Uður TARIMAN
19 Ekim 2021 Salı
Tarih : 2021.10.18  17:31:41

PARAYLA  AŞKTA OLMAZ, SİYASETTE…

Bu başlık çerçevesinde ifade özgürlüğü muhataplara düşer… Aşkı koyalım kenara, o özele girer. Amma velakin   siyaset öyle değil. Siyaset  taraftarları ilgilendirir. Taraftara aşkla bağlanmazsan ihanetin daniskası olur… Özeldeki  başka, üçlü aşk yani para dişi ve erkek. Menfaatlerin aşkıdır. Siyaset, ideoloji için yapılır. Bu halkın menfaatleri doğrultusunda adına siyaset bilimi ezberlenerek yapılan sevdadır…

Bu cümleden olmak üzere  CHP’de elbette tenzih ettiğim bölgesel siyasi aşklar var. CHP’de  ülke genelinde  sessiz ve kıyıdan yapılan uygunsuz aşklar ne yazık ki magazin !! sayfalarına düşse de aile büyüklerinin kulaklarına gitmemektedir !!

İşte  tam bu bağlamda, EDREMİT CHP’sinde yaşanan  sözde gizli kalmış aşklar ! yani siyasetin menfaat ile olan aşkları… Bu gizli kalmış sözde aşkların  kız istemeye giderken yanında götürdükleri bir demet çiçek, bir kutu çikolata ile başlar  siyasette. Belediye başkan adayları  ve Milletvekili aday adayları  Ankara ya  büyüklerinin ellerini öpmek için giderlerken yanlarında götürdükleri hediyeler  önem taşır.

Ankara’daki büyükler, burada biraz haksızlık yaparak, getirilmesi gereken hediyelerin  kalite ve cinslerini önceden tesbit edip, elini öpecek olanları uyarır. Belediye Başkanlığı ailesinden kız isteyenler şunları getirecekVekillik için isteyenler şunları getirecek diye önceden değer biçer… Bu sistem diğer partilerde vardır ama, hediyenin ağırlığı nedeniyle torpil geçilmez, çoğunlukla.

Gün gelip, Ankara yollarına çıkanlar işte bu  tembihatları göz önüne alarak ya bismillah deyip  Ankara’ya vasıl olurlar… Çiçek, çikolatanın yanında  Büyükbabanın talebi olan resmi arzular takdim edilir. Ama talebi fazlasıyla takdim edenler karar çıkmadan  kızı aldıkları garantisi ile mutluluk  sırtarışlarıyla aday adaylı oldukları köylerine !! dönerler. Ankara’daki  hediye sınırı çerçevesinde sunulan paranın fazlası  bazı söz sahibi olanlar arasında bölüşülür.  VE aile kararı açıklar. Çorbayı  veren kepçe marka araç içinde kızı almaya hak kazanmışlardır… Kızı alma zamanı gelmiştir MAZBATA denilen evlenme cüzdanını ceplerine koyarlar. Gel zaman, git zaman  evlilik içinde çeşitli huzursuzluklar başlar, nikah şahidi olan halk  TÜH  demeye  başlarlar. “Biz ne yaptık yaa falan felan”.

Burada  nikah şahitlerinin bile serzenişlerinden haberi olmayan kızın babası başka sevdalara düşmüş kızının halini, ahvalini sormayı bile aklından getirememekte.

Neyse, bu yazı BİR Kılıçdaroğlu   hikayesidir. Kemal bey kendi işinde başarılı gözükse bile aile çatısı altında olan bitenden haberdar olmadan yaşamayı yeğlemekte…

Mesela Edremit’e verdiği kızın ahvalinden zerre kadar habersizdir… Damat kızı istemeye gelirken vecibelerini fazlasıyla yerine getirmiştir ama  kız kendini sahipsiz hissetmekte hüsran yaşamaktadır.

Damat tarafı da birbirlerini parasal olarak destelemekle ayakta durabilmek için birbirlerine destek vermekle zamanı değerlendirmekteler… Evdeki kızın halini sormak yerine kendi iskemle ve banka hesaplarını düşünmekteler.

Şimdilerde, yüklü banka hesabına sahip olan ya da olanlar, VEKİLLİK  mertebesine yükselmenin plan ve programlarını yapmakta günlerini  yakasındaki rozetle İSİM yapmanın uğraşısı içindeler.

SİYASETİN   “S”’sinden haberi olmayan bugün  parasal koalisyon sayesinde  SİYASET UZMANI  olarak Edremit  CHP si sayesinde  “maziye bir bakıver” şarkısını elinin tersi ile iterek söz sahibi olma yolunda… Balıkesir’de yetkilisi olduğu içlemlerden sözde habersiz gibi  unvan taşıyan İL başkanı ile kankalık yapmakla siyaset yaptığını umut etmekte olanlar da mevcut.

