EDREMİT'TE SANAT VE KÜLTÜR ALANLARI
Tarih : 2018.11.29  10:33:23

EDREMİT'TE SANAT VE KÜLTÜR ALANLARIİnsanın gerek özel, gerekse sosyal yaşamında önemli bir yer tutan ''sanat ve kültür etkinlikleri'' en az, hava, su gibi ihtiyaçlardandır.Yaşamı en iyi anlamanın ve anlamlandırabilmenin en etkin yolu ''sanat'', güzel ve iyi düşünme biçimini oluşturan eylemin de ''yaşam kültürü'' olduğu malumunuzdur.
Ancak görünen o ki; yaklaşık 150 bin kişinin yaşadığı Edremit'te, henüz bu kavramların, değerlerin henüz farkında değiliz galiba.Çünkü; adamakıllı bir tiyatro salonumuz, sanat ve kültürel etkinliklerin tam olarak yapılacağı bir mekanımız yok. Sıdıka Erke Müzesi söz konusu etkinlikler için küçük ve yetersiz, orası etnografya müzesi zaten.Yaz sezonunda tatilcelere hizmet veren Altınoluk anfi tiyatronun, kışın Edremit'te yaşayanlar için bir faydası yok. Dünyanın parası harcanarak yapılan Ülkü Tepe'deki Anfi Tiyatro çürüyüp gidiyor, bakan yok, eden yok. Ne olacağına, nasıl faydalanılacağına ilişkin bir bilgi veya açıklama filan da yok.!Şükrü Tunar Kültür Merkezi, yazlık sinemadan çevrilmiş bir mekan, Tiyatro oyunları için uygun bir kulisi, perdesi, fuayesi olan bir yer değil. Kış aylarında salonun ısınma sorunu var zaten.Neyse bu liste uzayıp gider...
Durum ortada, Ayvalık bu yıl ''Uluslararası 14. Tiyatro Festivali'' ni başarı ile tamamladı. Ayvalık'ta düzenlenen kültür ve sanat etkinliği sayısı ile, Edremit'te yapılanları nitelik ve nicelik olarak karşılaştırdığınızda, aradaki uçurumu hayretler içinde göreceksiniz.!Bu tiyatro sorunu, sanat ve kültür etkinliklerinin yetersizliği ve mekan sayısı eksikliğine ilişkin sadece bir örnektir. Konu, kişi veya partiler üstüdür. Aman polemiğe yer vermeyelim.!
Konu, ucuz kasaba siyasetinden kurtulma, çağdaş bir kent kültürü ve yaşam biçimi oluşturabilme gayretidir. Konu, mahalle ve köyleri ile birlikte Edremit'lilerin ''yaşam sevinci'' sorunudur.Bu bölgenin sanat ve kültür anlamında çölleşme sorunudur.Yetişen gençlerin, büyüyen çocukların eğitimi, bilgisi ve geleceği sorunudur.
İlçe yönetim kurumlarının böylesine önemli bir konunun üzerinde durmaları, emek vermeleri, yeni projeler üretmeleri, Sanat ve Kültür etkinlik alanlarının oluşturulması için harekete hemen geçmeleri gerekmektedir.Bu konuda, emekli olup Edremit'e yerleşen, konusunda uzman değerli sanatçılarımızdan, yazarlardan, ressam ve müzisyenlerden de yardım istenebilinir. Hepsinin bu konuda yardımcı olacağına inanıyorum.
Edremit Körfez bölgesinde yaşayan bu değerli sanatçılarımız, söz konusu engin bilgi ve tecrübelerini, sanata ve kültüre önem veren Güre iskelesindeki ''Sarıkız Kazdağı Etnografya Galerisi'' salonunda veya Edremit Bodur Camii mevkiinde bulunan ''Mavi Mutfak'', gibi sanat ve kültür yuvalarında kendi gayretleri ile etkinlikler düzenlemektedirler.Eğer, geçen gün ''Mavi Mutfak Etkinlikleri'' kapsamında, bölgemiz tarihi ile coğrafyasını, geçmiş ve günümüz kültürünü bizlere tanıtan, bu konuda önemli kitaplar yazan Av.İskender Azatoğlu'nun anlattıklarını dinleyebilseydiniz,Resim ve tasarımları ile etkinliğe katılan;Funda Erdem (Takı Tasarım Sanatçısı - Sergi Organizatörü).Leyla Tunç Yeltin (Resim Sevdalısı).Samiye Birkal (Resim Sevdalısı).Ender Birkal (Resim Sevdalısı).Sema Azatoğlu (Yöremiz Yazarı).eserlerini görebilseydiniz, benim düşünce ve önerilerime hak verirdiniz.Sanat ve Kültür dolu bir yaşam dileğimle.! 

1403 kez okundu
Yazarın Diğer Yazıları