL SAY’─▒m─▒z var mesela. Müzik dal─▒nda daha bir hafta önce GÜHER ve SÜHER PEK─░NEL  karde┼čler Almanya’n─▒n en önemli ni┼čan─▒ olan  L─░YAKAT madalyas─▒n─▒, Almanya Cumhurba┼čkan─▒  FRANK-WALTER   STE─░NMECHER’in elinden ald─▒lar… Tee geçmi┼čte onlarca güre┼čçilerimiz Avrupa ┼čampiyonu oldular. Bütün spor dallar─▒nda Avrupa kupalar─▒na kat─▒l─▒yorsak o halde B─░Z  AVRUPALIYIZ. Avrupa bunu bilmeden mi yap─▒yor hay─▒r. Derne─če tam üyelik sadece ve sadece BA─×IMSIZ HUKUK   ─░ST─░YORLAR. ─░nsan haklar─▒na sad─▒k olunmas─▒n─▒ istiyorlar… Yani SÖZDE DE─×─░L ÖZDE  HAKLARIN ortaya konmas─▒n─▒ bekliyorlar. Biz hala 2021 y─▒l─▒nda  ADALET REFORMU  yapaca─č─▒z diye CEK-CAK larla bo─ču┼čuyoruz. Hem bunu söylüyoruz, hem saçma sapan ADALETS─░ZL─░KLER─░ hala sergiliyoruz. Eee AB’nin suçu ne?

**********

TRAF─░K VE ARAP SAÇI…

Edremit trafi─činin en güzel tarifidir bu… Devaml─▒ göç almakta olan Edremit’in gelece─čini dü┼čünmeyen bir belediyecilik  sistemiyle bu arap saç─▒ öyle bir dolanacak ki, bisiklet koyacak yer bulamayaca─č─▒z. Önce otorite yok. Mekan sahipleri baba, sandalye, oturak ve kendi motorunu koyarak par yap─▒lmas─▒ yasak olmayan yere bile el koymaktalar. Bu konuyu kaç y─▒ld─▒r yaz─▒yorum.Ne zab─▒ta ne Trafik polisi el bile sürmediler, bu konuya… Zab─▒ta kald─▒r─▒m üstünden sorumlu, polis kald─▒r─▒m alt─▒ndan ama üzülerek yaz─▒yorum her ikisi de bu konuya b─▒rak─▒n de─činmeyi el bile sürmediler, sürmüyorlar. Bir ba┼čka konuda CARGO  ┼čirketleri. Akçay’─▒n darac─▒k sokaklar─▒nda ofisleri var, kamyonlar─▒ kamyonetleri mal indirip yükleme i┼člerini yap─▒yorlar. Bu konuda bir düzenleme yok.

Edremit meydan─▒ tam bir fiyasko. Ba┼čl─▒ktaki benzetmemin taa kendisi..

Mekan─▒n önüne  kald─▒r─▒m alt─▒na yani cadde denilen k─▒sma FLAMA  konulmas─▒ hangi akla hizmettir. Bu konulan baba, oturak,flamalar için devlete i┼čgaliye ödemektedirler. Otorite olmayan yerde her türlü melanet olur…

*********

E─×─░T─░M

Yüz yüze diz dize e─čitim ┼čubat ay─▒nda ba┼člayacakm─▒┼č. Ba┼člayal─▒m m─▒, ba┼člatal─▒m m─▒ falancay─▒ ta┼člayal─▒m m─▒ hesab─▒ yani. Ö─čretmen ve okul müstahdemleri A┼×ILANMADAN  bu karar─▒ nas─▒l al─▒yorsun?  Hani RUBERU  diye ARAPÇASINI SÖYLED─░LER YA. Yüz yüze demekmi┼č. Arapçay─▒ de─čil konu┼čtu─čumuz ve ya┼čad─▒─č─▒m─▒z─▒ bilmiyoruz ki Arapças─▒n─▒ bilek…

