Uður TARIMAN
6 Ağustos 2021 Cuma
Tarih : 2021.08.06  10:20:46

MEZARLIKLAR KİME EMANET?

Diyebilirsiniz yaşayana saygı kalmadı ki ölüye saygı olsun… Eee o halde yaşayıp da  bir takım görevleri üstlenmiş olan kişiler ölmeyeceklermiş gibi yaşadıkları müddetçe MEZARLIKLARIMIZI ne yazık ki böyle pislik içinde kalacaklar.

Kadıköy-Kızılkeçili ve Edremit mezarlıklarına  gidip bir yakınının kabrini ziyaret etmedikleri için göremezler hiçbir melaneti. BBB’nin toprak uhdesinde ama  kullanımı, bakımı İLÇE  belediyesine verilen kabristanlarımız perişan haldeler.

Mesela;

Edremit Körfezi  Karadenizliler  Derneği, hem Edremit Belediyesi’ne, hem Müftülüğe  dilekçe vererek  bazı uyarılarda ve isteklerde bulundu.

Verdikleri dilekçe aynen şöyle

“EDREMİT BELEDİYESİ

03.08.2021 tarihinde Kadıköy Karadenizliler Derneği Kurucu Başkanı Fazlı Korkut’un cenazesini defnetmek için Kadıköy mezarlığına gittiğimizde kazılan mezarların kıbleyi doğru olmadığını bir çok mezarın yanlış kazıldığını, belki kazılan mezarın yanlış olduğunu etrafa bakarak eski mezarlardan örnek alalım yeni mezar kazalım diyerek onlarında yanlış olduğunu fark ettik yeni mezar kazalım derken 2/3 saat geciktiğini mezarımızı defnederek bütün mezarlıklarda böyle kıble sorunu varsa bunun düzeltilmesini Edremit Körfez Karadenizliler Derneği olarak tarafımıza bildirilmesini arz eder ve teşekkür ederiz.” Başkan YUSUF  ŞAHİNTÜRK.

Mezarlık konusunda kaç yazı yazdığımı bilemiyorum. Hatta bir keresinde İstanbul’da bulunan dinsizler KABRİSTANINI  gidip görün mezarlık nasıl olur öğrenin diye de not düşmüşlüğüm var.

Keza KIZILKEÇİLİ mezarlığı Allah’a emanet… Nasreddin Hoca’nın türbesi gibi. Her yerden girebilirsin. Hayvanlar otluyor, sulama tam tamamına bir dert, bakım yok. Zaten dolu olan bu mezarlıkta isteyen istediği mezarın üzerine gömü yapabiliyor. İsteyen istediği yeri tuğla ile çevirerek sahipleniyor. Eski Türkçe ya da Arapça yazılı mezar taşlarının olduğu mezarlar bile sahipleniliyor. Bu kabristanda onlarca Arapça baş taşı yazılı olan meftaların iyi Arapça bilen bir görevli  tarafından tercüme ettirilerek kimdir, kimlerdendir belki önemli bir isim ya da isimler vardır. Müftülük ne iş yapıyor merak ediyorum. Gazete okumadıkları zaten belli. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın hesabı.

********

YARA BANDI

Deprem oluyor, yaraları hemen saracağız.

Sel oluyor yaraları hemen saracağız.

Yangın oluyor yaraları hemen saracağız.

Valla piyasada yara bandı kalmadı, demek ki bu söylemden öte. Yaralar kangren oldu yara bandı bulunamıyor. Hal böyle olunca yara bandı karaborsaya düşüyor İBAN’a müracaat.

*********

BAŞ KEL OLUNCA

Çengel bulmaca da bir soru. Hadi bilin gari. Baş kel olunca bitlendiğinde kullanılan tarak?

Kel başa şimşir tarak demek istiyor bulmacayı hazırlayan.

********

BİRİLERİ DENİZDE GÜNEŞLENİRKEN BİRİLERİ…..!

Evet birileri de  İTHAL KÖMÜR  derdinde. Kışın yanmak için. Geçen gün binamıza kömür bağlantısı için bir ithal kömür satan firmaya gittik. Depo silme İTHAL KÖMÜR DOLU. DOLAR BAZINDA… Aaa o da ne bi baktım kömür yığınları yanında SAMAN BALYALARI DEVASA bir şekilde yığını. Sordum İTHAL  dediler… Buğday deposu olarak ülkemi bilirim ama meğerse artık, elalemin buğday saplarına para verip alıyormuşuz. Hemi de çıtır çıtır DOLAR  ile… Allah bildiği gibi yapsın..

