Uður TARIMAN
29 Temmuz 2021 Perşembe
Tarih : 2021.07.28  18:00:58

YAKINDA İÇECEK SU BULAMAYACAĞIZ

Bu bir ulusal gazete haber başlığıydı... Bu haberi okuyan  ve suyun bir damlasının kıymetini bilmeyen EDREMİT DIŞINDAKİ PEK MUHTEREM  vatandaşların etekleri tutuşup, evini barkını satarak  AKÇAY’a hücum edecekler… bir yandan kaçış var derken, şimdi yine tersine dönecek ve bizim buralara çadır ! kuracaklar. Bayram günlerinde yayınlanmadı ne yapardık maazallah… Akçay’da şimdilerde ev  değerleri tavan yaptı o zaman ARŞA  çıkar, oturacak kümes bulamayız… Çare olarak BBB  Kazdağları’nın alayını imara açar çam ağaçlarının üzerine kuş yuvası gibi evler yapılmaya başlanır.

Teee eski kartpostallarda denizin ortasında kaynak su fotoları vardı. Şimdi de çam ağacı üzerinde yuva fotoğraflı kartpostallar bastırıp ülkeye dağıtırız…

*********

KENT KONSEYİ

Allah’ın izni peygamberin kavliyle, mevcut olana BOŞ OL dendi, yenisi için kollar sıvandı… AKP Edremit teşkilatı, Başkan olmasında çok yararlı olması kaçınılmaz olan CENGİZ  bey, ikna edilemedi. İleriyi gören bir yapıda olan insan bugünkü Belediye yönetimi ile bağdaşamayacağına kani olduğundan TEŞEKKÜR etti. Şimdi Edremit AKP teşkilatı YAHYA YAVUZ  üzerinde durarak noktayı koydu.

Yahya YAVUZ’u yıllardan beri tanırım… Siyaseti pek seven bir yapısı vardır. Aday adayı olduğu dönemlerde de olmuşluğu vardır…TURİZMCİDİR. Akçay da oteli ile bu sektörde hizmet vermeye devam etmektedir.

İMDİ: Ben Yahya kardeşim şayet KENT KONSEY Başkanlığı gerçekleşirse:

Dostluk başka icraat başka. Şimdiden ağır eleştirilere hazır olmasında kendisi içinde Edremitlilier içinde faydalı olur.

1-       Ekibini hangi kesimlerden kuracaktır?

2-      Bu konuda partizanlığa dirseğini çevirecek midir?

3-      Belediye riyasetinin gözetiminde olacağı için taviz vermeye şimdiden hazır mıdır?

4-      Kent konseyi HALKIN  sesi olması durumundadır. Her daim halkla iç içe olacak mıdır?

5-      Basınla dirsek temasında olup, projeleri hakkında basının görüşlerini alacak mıdır?

6-      Belediye yönetiminin, konseyin projelerine direnmesi halinde, direnmesini bilecek midir?

7-      Ülke genelinde, hayvanseverlerle iç içe olan  modeli tercih edecek midir?

8-      Turizmci olması açısından, Edremit Turizmi için ne gibi kalıcı düşünceler sahiptir. Halkla paylaşacak mıdır?

9-      Edremit kıyı kesimlerindeki işgallere son verilmesi için nasıl bir mücadele  düşünmektedir?

10-   Edremit’te tıkanmışlığı yaşayan TRAFİK sorunu için proje üretebilecek midir?

11-   Tuncay KILIÇ döneminde ilk adımı atılan,  poşet mücadelesini yeniden başlatabilecek midir?

12-   Konsey olarak, konsey bünyesine SİYASET sokulmasına engel olabilece kmidir?

13-   Halka inilmez, halka çıkılır düsturunu  ilçeye  enjekte edebilecek midir?

14-   Ulusal yayınları takip edip, ülke genelindeki konseylerin icraatlarını takip edip, örnek alacak mıdır?

Gibi, gibi… Dost acı söyler. Ünvanı  alırsan dostluk baki ama eleştiri ve önerilere hazırlıklı ol…

********

ABDÜLKADIR SEBESTİYAN

“DENİZ İYİ Kİ   ZÜLFÜYE CEVAP VERMEDİN” şeklinde bir AHKAM  yazısı yazdı. Valla bu SEBESTİYAN  kaleme hayranım. CHP  ile ilgili en ufak kelimeyi parmağına dolayıp koca bir yumak yapabiliyor.

Yapsın, kalemin menzili serbest. Mensubu olduğu takım nedeniyle atış serbest yani. Ancaaak bu Sebestian hala bi konuda zafiyet yaşamakta… Ey Sebestiyan sen, SEVİLSİN  ya da sevilmesin siyasete 50  yıldan fazlasını veren ve senden büyük olana DENİZ diye hitap edemezsin. Müziğe ve edebiyata büyük katkıları olan Livaneli’ye  ZÜLFÜ diye seslenecek kadar büyümedin. Bu iki isim  senin gibi iki paralık adamın önünde düğme iliklemediler… Eyy  SEBESTİAN  Bugünkü saltanatın ilelebet kalacak zannetme… Şımarmanın sonu  sürünmektir.