F─░NLAND─░YA… E─čitimi bugün AVRUPA ‘da nas─▒l birinci s─▒raya oturdu. 1970 L─░ YILLARDAN  sonra 20 y─▒l, mücadele verdi zaman─▒n Ba┼čbakan─▒ tüm bakanl─▒klar─▒n bütçelerini k─▒st─▒ ve sadece E─čitim bütçesini ikiye katlad─▒… 20 y─▒l mücadeleden sonra Avrupa’n─▒n en ileri e─čitim sistemini oturttu. Bugün parmakla gösteriliyor. Yani o kadar para harc─▒yorsunuz, ö─črenmenin ya┼č─▒ yok, gidin ve ne yap─▒yorlar nas─▒l e─čitimi yönetmi┼čler ve yönetiyorlar ö─črenin be karde┼čim. Son  15 y─▒lda kaç MEB’n─▒ de─či┼čti, kaç sistem yaz─▒ld─▒ yaz─▒ silindi. Çar┼čafa dola┼čan bir e─čitimi sistemiyle i┼čte ancak böyle peri┼čan hale getirilebilir, kutluyorum. Olan genç nesile oldu. Zarar marar kalmad─▒, çöktü. Sil yeni ba┼čtan yap─▒l─▒r h─▒zla üzerine gidilirse belki diriltilebilir.

**********

ÇÜ┼×

AYNEN kelimesini çok kullananlardan uzak durun diyor Sosyologlar. Bu kelimeyi çok kullanan bir ┼čey bilmedi─činden sizin Söyledi─činize bilinçsiz olarak kat─▒l─▒rlar ve AYNEN kelimesini her cümlenizden sonra size döner denmekte. Benden uyarmas─▒.

*********

BÜYÜTEÇ

Akçay Cumhuriyet bulvar─▒n─▒n orta yerindeki babalar─▒ kald─▒r─▒n. Devaml─▒ kafa kafaya gelen araçlar her an tehlikeye sebep olmaktalar. Ayr─▒ca minibüsler bu kendilerine ayr─▒lan yerde de─čil tek kanal─▒n ortas─▒nda durup indirme bindirme yapmaktalar. Trafik t─▒kanmakta.

…………………………………………

KULA─×INIZDA KÜPE OLSUN

Ö─črenmenin ya┼č─▒ yoktur

ATASÖZÜ

……………………………………………

DÜ┼×ÜNCEN─░N B─░TT─░─×─░ YER

“Master yapm─▒┼č bir genç olarak ben neden i┼čsizim?”

By: TV ana haber röportaj─▒

Bizden not: Bak güzel karde┼čim senin bir eksi─čin var.

Cebinde KARTV─░Z─░T─░N yok ann─▒yon de─čil mi?

…………………………………..

MENEMEN MENEMEN

Ben bu dillere gelemen. Menemen belediye ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒ kura ile kazanan─▒n karde┼či FETÖ den mapustaym─▒┼č. Ne var bunda yeni bir olay m─▒? Daha kaç tane var. Hepici eyi görevlerde.

*********

TOPLUM VE KUTUP

Ülkeyi kutupla┼čt─▒rmakta ba┼čar─▒ ödülü almas─▒ gerekenler bir ┼čeyi bilmiyorlar. Almanya Ba┼čbakan─▒ ARM─░N “toplumu kutupla┼čt─▒rmak çok kolayd─▒r mühim olan bütünle┼čtirmektir” diyor…

Bir bildi─či var ki böyle bir söylemde bulunmu┼č… Bölmek parçalama kolayd─▒r. Barda─č─▒ vur yere parçalans─▒n, hadi topla yapt─▒r da görelim…

*********

EDREM─░T VE YATIRIM

─░lçemize yap─▒lacak yap─▒lmas─▒ gerekenler masaya yat─▒r─▒lm─▒┼č. Çok ┼čey var. Ama bunlardan öncesi Edremit’in tan─▒t─▒m─▒n nas─▒l yapacaks─▒n─▒z… EM─░TT  falan hikaye. Otelciler ceplerini kemik mü┼čteriyle dolduruyorlar ama etraf─▒ ne götürüyor bildikleri yok. Birlik beraberlik yok. Turizm den konu açman─▒n abesle i┼čtigal oldu─čunun bilincinde de─čiller…

 

 

 

 

211 kez okundu
Yazarřn Di­er Yazřlarř