KARNABAHAR ÜRETİCİNİN ELİNDE KALDI
Tarih : 2016.01.29  09:17:42
Balıkesir’de tanesi 4 liraya kadar çıkan karnabahar bollaşınca fiyatı da 2 liranın altına düştü. Önceki haftalarda hafif lodos esmesi ürünün bollaşmasına neden olurken, Burhaniye toptancı halinde tonlarca karnabahar alıcı bekliyor.

Balıkesir'in Burhaniye ilçesinde yaklaşık bin dekar alanda ekimi yapılan karnabahar, geçtiğimiz haftalarda tanesi toptan 4 liraya kadar çıkarken, sevinen çiftçiler, ürünün bollaşmasının ardından fiyatın 2 liraya kadar düşmesi üzerine de üzüldü. Bazı üreticiler, satılmayan karnabaharı hayvanların önüne döktüğünü ifade edilirken, fiyatların düşmesi yüzünden zarar ettiklerini söyledi. Çiftçilerden Savaş Kıran, ”Fiyatlar düştü. Ürün tarlada kaldı. Bir vagonunu koyunlara götürdüm onlar yiyor. Mal satılmıyor. 200 dönüm ekil iş var. Bir lira kazanamıyorum” dedi.
Oğuzhan Aydoğan'da, “Bir hafta önce fiyatlar biraz yüksekti. 4 liraya satılıyordu. Şimdilerde 2 liranın altına düştü. Yükselmesini bekliyoruz” dedi.
Hale çok karnabahar geldiğini ifade eden çiftçiler, ”Karnabahar da bir hafta önce çok iyi fiyatlar vardı. 4 liraya kadar çıktığı zamanlar oldu. Fakat bundan bir hafta önce hafif bir lodos esti. Lodosun esmesiyle karnabahar kendine geldi ve açmaya başladı. Açmaya başlayınca karnabahar halde çoğaldı. İstanbul ve Trakya tarafı da karnabahar çekmediğinden karnabahar vagonları halde olduğu gibi elimizde kaldı. Satma imkanız olmuyor. 1 lira 80 kuruşa kadar düştü. Tabi bunun düşme sebebi havalar" dedi.

27130 kez okundu
Diðer Ekonomi Haberleri