Genelleme yaparsak CHP GENEL MERKEZİ KENDİ TOPUĞUNA sıkmakta… Kendi eliyle uyuşturucu  bağımlılığı olanlara kızacaklarına genel merkez  uyuşturulmuş bir  teşkilatlarını mercek altına alamamakta. Teşkilatlardan sorumlu her kimse !  bu Genel merkezin tutumuna  bilgi akışı yapmak yerine  yapılanlara ALKIŞ tutmakta… Danışma kurulu mu nedir bir kurulları da var. Geçtiğimiz gün toplanmışlarmış. Neyi kime danıştılar, kim bu kurula ne danıştı? Adı var sanı yok. Bir de Balıkesir’de DİSİPLİN kurulu var, neyi disipline ederler merak etmemek elde değil. Siyaset  ideoloji işidir diye yukarıda değinmiştim. Şimdiki Edremit Belediyesi’nin İDEOLOJİSİNİ  çok merak ediyorum. Halkın Belediyesi sloganını kullanıyorlar ama Genel Başkanlarının “BELEDİYELERİMİZ HALKA HESAP VERMEK ZORUNDADIRLAR” diye  bir talimatını bile hiçe sayarak halkı ellerinin tersi ile itip, Ülkemizde nasıl olsa devrik belediye başkanlarından hesap sorulmakta diyerek, NARSİZM bünyesi ile  yaşayan bünyeleriyle olası bir seçimi beklemekteler… Rozete güvenerek yani ama bir şeyi unutuyorlar. Edremit’İ DOĞRUYOL da yönetti: Anap’ta yönetti. MHP de yönetti, Akp de yönetti. Halkla oyun olmaz, halkın ne yapacağı belli olmaz.

Bu yazıyı yazmak için çok bekledim. Tabandan gelen baskı nedeniyle hadi dedim. Bu yazı da yetmezse  sonuçtan ben sorumlu değilim. Ya çeki düzen verir halkla her şeyi paylaşırsınız ya bir halktan  fert  olarak, daha detaya daha açık ve seçeneğine  yönelirim…

HAMİŞ: Ben 26 yıldır bu köşeyi yazmaya çalışıyorum, bugünkü Edremit  Belediye yönetimi gibisine rastlamadım. Yani sudan çıkmış balık gibi görüyorum kendimi. KISSADAN  HİSSE…

                                                      *

COVİD BİRADER…

Hiç üşenmeden bizimle uğraşıyorum diyeceğim ama, gözle görülmeyen bu birader külahı ters giydiriyor. Pazar günü Prof.Dr. MÜFTÜOĞLU  “bu COVİT  birader bir başka uzvumuzu da bitiriyor. Beyinlerimizde SİSLENME YAPIYOR” Ulan  sen neymişsin be birader. Kafatasımızın içinde sakladığımız beynimizden ne istiyorsun. Bırak ta yaptığın hasarı nasıl gideririz diye düşünelim, onu bile çok görüyorsun. Aman  ha dikkat beyninizi sıkı koruyun diyeceğim ama bunu nasıl yapacağımızı bulan bir TÜRK doktora ihtiyacımız var… Aşı maşı diyorlar bazı bazı aşıya karşı çıkanlara hak vermiyor değilim yahu üç aşısını olana bile  zarar veriyorsun sen ne hain bir  biradersin be yahu. Senin uğruna dünya ülkelerinin harcadığı parayla yen bir dünya kurulurdu be. Müftüoğlu hocamızın bu  bulgusuna hak vermemek elde değil valla. Son iki yılda öyle abuk sabuk ucube uygulama, söylemler, yalan dolan iftira falan felan  tavan yapmasının sebebi beynin SİSLENMİŞ  olması olamaz mı?  SİSLİ beyin önünü göremez, söyleneni ters anlar. Canım desen canın çıksın der. Açım desen PASTA YE  der .Ah be birader seni bir türlü ele geçiremediler ya… Geçirsek ne olur İDAM YOK BİZDE. Üstüne üstlük İYİ HAL  uygulaması da var. Her ne kadar gavur icadı ise de hakimin karşısına KRAVATLA  çıkarsan oradan da üç beş yıl yırtarsın…

**********

DEVLET TÖRENİ

Dünyanın   en acımasız TERÖR ÖRGÜTÜ  olarak tanımladığı TALİBAN üyelerini  neredeyse DEVLET  TÖRENİ ile karşılayacaktık. VİP ten geçip girmişler ANGARA ya… Diyanetin baş hedaye BİLEM VERDİ.

Bu terörist heyet, ekonomik destek DE İSTEMİŞ. “Ayıp ettin elbette” demişiz… Bu icraat için CHP  öneri de bulunsaydı İŞTE BUNLAR TERÖREST aşıkları derlerdi…Daha dün İMAMOĞLU HDP’lilerle fotoğraf çektirdi diye ak plilerin  söylemedikleri kalmadı…Beyinler SİSLİ  yaaa…!

                                                            *

DÜŞÜNCENİN BİTTİĞİ YER

“BIRAK YA O GOMONİSTİ”

By:  AKP’den bir sosyal medya yazarı

Bizden not:  O gomonist bir ideolojinin temsilcisi olarak prosedürü uyguluyor. Ya sizin ideolojiniz. Resmen ve ALENEN bir siyasi parti

olarak kabul edilmiş olanla dalga geçmeye hakkınız yok.

………………………………………..

BÜYÜTEÇ

Mal beyanı. Edremit Belediyesi Yönetim ve SÖZ SAHİBİ OLANLARIN TÜMÜ MAL BEYANI  verseler nasıl olur? Ben  Edremit kökenli basın mensuplarının da 3 düvel mal beyanı vermemiz gerektiğini yazan bir kalemim. Sizden de istemişim

çok mu?

……………………………………………

ÇÜŞ

ZAM, GAM. Bana neden arabana tüp taktırmıyorsun diyenler bugün acaba ne düşünüyorlar? Hatta keşke DİZEL  araba alsaydın diyenler de keza. Bugün ben onların hatırlarını sorayım dedim. Nassısınız eyi misiniz Mazotçular?

Beni geçtiniz kutluyorum…

………………………………………………

KULAĞINIZDA KÜPE OLSUN

Dibi görünmeyen sudan geçme

ATASÖZÜ

 

61 kez okundu
Yazarn Dier Yazlar