********

KAYYIM

Kafaya sallasan Kayyıma çarpıyor. Tatlı tatlı maaşlar, tatlı tatlı yemenin derler. Mesela THK  kurumuna bir kayyım atandı. Çuvalladı, onun gibi çok çuvallayan kayyımlar var. Para bol. Bol keseden salla gitsin.

Ben de bir KAYYIMMIM, şaka değil. Ailede mevcut  bir raporlu kişi nedeniyle mahkeme beni kayyım olarak atadı. Atadı ama kendi kafasına göre benim fikrimi almadan “ücrete gerek görülmemiştir” ifadesi kullanılarak. Sanki bana sormuşta, gerek görülmemiştir diye bir HUKUK  ! kararı. Madem bana bir sorumluluk yüklüyorsun, tanışlara  çuvalla ver, halk arasında olunca gerek yok… BUNUN ADI ÜLKEMDE HUKUK  olarak geçmekte…

*********

ENOGH   VE   OK

Yani  YETER  VE  TAMAM. Bilmem anlatabildim mi ?

**********

GİDİ MUHALEFET GİDİ…

Yangının en alevli günlerinde, muhalefete “bari böyle günde siyaset yapmayın” diyen AKP’nin üst düzey yöneticileri geçtiğimiz gün  Marmaris’te yapılan afet koordinasyon toplantısına CHP’li belediye başkanlarını çağırmadılar. Eee birader siyaset kim yapıyor hadi cevap ver… Hadi diyelim muhalefet siyaset  yapıyor, o bölgede yaşayan, malı mülkü, hayvanları telef olan ciğeri yanmış insanlarda mı SİYASET yapıyorlar… GİDİ SİYASETÇİLER GİDİ.

*********

MEZBAHA MÜDÜRÜ OLDU ORMAN MÜDÜRÜ

Liyakat dediğin böyle olur. Ormandaki ağaçları KARKAS DANA  KEMİĞİ ZANNETMESİNDE!!

*********

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Fazla azmak felaket getirir

ATASÖZÜ

…………………………………………..

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“AKP DEVLET DEĞİLDİR. SADECE HÜKÜMETTİR”

By. F. SAY

Bizden  not: Aaaa yapma be üstad. ORGLA, PİYANOYU karıştıracak en son insan  sensin. Aman haa...

………………………………………………..

( çerçeveli) SUÇ DUYURUSU

Akçay’da özellikle İKİZÇAY BÖLGESİNDE, her dakika şakadan elektrik kesintileri insanları isyana tevessül edecek duruma getirdi.

Bozulacak elektronik aletleri sen mi ödeyeceksin EY  LİMAK? Halk

Baş vuracak merci bulamıyoruz diye  beni arayıp duruyorlar. Madem LİMAK  SAHİPLENMİYOR HUKUK KAPISI açık diye bende SUÇ DUYURUSU başlığı ile, hakkımızı teslim edecek merciye hitaben

yazdım.

……………………………………………….

SÜS  BİTKİLERİ ORGANİZE FALAN

SAHİ NE OLDU O İŞ. Defalarca manşetlerde açıklamalar okuduk. Süs bitkileri. Çiçekçiden çiçek alıp vazoya koymayla benzemediğini mi anladılar acaba? Neden manşetlere taşıttınız?

                                                                    *

ÇÜŞ

TULUMBACILAR

Teee eski yıllarda, itfaiyenin  ağa dedeleri TULUMBACILAR varmış. Mahallenin delikanlıları bu işin gönüllüleri olurlarmış. Onların yangına giderken

“Haayyt, karada  aslan denizde kaplan, yetmiş buçuk millete duman attıran yaman gelir yaman gider KASIMPAŞA’nın yiğitleri bunlar  haaayyytt !” diye alevleri kafa tutarlarmış. Hey gidi günler hey.

                                                                    *

BÜYÜTEÇ

Kent konseyine madde madde tüyolarım var. AZZ SONRA

…………………………………………….

AMAN HAA  ETEKLERİNİZ TUTUŞMASIN

Şeye giderken şeye yakalanmayın. Birilerinin etekleri tutuştu, neyle söndüreceklerini şaşırdılar.

                                                                    *

İSTİFA

ÇOK ONURLU BİR SOSYAL  düşüncedir. Pakdemirli bu onurlu sosyal yapıdaki oluşumu neden  uygulamaz merak etmemek elde değil. Sadece yangın olayları nedeniyle değil. Bakan olduğu günden beri hep OFF-SİDE’den gol atmaya çalışıyor bu takıma zarar veriyor.

 

78 kez okundu
Yazarn Dier Yazlar