*******

HADİ YANIT VER BAKEM

Son günlerde virüs  konusunda AŞI OL DA GEL diye söylemler hız kazandı. Hatta bazı köşe yazarları bu konuda çeşitli AHMAM KESME yazıları bilem mevcut. Neden aşı olmuyorlar, neden aşı olmuyorsun falan felan.

Bir tanesi de çıkıp, “YAHU HER KAFADAN BİR SES ÇIKIYOR. BİRİ İYİ DİYOR, BİRİ KÖTÜ. BİRİ  VİRÜSTEN KESİN KORUNMANIN YOLU AŞI DAN GEÇER DİYOR, BİRİ ÇIKIYOR  AŞI 6 AY KORUFR SONRASI ALLAH KERİM, falan felan.

Böyle çok sesli korodan çıkan sesler kulakları tırmalıyor.  Böyle olacağını  güçlü bir sesten SOLO KONSERİ VERİLSE,  halk huşu içinde dinleyip bilgi sahibi olarak ruhsal rahatlıkla aşısını olmaya tıpış tıpış gider….YAYGARA, GARGARA…Birisine inanmak için o inanılacak kişinin kan tahliline bakacak halimiz yok ya! Uğur HOCA geçtiğimiz gün üçüncü aşıya gerek yok dedi. Biri çıktı Çin aşısı 6 ay korur dedi. Biri çıktı üçüncü aşıyı olacaklar falan markayı olmasınlar dedi. Yazı turaya bağlı bir sağlık sistemi…

********

AŞI OLMAYANLARA KISITLAMA YOLDA !

İkinci bir kafa kağıdı gibi AŞI KARTI taşıyacakmışız… Kartı olmayan kapalı mekanlara giremeyecekler mi? Eyi güzel de,  YOL GEÇENİN  HANI  OLAN ÜLKE SINIRLARIMIZDAN OLUK OLUK AKAN  AFGANLILARA DA BU AŞI KARTI VERİLECEK Mİ?  Ne gibi melanet taşıdıkları belli değil. Ülkeyi kendi elimizle yoğun bakıma sokmak buna denir… AŞINI OL DA GEL BİRADER Mİ DEMEMİZ GEREKİYOR…

*********

( fotolu)  KIZILKEÇİLİ’DE  BİR ZİNCİR MARKET

Köye de hizmet götürdüler eyi güzel  de bu marketin kapısından asfalta kadar olan  6/7 metrelik giriş 25/30 derece meğilli. Yakışıklı taş döşenmiş. Ancak bu meyilli zemin  özellikle ıslandığında kayma yapmakta ve çoğunlukla yaşlı insanlar düşmekteler. Bu kesim  zemin taşlarının kaymaz bir sistemle döşenmesinde fayda var. Birileri başlarını yarmadan acilen tedbir alınmalı. Hatta  EDREMİT BELEDİYE ZABITASI  bu kusur hakkında MARKET Yönetimini uyarabilir, uyarabilirse!

********

AKP’DE SESSİZLİK HAKİM

Mesela, her akşam ana haber bültenlerinde  dinlemeye alıştığımız ve nöbetleşe konuşanlar vardı. Mesela;

Ömer Çelik

Mahir Ünal

A.İhsan YAVUZ

Cahit ÖZKAN

Jülide  SARIEROĞLU… Son günlerde  çok nadir olarak kem küm eden  birisi  bir şeyler söylüyor. Ama güldürme konusunda başarılı oluyorlar. Nedendir bu suskunluk bilen var mı?

*********

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“DECCAL KİM? “

By.  Halktan bazıları soruyor bu soruyu

Bizden not: MESİH  gelip bu DECCALI  mindere yapıştırıp tuş yaptığında öğreniriz birader.

                                                                   *

ÇÜŞ

“Suriye’liler giderse ekonomimiz çöker”. Bu cümleyi sarf eden bir AKP’li siyasetçi.

Demek ki, ekonomimiz pamuk ipliğine bağlı. Bu tür cümleler  AKP’ye oy kaybettiriyor. Haberleri yok… Sevsinler sizin siyaset kartvizitinizi.

……………………………………………….

BÜYÜTEÇ

Edremit’in yolları taştan, sen çıkardın beni baştan.

………………………………..

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

İÇİNDEN PAZARLIKLI OL GERİSİNİ MERAK ETME SEN

Sokak jargonu…

 

72 kez okundu
Yazarn Dier Yazlar